Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Experienta reala Vs. experienta pe CV la angajare - IT

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postlexis1, on 03 august 2018 - 22:28, said:

Hai ca iti dau eu un exemplu, o firma care lucreaza pentru Intel... nu dam nume exacte acum.
Care , ca Intel nu mai are operatiuni in RO in mod direct din 2016  si intotdeauna a contract prin alte firme prin PFA
Iar PFA este o diferenta de la cer pana la pamant, doarece tu trebuie sa-ti platesti taxele la stat(impozite, da-impozite, sanatate, pensii) Si dupa ce scazi ghici unde ai ajuns ?
Aha la salariu de brotacel/guvid  cu zero experienta.

Astept numele acel firme deosebite. Hai cu ea. De fapt de la initiator vreau numele acele firmei.

Edited by WinstonMontana, 03 August 2018 - 22:36.


#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,197
  • Înscris: 24.02.2007

View PostWinstonMontana, on 03 august 2018 - 22:35, said:

Care , ca Intel nu mai are operatiuni in RO in mod direct din 2016  

O cautare rapida indica ca ar avea: http://www.tion.ro/c...misoara/1940228

#21
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
De obicei politica Intel este una ciudata.Ei niciodata nu fac angajari ci subcontracteaza astfel incat sa scape de taxe la bugetul de stat.
Adica PFA(fiul ploii)

Edited by WinstonMontana, 04 August 2018 - 00:50.


#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostJurasikMan, on 03 august 2018 - 18:23, said:

CV-ul in IT este ca ciocanitul la usa . Ala care tine interviul cu tine stie meserie si isi da seama daca si tu stii. Daca stii , poti discuta ...daca te simte nesigur probabil te pofteste pe usa politicos ...spre afara. CV-ul conteaza fix-pix. EXista cerinte ale postului . Daca tu stii ca le indeplinesti te poti duce si cu mana in cur si te angajeaza imediat. Daca esti pe langa cerintele tehnice , poti sa ai un CV cat o carte a lui Balzac ...te da afara . Cu leafa este alta poveste. Aici trebuie sa stii sa te vinzi. Orice angajator vrea oameni calificati pe care sa-i plateasca putin ca sa-i ramana lui bani de curve si excursii in insulele cu virgine . Cand aplici trebuie sa stii "preturile " din bransa. Daca nu le stii poti sa primesti si jumatate din cat vroia initial sa ofere. Daca le stii , poti primi spre maxim. Mai mult decat vrea el sa iti dea nu iti va da, poti sa fii mama si tata programatorilor .
Uite statul ar putea face ceva. Cum fiecare firma face intr-un anume fel , prin tva sau altceva, dovada la stat al salariului oferit angajatilor , daca aceste salarii s-ar pune pe internet oamenii ar avea un loc unde sa se informeze si sa compare salariile in asa fel incat piata ar functiona mai bine. Si poate Romania ar fi mai dezvoltata....

#23
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostWinstonMontana, on 03 august 2018 - 22:18, said:

Care este firma , vreau sa stiu si eu care este firma care angajeaza brotacei de 6 luni(care efectiv  nu stiu absolut nimic de software-ul de productie) si n-au nici o experienta  relevanta
in nici un limbaj de programare si este platit cu aproape 2000 de  euro in conditiile in care este guster si nici macar diploma de absolvire n-a luat-o  =))

Care este firma ?

PS: fie nu-mi vei spune (oare de ce =)) ) fie imi vei da un nume care nu are CUI si nu este cunoscuta (un fel de firma fantoma) . =))

PS2: suntem in scenariu: eu cunosc pe unul, care il cunoaste pe altu care stie el de fratele sorei bunciii nepotului ......

E vorba de o companie de consultanta din Olanda cu birouri in mai multe orasi din tara. Postul de programator pe Java Enterprise cu mai multe framework-uri. In 2016 a terminat facultatea, la inceputul lu 2017 s-a angajat acolo. Asa cum am spus avea deja 2 ani lucrati, chiar daca ca student a lucrat intai la 4 si 6 ore. Crezi ce vrei, la fel si restul. Topicul era daca se verifica sau nu experienta anterioara, nu pareri pe marginea salariului si ce firme din Romania dau astfel de sume.

Edited by slap-jack, 04 August 2018 - 09:15.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostWinstonMontana, on 03 august 2018 - 22:18, said:

Care este firma , vreau sa stiu si eu care este firma care angajeaza brotacei de 6 luni(care efectiv  nu stiu absolut nimic de software-ul de productie) si n-au nici o experienta  relevanta
in nici un limbaj de programare si este platit cu aproape 2000 de  euro in conditiile in care este guster si nici macar diploma de absolvire n-a luat-o  =))

Care este firma ?

PS: fie nu-mi vei spune (oare de ce =)) ) fie imi vei da un nume care nu are CUI si nu este cunoscuta (un fel de firma fantoma) . =))

PS2: suntem in scenariu: eu cunosc pe unul, care il cunoaste pe altu care stie el de fratele sorei bunciii nepotului ......
Daca te duce capul poti la baza sa fii si un rasfatat ca mai  prinzi de ici de colo, nu degeaba spre exemplu sunt destui smecheri imorali care insa in ale comertului se invart si se descurca. Dar depinde cat te duce capul. La un om mai prost rasfatul ar putea chiar sa dauneze in timp ce la unul inteligent e posibil sa ii dea initiativa. Ideea e ca cine nu e prost fie si din auzite prinde cate ceva si te poate surprinde cu perspicacitatea de care da semne.

Edited by karax, 04 August 2018 - 09:15.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Angajatorul nu are acces la istoricul tău. El are cont in Revisal, strict pentru pătrațica lui, adică angajații lui, pe perioada cât au lucrat la el.

#26
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postslap-jack, on 04 august 2018 - 09:11, said:

Postul de programator pe Java Enterprise cu mai multe framework-uri. In 2016 a terminat facultatea, la inceputul lui 2017 s-a angajat acolo. Asa cum am spus avea deja 2 ani lucrati, chiar daca ca student a lucrat intai la 4 si 6 ore.
Si in ce frameworkuri de java enterprise ai lucrat tu timp de 2 ani (cate 4-6 ore pe zi) + facultate ? Hahaha =))

Quote

E vorba de o companie de consultanta din Olanda cu birouri in mai multe orasi din tara.
Cum spuneam:

Quote

si nu este cunoscuta (un fel de firma fantoma) . =))

View Postkarax, on 04 august 2018 - 09:14, said:

Daca te duce capul poti la baza sa fii si un rasfatat ca mai  prinzi de ici de colo, nu degeaba spre exemplu sunt destui smecheri imorali care insa in ale comertului se invart si se descurca. Dar depinde cat te duce capul. La un om mai prost rasfatul ar putea chiar sa dauneze in timp ce la unul inteligent e posibil sa ii dea initiativa. Ideea e ca cine nu e prost fie si din auzite prinde cate ceva si te poate surprinde cu perspicacitatea de care da semne.
Matale nu esti din acest domeniul, iti respect pararea , in fine.
Idee e ca in acest domeniu nu poti ca tu sa oferi salariu X si competitorul tau 2X. In domeniul IT salariile sunt cam aliniate. Asta era marele "secret" pe care oricine care lucreaza  in productia de software il stie (bineinteles in cazul de fara autorul s-a faultat singur, neastaptand sa dea peste cineva care lucreaza in domeniu) si uite asa se prinde cu minciuna.

In cazul de fata insusi autorul a terminat o facultate (care nu conteazaza) si vrea sa stie pararea legata despre zburatul din floare in floare .
Ceea ce nu stie autorul este ca la corporatie software dai peste 6  teste/interviuri pentru verificarea compententelor necesare.
Daca zbori din floare in floare atunci nu ai cum sa acumulezi experienta necesare pe un post iar chestia asta bate la ochii la primele interviuri.:))

Dar sa revenim: competitorul poate sa-ti ofere cu 10-15  % maxim in plus si alte beneficii cum ar fi zile de concediu in plus.Nu ai cum sa ai salturi de 100 % este total exclus.
Asa cum am spus anterior: motivul pt care unii sunt cu totul altele:relatiile cu sefii/colegii/munca in plus/ monotonia proiectului la care lucrezi.
In rest chiar nu exista motive.Salariul nu este nicidecum primul motiv doarece nu exista diferente mari intre ofertanti pt acelasi post care necesita aceaisi experienta.

View Postslai, on 04 august 2018 - 09:20, said:

Angajatorul nu are acces la istoricul tău. El are cont in Revisal, strict pentru pătrațica lui, adică angajații lui, pe perioada cât au lucrat la el.
Anagajtoru se poate informa (contra cost bineinteles) de orice istoric il are angajatul daca doreste ,

Edited by WinstonMontana, 04 August 2018 - 09:50.


#27
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
omul intreaba una si voi va legati de alta...
Da - se poate dubla si chiar tripla salariul de la o firma la alta pentru acelasi job.. cunosc cazuri concrete... chiar daca nu e un fenomen comun si nu se aplica marilor corporatii care cunosc foarte bine piata si au nevoie de angajati stabili...
Sunt insa firme care profita de cei buni dar cu experienta redusa, ii exploateaza cat pot, constienti fiind ca nu e posibil pentru mult timp.. e win-win... angajatul obtine experienta necesara unui job bun iar angajatorul isi face treaba pe bani putini... economie de piata... care e problema???

#28
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 09.04.2008
Fiecare cere cât poate. Nici eu nu m-aș duce pe sub 50% în plus față de cel actual. Deși de la un anumit nivel devine greu...

#29
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007
Unele dintre firmele mari au contracte cu firme specializate in a-ti verifica CV-ul. E legal, te informeaza, semnezi niste acorduri. La mine au sunat la penultima firma sa ma verifice. Asa ca exista un risc sa minti in CV. Plus ca daca esti prins, s-ar putea ajunge sa se stie asta despre tine, si apoi sa te miri de ce nu esti chemat la interviuri. Toata lumea care are ceva experienta are o lista de oameni cu care ar lucra oricand, si respectiv cu oameni de care ar fugi.

Firmele bune nu se bazeaza pe vechimea in ani, ci o coreleaza cu ce si cum raspunzi. De obicei cine are 10 ani de experienta si raspunde ca un junior cam arata ca s-a plafonat si nu mai poate invata. E posibil si invers, oameni cu putina experienta care au asimilat foarte bine si care pot face fata ca seniori. Sigur ca exista si firme care se uita doar la vechime, dar m-as feri de asa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate