Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Santuri stradale - gospodarirea localitatilor rurale

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
In atributia cui intra reabilitarea santurilor si decolmatarea acestora la nivelul unei comune ?

Multumesc

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
La soacra-mea fiecare isi face in dreptul gardului. Daca nu faci iti face primaria si vine cu amenda.
SI in localitate unde am o casa tot asa se intampla mai demult dar in ultimii 3 ani se ocupa cei de la primarie. Probabil e o firma care face asta si primaria plateste. O posibilitate de sifonat bani...

Am cautat putin pe Gugal, cam asta am gasit. E dintr-o ordonanta, nu stiu daca ma e in vigoare:

ORDONANŢĂ nr. 21 din 30 ianuarie 2002 (*actualizată*)
privind gospodărirea localităţilor urbane şi rurale
EMITENT:
GUVERNUL
PUBLICAT ÎN:
MONITORUL OFICIAL nr. 86 din 1 februarie 2002
Data intrării in vigoare :
3 martie 2002
.....
SECŢIUNEA a 2

Obligaţiile cetăţenilor
ART. 10
In  aplicarea  prevederilor  prezentei  ordonanţe  cetăţenilor  le  revin
următoarele obligaţii:
a) întreţinerea şi curăţenia locuinţelor pe care le deţin în proprietate
sau cu chirie, a anexelor gospodăreşti, a curţilor şi împrejmuirilor acestora;
Ordonanța Guvernului României nr. 21 / 2002 (*actualizată*)
B)
curăţarea  fațadelor  locuinţelor  şi  a  altor  construcţii  amplasate  la
frontul  străzii,  tencuirea  şi  zugrăvirea  periodică  a  acestora,  potrivit
măsurilor stabilite de consiliile locale;
c)  finalizarea  construcţiilor  începute,  pe  baza  autorizaţiilor  eliber
ate
de primari, în condiţiile şi în termenele stabilite de acestea;
d) repararea şi întreţinerea instalaţiilor aferente imobilelor;
e) menţinerea curăţeniei pe trotuare, pe partea carosabilă a străzii sau a
drumului,  pe  porţiunea  din  dreptul  gospod
ăriei  şi  a  locurilor  de  parcare  pe
care le folosesc;
f)  îndepărtarea  zăpezii  şi  a  gheții  de  pe  trotuarele  din  dreptul
imobilelor în care locuiesc sau pe care le folosesc în alte scopuri;
g) păstrarea curăţeniei pe arterele de circulaţie şi în locur
ile publice;
h) respectarea măsurilor stabilite de
consiliile locale şi judeţene pentru
asigurarea igienei publice şi a curăţeniei în localităţi;
i)  depozitarea  reziduurilor  menajere  şi  a  gunoaielor  numai  în  locurile
special amenajate de autorităţile administraţiei publice locale;
j)  curăţarea  mijl
oacelor  de  transport  la  intrarea  acestora  pe  drumurile
publice.
k)  curăţarea  şi  întreţinerea  şanţurilor,  rigolelor  şi  podețelor  aferente
proprietăţii.
----------

Edited by Seteh, 04 August 2018 - 13:46.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In general avem cam asa:
- Ce-i in localitate tine de primarie
- Ce-i inafara localitati, daca este DJ tine de Consiliu Judetean
- Ce-i inafara localitati, daca este DN, etc, tine de Drumuri

--
In unele sate am vazut ca primaria apeleaza la asitati sociali ca sa curete santurile.

Edited by florin71_skoda, 04 August 2018 - 13:43.


#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010
Se da urmatoarea problema:

Intr-o comuna primaria a amenajat santurile pe cca 50% (mai mult sau mai putin) din strazi (pe cheltuiala primariei, evident) cu beton.

In aceste conditii primaria mai poate amenda pe ceilalti 50% care isi curata singuri santurile?

#5
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
E vorba de o ultia sateasca. In urma cu ceva timp (fost primar de alta culoare politica) trimitea echipe de la primarie - persoanele asistate social la munca la nivelul comunei. Se strangeau gunoaiele de pe sant aruncate, se adanceau santurile. Acum santurile sunt colmatate, pline de mizerie ....

#6
dantrax

dantrax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.06.2018
Cum adica ”strand stradal” ? Posted Image

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 edyttzu, on 04 august 2018 - 13:32, said:

In atributia cui intra reabilitarea santurilor si decolmatarea acestora la nivelul unei comune ?
Multumesc
SECŢIUNEA a 2-a
Obligaţiile şi răspunderile consiliilor locale şi ale primarilor

Art. 8. - Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului Bucureşti şi consiliile locale ale sectoarelor acestuia, precum şi primarii au obligaţia să asigure:
...
   g) repararea şi întreţinerea străzilor, a drumurilor comunale, podurilor, podeţelor, curăţarea şi amenajarea şanţurilor, modernizarea drumurilor existente şi realizarea unor drumuri comunale noi;   

  DAR (EXISTA UN "DAR")   

SECŢIUNEA a 2-a
Obligaţiile cetăţenilor
Art. 10. - În aplicarea prevederilor prezentei ordonanţe cetăţenilor le revin următoarele obligaţii:   
  ...   

        e) menţinerea curăţeniei pe trotuare, pe partea carosabilă a străzii sau a drumului, pe porţiunea din dreptul gospodăriei şi a locurilor de parcare pe care le folosesc;
Sursa

 edyttzu, on 04 august 2018 - 13:46, said:

E vorba de o ultia sateasca. In urma cu ceva timp (fost primar de alta culoare politica) trimitea echipe de la primarie - persoanele asistate social la munca la nivelul comunei. Se strangeau gunoaiele de pe sant aruncate, se adanceau santurile. Acum santurile sunt colmatate, pline de mizerie ....


Daca cumva e mizeria voastra atunci (si cred ca e a voastra, ca nu vine primarul in poarta voastra sa arunce sticla de suc, ambalajul de la biscuiti etc):

Quote

CAPITOLUL V
Sancţiuni

Art. 19. - Nesocotirea sau neîndeplinirea obligaţiilor şi responsabilităţilor stabilite prin prezenta ordonanţă atrage răspunderea disciplinară, civilă, contravenţională sau penală, după caz, a persoanelor vinovate şi se sancţionează potrivit legii.

Edited by stlk, 04 August 2018 - 13:59.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 edyttzu, on 04 august 2018 - 13:32, said:

In atributia cui intra reabilitarea santurilor si decolmatarea acestora la nivelul unei comune ?

Multumesc

In atributia cetatenilor care locuiesc in acea comuna si carora le trece santul prin fata portii.

#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 rosix, on 04 august 2018 - 13:51, said:


In atributia cetatenilor care locuiesc in acea comuna si carora le trece santul prin fata portii.

N-ai citit tot, asa-i?

#10
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 03.01.2009
Pai si daca de exemplu santul ala e vai de mama lui, au trecut cu autovehicule prin el de nici nu mai seamana a sant sa stea țața floarea sa-l sape la casma ?

#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 FreeThinker, on 04 august 2018 - 13:55, said:


N-ai citit tot, asa-i?
Pai daca tie ti-e rusina sa dai 10 sape si 5 greble sa stii ca primariei probabil nu ii e rusine sa iti dea o amenda.
Bai nu stiu, eu cand mi-am cumparat terenul aveam tot asa un sant vai mama lui mai ales ca au trecut si cu camioanele prin el cand am facut casa. Am muncit 2 zile la el si l-am scos la lumina. M-am interesat cine curata santurile, vecinii mi-au zis ca fiecare locuitor asa ca am iesit si eu. Nu mi-a cazut rangul si nici nu mi-a fost rusine sa dau cu sapa. Mai ales ca pe mine ma ajuta sa nu intre apa in curte si sa se scurga apa.
Si soacra-mea ma mai roaga sa merg sa ii curat si ma duc.

#12
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Am.trecut zilele astea prin mai multe sate care fuseseră inundate. Da, sa stea tata Floarea si toti care au șanțul prin fata gardului, o ora la cateva luni si sa sape,eu asa vad lucrurile. Am înțeles din păcate prost libertatea, nu ni se mai pare normal sa facem curat pe bucățica noastră din fata blocului/casei, sa vina altii ca doar de aia avem primar, nu?

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 Seteh, on 04 august 2018 - 14:02, said:

Pai daca tie ti-e rusina sa dai 10 sape si 5 greble sa stii ca primariei probabil nu ii e rusine sa iti dea o amenda.

Te faci ca n-ai inteles. Pe santurile betonate nu cresc buruieni, nu se aduna aluviuni. Daca e vorba de un sant in care la fiecare ploaie se scurge apa de pe drum cu tot ce aduce: mal, nisip, pietris si gunoaie... atunci nu e vorba de doar 10 sape si 5 greble. Si cum facem cu egalitatea? Unora le faci santul cu beton si altora le dai amenzi? Superficial as spune, la fel ca umflatii aia din primarie cu 7000 lei salariu...

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 FreeThinker, on 04 august 2018 - 14:08, said:


Te faci ca n-ai inteles. Pe santurile betonate nu cresc buruieni, nu se aduna aluviuni. Daca e vorba de un sant in care la fiecare ploaie se scurge apa de pe drum cu tot ce aduce: mal, nisip, pietris si gunoaie... atunci nu e vorba de doar 10 sape si 5 greble. Si cum facem cu egalitatea? Unora le faci santul cu beton si altora le dai amenzi? Superficial as spune, la fel ca umflatii aia din primarie cu 7000 lei salariu...

Majoritatea santurilor din comune nu sunt betonate si, da, fiecare cetatean isi curata santul cu ce are la indemana..  Voi credeti ca la tara exista serviciu de salubritate care sa stea sa scobeasca prin santuri? Nu. Fiecare isi face si poate primi amenda daca nu isi face curat in fata portii.

#15
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 rosix, on 04 august 2018 - 14:19, said:

Majoritatea santurilor din comune nu sunt betonate si, da, fiecare cetatean isi curata santul cu ce are la indemana..  Voi credeti ca la tara exista serviciu de salubritate care sa stea sa scobeasca prin santuri? Nu. Fiecare isi face si poate primi amenda daca nu isi face curat in fata portii.

N-am decat sa cred ca esti blond/blonda. Iti mai dau o sansa. Mai citeste o data.


edit: Hai sa te ajut

 FreeThinker, on 04 august 2018 - 13:45, said:

Se da urmatoarea problema:
Intr-o comuna primaria a amenajat santurile pe cca 50% (mai mult sau mai putin) din strazi (pe cheltuiala primariei, evident) cu beton.
In aceste conditii primaria mai poate amenda pe ceilalti 50% care isi curata singuri santurile?

 FreeThinker, on 04 august 2018 - 14:08, said:

Te faci ca n-ai inteles. Pe santurile betonate nu cresc buruieni, nu se aduna aluviuni. Daca e vorba de un sant in care la fiecare ploaie se scurge apa de pe drum cu tot ce aduce: mal, nisip, pietris si gunoaie... atunci nu e vorba de doar 10 sape si 5 greble. Si cum facem cu egalitatea? Unora le faci santul cu beton si altora le dai amenzi? Superficial as spune, la fel ca umflatii aia din primarie cu 7000 lei salariu...


Bingo! Acum poti citi tot.

Edited by FreeThinker, 04 August 2018 - 14:28.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 FreeThinker, on 04 august 2018 - 14:08, said:


Te faci ca n-ai inteles. Pe santurile betonate nu cresc buruieni, nu se aduna aluviuni. Daca e vorba de un sant in care la fiecare ploaie se scurge apa de pe drum cu tot ce aduce: mal, nisip, pietris si gunoaie... atunci nu e vorba de doar 10 sape si 5 greble. Si cum facem cu egalitatea? Unora le faci santul cu beton si altora le dai amenzi? Superficial as spune, la fel ca umflatii aia din primarie cu 7000 lei salariu...


de fapt tu nu prea vrei sa intelegi. faptul ca unele santuri au fost amenajate nu scuteste pe nimeni de obligatia de a-si intretine zona lui de sant.
daca vrea neaparat, cel cu sant neamenajat poate cere primeriei sa-i betoneze si lui santul, eventual poate apela la justitie daca se simte nedreptatit sau pagubit de actiunile primariei. dar tot trebuie sa curete zona lui de sant.

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 16.08.2010

 _Smiley_, on 04 august 2018 - 14:33, said:



de fapt tu nu prea vrei sa intelegi. faptul ca unele santuri au fost amenajate nu scuteste pe nimeni de obligatia de a-si intretine zona lui de sant.
daca vrea neaparat, cel cu sant neamenajat poate cere primeriei sa-i betoneze si lui santul, eventual poate apela la justitie daca se simte nedreptatit sau pagubit de actiunile primariei. dar tot trebuie sa curete zona lui de sant.

E un pic mai complicat decat crezi. E posibil ca acela care vrea sa-si amenajeze santul si chiar se apuca de treaba sa fie acuzat si amendat pentru lucrare fara autorizatie. La fel ca cei care au vrut sa astupe o groapa din asfalt si au fost amendati de garcea. Fiindca si drumul si santul sunt pe domeniul public. Si cum ramane cu egalitatea? Si cu dreptul de a da amenzi?

Bineinteles, tot la justitie se ajunge. La justitia din Romania.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu-i deloc complicat, dar preferi tu sa crezi asta. si orice explicatie ti se va da, vei gasi o modalitate sa o complici (gen "pai pe deasupra santului trec avioane, n-ar trebui sa dea primaria castraveti gratis in cazul asta?")
nu de alta, dar fix asta ai facut pana acum:
-esti obligat sa cureti santul?
-da
-pai alte santuri sunt betonate de primarie!
-nu conteaza, tot trebuie sa-l cureti
-pai daca-l amenajezi iei amenda!
-obligatia ta e sa-l cureti, nu sa-l amenajezi
-pai....avioane!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate