Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Experienta reala Vs. experienta pe CV la angajare - IT

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am o curiozitate: un prieten lucreaza ca programator de mai mult timp, primul an intr-o firma, urmatorul in alta, si acum de mai bine de un an e la al treilea job, la care a venit pe o marire de salariu considerabila (aproape 100%). Din spusele lui, pe CV si-a trecut 2 ani de munca in prima firma ca sa para ca lucrase in total (la ambele) 3 ani in loc de 2, spunand ca nu i-a cerut nimeni dovada de vechime de la primul loc de munca, ci doar de la ultimul job pe care il avea la momentul respectiv (a doua firma), in care oricum isi trecuse experienta reala. Spunea ca de obicei nu se verifica vechimea decat de la ultimul loc de munca (actualul), nu si restul de dinainte. Intrebarea mea e daca chiar a avut noroc, sau chiar se practica verificarea vechimii intr-un mod superficial? Cartea de munca e in format electronic si banuiesc ca orice angajator poate sa o verifice. Personal nu mi-a cerut nimeni dovada de vechime atunci cand am schimbat primul loc de munca. Pe de alta parte, credeti ca raportul salar - vechime e relativ peste tot, adica se pune acccent pe cunostinte si nu pe o incadrare tipica (1-2 ani - junior, 2-5 middle level, etc)? Daca intr-adevar se pune accent pe cunostinte si nu pe vechime, atunci poate era irelevant ca si-a trecut un an in plus.

#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Acum ai descoperit si tu ca nimeni nu citeste si nu verifica CV-urile?
Angajarile alea facute fara pile si spaga se fac in functie de cat de simpatic ii pari celui/celei care face recrutarea. Daca te place, te angajeaza, daca nu te place nu te angajeaza, poti sa fii tu un geniu in domeniu, nu te ajuta cu nimic la recrutare.

Edited by lexis1, 03 August 2018 - 18:18.


#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Depinde de firma si de persoanele care iau decizia. Fiecare companie si pisi de la HR e diferita.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
CV-ul in IT este ca ciocanitul la usa . Ala care tine interviul cu tine stie meserie si isi da seama daca si tu stii. Daca stii , poti discuta ...daca te simte nesigur probabil te pofteste pe usa politicos ...spre afara. CV-ul conteaza fix-pix. EXista cerinte ale postului . Daca tu stii ca le indeplinesti te poti duce si cu mana in cur si te angajeaza imediat. Daca esti pe langa cerintele tehnice , poti sa ai un CV cat o carte a lui Balzac ...te da afara . Cu leafa este alta poveste. Aici trebuie sa stii sa te vinzi. Orice angajator vrea oameni calificati pe care sa-i plateasca putin ca sa-i ramana lui bani de curve si excursii in insulele cu virgine . Cand aplici trebuie sa stii "preturile " din bransa. Daca nu le stii poti sa primesti si jumatate din cat vroia initial sa ofere. Daca le stii , poti primi spre maxim. Mai mult decat vrea el sa iti dea nu iti va da, poti sa fii mama si tata programatorilor .

Edited by JurasikMan, 03 August 2018 - 18:24.


#5
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
O singura nelamurire.
Insulele respecvive sunt CU virgine?
Sau sunt ele insele virgine?

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postlexis1, on 03 august 2018 - 18:17, said:

Acum ai descoperit si tu ca nimeni nu citeste si nu verifica CV-urile?
Angajarile alea facute fara pile si spaga se fac in functie de cat de simpatic ii pari celui/celei care face recrutarea. Daca te place, te angajeaza, daca nu te place nu te angajeaza, poti sa fii tu un geniu in domeniu, nu te ajuta cu nimic la recrutare.

Sa inteleg, ca eu daca sunt frumos si toate femeile ma plac, m-ar lua orice tinerica din asta de la h&r si m-ar angaja Posted Image

#7
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Sa inteleg, ca eu daca sunt frumos si toate femeile ma plac, m-ar lua orice tinerica din asta de la h&r si m-ar angaja

Crezi gresit. Daca ai fi Girl, sar intampla asta. Asa ca baiat nu ai sanse... decat daca ala o fi vreun gay si vrea o noapte cu tine. :)

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postslap-jack, on 03 august 2018 - 18:13, said:

Personal nu mi-a cerut nimeni dovada de vechime atunci cand am schimbat primul loc de munca.
Atunci ai un raspuns.

View Postslap-jack, on 03 august 2018 - 18:13, said:

adica se pune acccent pe cunostinte si nu pe o incadrare tipica (1-2 ani - junior, 2-5 middle level, etc)?
Tu daca m-ai angaja pe ce criterii ai face-o?

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011

View PostOPEDI, on 03 august 2018 - 18:34, said:

O singura nelamurire.
Insulele respecvive sunt CU virgine?
Sau sunt ele insele virgine?
exact.si eu am sesizat acea greseala :))

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
CV-ul conteaza ca si criteriu pentru chemare la interviu.
Pentru angajare si leafa, conteaza cum te "mulezi" pe cerintele postului.

#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posthwplanet, on 03 august 2018 - 18:41, said:

Crezi gresit. Daca ai fi Girl, sar intampla asta. Asa ca baiat nu ai sanse... decat daca ala o fi vreun gay si vrea o noapte cu tine. Posted Image
O sa razi, dar eu stiu un tanar care a fost angajat asa pe ochi frumosi de HR-izda si dupa vreo 3 ani s-a si casatorit cu ea :D
Tot firma din domeniul asta IT&C.

#12
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postslap-jack, on 03 august 2018 - 18:13, said:

Am o curiozitate: un prieten lucreaza ca programator de mai mult timp, primul an intr-o firma, urmatorul in alta, si acum de mai bine de un an e la al treilea job, la care a venit pe o marire de salariu considerabila (aproape 100%). Din spusele lui, pe CV
"Pretenul " tau te minte, nu are cum sa se duca la o alta firma care ii ofera o crestere de 100 % =)) Majoritatea programatorilor nu schimba angajatorul pt salariu ci pt faptul
ca fie nu se inteleg cu seful, fie are prea mult de munca fie s-a plictisit de proiectul curent si nu are angajatorul ce sa-i dea altceva.

Fie pretenul tau minte de ingheata apele fie tu nu realizezi ce inseamna crestere 100%. Vezi tu, in domeniul asta corporatiile stiu ce salarii ofera competitorii. =))

Angajatorul verifica chestiile asta doar daca este suspect sau il prinde cu minciuna pe angajat. Dar pana la urma conteaza ce stii.Ideea este sa fii competent.

Edited by WinstonMontana, 03 August 2018 - 19:35.


#13
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Referitor la marire, a primit 8000 lei net fata de 4000 cat lua in fost firma. Te asigur ca nu minte ca am vazut eu cu ochii mei oferta. La putin peste 6 luni dupa ce a terminat facultatea. Din ce mi-a spus el, nu-i placea colectivul la vechia firma, unde s-a angajat ulterior cunostea un fost coleg din prima firma care l-a si recomandat, si stia printre altele ca firma asta plateste ceva mai bine decat piata din zona.

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Metoda clasica din IT&C... PCR.
Majoritatea pe care ii stiu in IT&C pe PCR au intrat si s-au mutat de colo colo.
In special aia care la prima vedere par ca abia stiu sa isi deschida PC-ul si ca dincolo de Messenger si Facebook nu stiu. La unii am mari dubii ca lucreaza ceva pe acolo, ca par paraleli cu notiuni de baza, notiuni elementare de scolari.

#15
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
majoritatea hr-istelor sunt niste curvulistine dorinice de cartabos tanar si vanjos

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlexis1, on 03 august 2018 - 19:44, said:

Metoda clasica din IT&C... PCR.
Majoritatea pe care ii stiu in IT&C pe PCR au intrat si s-au mutat de colo colo.

Cum le stii tu pe toate...

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postslap-jack, on 03 august 2018 - 19:40, said:

Referitor la marire, a primit 8000 lei net fata de 4000 cat lua in fost firma. Te asigur ca nu minte ca am vazut eu cu ochii mei oferta. La putin peste 6 luni dupa ce a terminat facultatea.
Care este firma , vreau sa stiu si eu care este firma care angajeaza brotacei de 6 luni(care efectiv  nu stiu absolut nimic de software-ul de productie) si n-au nici o experienta  relevanta
in nici un limbaj de programare si este platit cu aproape 2000 de  euro in conditiile in care este guster si nici macar diploma de absolvire n-a luat-o  =))

Care este firma ?

PS: fie nu-mi vei spune (oare de ce =)) ) fie imi vei da un nume care nu are CUI si nu este cunoscuta (un fel de firma fantoma) . =))

PS2: suntem in scenariu: eu cunosc pe unul, care il cunoaste pe altu care stie el de fratele sorei bunciii nepotului ......

Edited by WinstonMontana, 03 August 2018 - 22:23.


#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Hai ca iti dau eu un exemplu, o firma care lucreaza pentru Intel... nu dam nume exacte acum.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate