Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Probleme internet RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 zzhunt, on 03 august 2018 - 20:46, said:

Oare sunt singurul care a rămas la foberlink 100?

Au vrut să îmi de FL 300 dar am refuzat cutia aia in plus in casa.

 MembruAnonim, on 03 august 2018 - 20:50, said:

Si eu tot 100 am. Da' nici nu am nevoie de mai mult.

Cred ca sunteti singurii Posted Image

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu as paria care din noi 2 ramane "The One", "The Last Samurai", "ultimul din vechea garda" :D.

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008

 MembruAnonim, on 04 august 2018 - 10:49, said:

De fapt vorbim de un STM-16. Si vorbind de un HG865, spre exemplu, acel STM-1 e fix ce e nevoie pentru a da 1.3Gbps adica Fe1 + Fe2 + Fe3 + Ge =  100 + 100 + 100 +1000 = 1300 = 1.3Gbps. Un STM-16 = 2.5Gbps deci vorbim de aproximativ jumatate din capacitate ca fiind nefolosita. Din 3 porturi Fast si unul Gbit nu poti scoate destul trafic sa "umpli" capacitatea la un STM-16 orice ai face. Aici e vorba de legaturile de 1 Gbps dintre echipamentele din spatele ONT-ului. Deci problema se rezolva prin:
- suplimentare ONT in cutie ce va prelua o parte din traficul clientilor;
- mutarea clientilor pe FTTH.
Totusi, nu cred sa mai existe HG865 ci model mai nou de Huawei cu 4 porturi gigabit sau ZTE F 625 G in cazul FTTB-urilor din Slatina (care e ca al meu de acasa, love it).

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, ai dreptate la ONT-urile cu 4 porturi Gbit e o problema, aici vorbim de depasirea capacitatii de transport a ONT-ului, vorbim de 4 Gbps > 2.5Gbps, rotunjesc la 2.5 ca nu mai tin minte valoarea exacta pe receptie si nici pe transmisie, si la acest capitol nu are ce face RDS, ca nu au ce sa schimbe la ONT / OLT. Exceptand schimbarea tuturor terminalelor actuale cu altele care sa duca 5, 7.5 sau 10 Gbps. Problema nu e doar costul de a implementa o astfel de solutie, si nu stiu daca e viabila, gandim cate  ONT-uri trebuiesc inlocuite inmultite cu pretul per ONT plus numarul de OLT-uri inmultit cu pretul per sasiu plus numarul de linecard-uri inmultit cu pretul per tip de card raportat la ca t castiga RDS per client per luna adica mai simplu in cat isi amortizeaza costurile si cat timp le ia sa treaca pe profit. Continuand, problema nu e doar cea anterioara, in al doilea rand se pune problema daca exista deja revizia la tehnologia PON care permite mai mult de 2.5 Gbps pe receptie per ONT. Ca daca nu a inca implementata tehnologia... nu ai ce face chiar daca ai bani de investit plus manpower.

Oversubscribe e o solutie pentru a furniza servicii clientilor deoarece sunt putine cazurile in care toti clientii fac trafic la maxim in acelasi timp. Bine Romania e exceptia de la regula. In Romania e nevoie de circuite dedicate fiecarui client pentru ca acestia din urma sa fie multumiti, altfel ies scantei.

Suplimentare sau migrare asta e solutia.

PS: La PON pe receptie (ONT RX) vorbim chiar de un STM-16, STM-16 = 2.488 Gbps = 2488.32 Mbps, pe transmisie e jumatate dintr-um STM-16, ONT TX = 1.244 Gbps = 1244 Mbps.

Edited by MembruAnonim, 04 August 2018 - 22:50.


#23
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,674
  • Înscris: 14.10.2008
Acasa am FTTH cu 1 Gbps, ZTE F 625 A si sunt in LAN 1 care la modelul asta din 2012 este singurul port gigabit.

Pe scara de bloc a magazinului unde am FTTB pentru birouri de 100 mbps, este ZTE F 625 G din 2014, model desi pe un design 100% identic cu F 625 A, are toate porturile gigabit, scara e cu 4 etaje si sunt folosite doar LAN 2 si LAN 3 catre 2 switch-uri ZTE de 100 din 2009, in intervalul 2009-2014 fiind HG 865 si acum cine are peste 100 mbps pe scara a fost invariabil FTTH-izat, nu doar prin cutiutele cu suduri FTTH aparute in 2015, ci si in cutia ONT-ului de la FTTB pleaca o fibra de client cu numar de apartament pe ea.

Acolo raman pe 100 pana desfiinteaza FTTB-ul, nu fac cerere de FTTH. Am 6 PC-uri plus supravegherea video si 2 dintre switch-urile retelei sunt de 100. Si foarte sigur nici din serverul PPPoE nu mi se da mai sus de 100, pe business vorbim de preturi mai mari.

Revizia XGPON trebuie sa existe si ar trebui ca cel tarziu la finalul lui 2019 sa faca teste, pentru a oferi abonamente peste 1 Gbps, daca UPC-Vodafone vine cu 1 Gbps pe Doxis, desi cred ca nu se va mai intampla asta.

Inteleg ca avem deja pe piata PC-uri desktop cu LAN mai sus de 1000? Gen 10/100/1000/10.000?

Edited by Neaceasca85, 05 August 2018 - 14:07.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1Gbps e arhisuficient pentru un user casnic. Deci nu prea vad rostul pentru placi de baza pentru homeuser-ii cu placi de retea de 10Gbps.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate