Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 

Furt de electricitate.

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
Problema e cam asa:
Sunt 99% sigur ca un vecin care locuieste deasupra apartamentului, fura curent de ani de zile pe la dozele de electricitate.
Problema sa acutizat recent pentru ca imi tot pica pentru mai putin de o secunda curentul doar in cate o camera(bec bucatarie aprins dormitor picat calculator in functiune pentru mai putin de o secunda in mod repetat) si ma tem ca raman fara electronicele din casa de la suprasolicitarea retelei.
Am inteles ca reteaua pana la contoarul firmei de electricitate e problema fiecaruia.

Cum pot rezolva? reclam la politie sau firma de electricitate sau aduc eu om care sa confirme?!
Problema e ca nu o face non stop ci doar cand are consumul mai mare gen masina de spalat.
Deci se branseaza temporar si e gen doza/fir care il poate piti cum sa rezolv problema asta?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPuscalarDracu, on 03 august 2018 - 17:11, said:


Cum pot rezolva? reclam la politie sau firma de electricitate sau aduc eu om care sa confirme?!

ENEL si Militia... indicand si orele in care foloseste masina de spalat sa-i bata organul la usa.

#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
PAna sa arunci acuzatii ca dna-ul in stanga si in dreapta, ai chemat pe cineva sa verifice instalatia ta?

#4
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Sesizeaza firma care va vinde curentul si politia, presupun ca e de ajuns.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
fura electricitate de unde? de la dumneata?
traseul electric al dumitale este prin sapa din apartamentul lui.  cand suspectezi ca fura, opreste toti consumatorii si mergi la contor sa vezi daca inregistreaza ceva.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Stai, ca nu inteleg. Iti cade tie curentul cate o secunda, pentru ca el se leaga la doza? Adica exista o doza la care sunteti legati amandoi si cumva el se conecteaza pe nv, deconectandu-te pe tine. Nu prea vad cum se poate. Daca fura curent, are ceva cunostinte, zic eu, se leaga o data si pentru totdeauna. In plus, sa-ti cada curentul in cate o singura camera, este ciudat. Nu pot ca cred ca s-a legat in serie, de la fiecare priza sau doza sau orice.
Poate au mai multe informatii, colegii cu experienta in domeniu.
Te-ai gandit sa-i spui in fata? Daca este asa, nu vei mai avea intreruperi incepand de atunci.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
probabil ia faza de un bec, nimic mai simplu, scoti tot din priza si vezi daca mai ai consum, dupa care separi circuit cu circuit pana vezi de pe care ia curent... si tai firul.

sau nu-ti ia nimeni curenti ci doar ai un contact imperfect.

Edited by arg, 03 August 2018 - 17:23.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
La blocurile vechi , dozele de curent sint comune , deci se poate ca prin doza lui sa ajunga la firele tale . Daca este sa fure , fura de la tine ...

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,255
  • Înscris: 01.12.2001
Pune un diferential. Ca nu are ala si nulul si faza "pe fals".
Contorul il ai in casa sau jos un tablou comun la tot blocul?

#10
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
Pai are ruda electrician, blocul e din 88/89 facut, sigur fura respectivul pentru ca sub mine nu sta nimeni e gol apartamentul, deasupra la 2 sta un nene care are bani vecinul respectiv la 3 si alt apartament gol la 4 iar.

Nu stiu exact cum o face dar asta e singura banuiala.
Am dat un pic pe google cautare am gasit ca penal nu pateste mare lucru daca nu fura de la firma.
Eventual sal dau in judecata  dar hotul neprins e negustor cinstit.

As pleca o luna de acasa sa nu fie curent consumat sa vedem daca i creste lui consumul eventual ca dovada ca ma "sugea" de curent ca un vampir.
Sau am cum sa tai accesul individului la dozele/firele mele?

edit :Avem contoarele la intrarea pe scara toti.

Edited by PuscalarDracu, 03 August 2018 - 17:34.


#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postrich1974, on 03 august 2018 - 17:18, said:

fura electricitate de unde? de la dumneata?
traseul electric al dumitale este prin sapa din apartamentul lui.  cand suspectezi ca fura, opreste toti consumatorii si mergi la contor sa vezi daca inregistreaza ceva.
exista posibilitatea ;) nu stiu cum se face, dar am o priza dare "da" in apartamentul vecinului, practic se vad 4 fire acolo si chiar patrunde si lumina ...

#12
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
Vecinul de alaturi nu am dozele la comun cu el deci nu poate fi el.
https://postimg.cc/image/k5yhk7l07/
priza dormitor si doza buclucasa.


Ma bate gandul sa ma mut si eu la 4 si sal fur pe el Posted Image

Edited by PuscalarDracu, 03 August 2018 - 17:50.


#13
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai linistit, e banal de simplu. din contructia blocurilor firele tale de la becuri sunt trase prin sapa de la etajul vecinului de deasupra. cel mai probabil ala a gasit un fir de iluminat de-al tau si s-a legat la el, are acolo si faza si nul.
stiu sigur chestia asta ca atunci cand am renovat apartamentul si a trebut sa sparg sapa pe hol am gasit firele de iluminat ale vecinului de sub mine si aveau tensiune pe ele.

#14
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
Sa zicem ca nu il pot prinde ca fura de la mine.
Macar o solutie sa scap de problema , sa nu raman fara frigider/calculator sau tv aiurea.
Am presupus ca e pe la doza si ca nu e doar una din ele pentru ca anterior se intampla faza cu " o secunda" in alta camera.

Edited by PuscalarDracu, 03 August 2018 - 17:58.


#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,376
  • Înscris: 08.02.2011
Nu exista asa ceva sa se opreasca alimentarea cu energie in cazul cand se adauga un nou consumator ( ca e al vecinului sau nu, asta reprezinta, doar un consumator in plus ), problema e mai mult ca sigur un contact imperfect. Problemele de genul asta se agraveaza in timp, cheama un electrician sa descopere defectul si lasa acuzatiile in pace. Nu-i relevant daca vecinul "fura" sau nu de la tine, chiar daca era asa NU se intrerupea nimic "pentru o fractiune de secunda".

#16
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
Pai  sa zicem ca e asa cum zici tu dar din experienta pica curentul in tot blocul/cladirea doar cand era consumul prea mare deci am dedus eu ca omul cand se leaga la firul ala nu suporta toata cererea instantaneu.
Daca era ceva de la mine din casa pica curentul peste tot nu doar in camera cu pricina.

Practic eu am bucataria in fata si cu bec aprins si nu.
La fel tv in dormitorul vecin care ramane aprins.
Deci dracu sia mutat codita pe doza de la dormitorul respectiv.

Edited by PuscalarDracu, 03 August 2018 - 18:09.


#17
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
te invat sa nu faci ceva:
-verifica, dupa ce opresti toti consumatorii din casa, dar toti, daca mai ai consum pe circuite, fiecare siguranta in parte
-verifica cu vecinul de langa daca e pe alta faza decat tine
-daca da, atunci, la circuitul de pe care crezi ca esti furat baga ambele faze
- cumpara popcorn si a 2 zi intreaba-l pe ala de sus ce mai face

varianta este ok daca iti fura curent din doze
daca iti fura inainte de tabloul tau doar cu contorul mai poti verifica

evident ca am glumit

Edited by mihnearau1, 03 August 2018 - 18:12.


#18
PuscalarDracu

PuscalarDracu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.08.2018
O sa caut un electrician autorizat cat de curand pentru ca nu se stie ce se poate intampla in ritmul asta.
Ori raman fara electronice ori ia foc cablajul de la nebun ca se plangea vecin pe scara ca mirosea a ars la ei la etaj ieri.
Maine dau pe la biserica desi nu sunt genul, sper sai fie "bine" lui si sa scap de "vampir" curand.

Edited by PuscalarDracu, 03 August 2018 - 18:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate