Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

culori LG

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Salutare, am un Monitor LED LG 22M37A-B si nu sunt multumit de cum se vad culorile, pe maps mai ales se vad greu strazile , debea se vede diferenta dintre strazi si ce e in jur, sau in excel debea se vad liniile de la tabel, ce as putea face?
E un monitor la care daca te uiti de jos e prea intunecat si daca te uiti de sus e prea luminat, fata de samsungul care l-am avut in trecut e praf...dar na, incerc sa ma obisnuiesc cu el, am gasit eu la inceput o cobinatie dintre brightness si  si contrast ca sa se vada mai bine dar acum ca i-am pus o placa video iar se vede aiurea si nu stiu ce  sa mai fac, nu merge doar din brightness si contrast sa schimb

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Solutia este sa-l schimbi cu altceva mai performant daca nu esti multumit de el.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Calibrează-l.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Eu am un Samsung si este exact la fel, in magazin arata bine, era la nivelul ochilor iar unghiurile pareau foarte bune, daca ma miscam in stanga sau in dreapta nu se schimba imaginea.... Cand am ajuns acasa am vazut ca pe verticala, se modifica destul de mult imaginea - devine mai intunecata sau mai luminoasa daca ma las pe spate sau daca ma ridic...

#5
--alin--

--alin--

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2018
@initiator : modelul tau de monitor este unul entry level...singura solutie este recalibrarea.
Ce placa grafica ai?

#6
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
gt210

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Chiar si cele mai bune si mai scumpe monitoare LCD/LED, cu 12 clase peste modelul care face aici subiect, redau imaginea tot nesatisfacator.

Iar LED LG 22M37A-B nici nu e low end, e de 75 Hz, deci este ceva mediu...

Cand se achizitioneaza un monitor cu panel TN cum are acesta, si inca cu latenta de 5ms, cand TN-urile se iau exclusiv ca un compromis acceptat pt latenta specificata de 1 ms ( care oricum in practica e de 11 ori mai mare, si peste asta au si lag de zeci de ms...), este evident ca acesta o sa aibe o calitate a redarii infect de proasta.

Nu o sa gasesti pe lumea asta un monitor LCD/LED care sa redea complet satisfacator din toate punctele de vedere, inclusiv latenta, lag, etc., nici macar cu 30000 Euro bucata pt piata de broadcast la 20", sau 43", etc., dar daca iei totusi unul, atunci ia macar unul cu panel AH-SPVA, sau IPS, sau macar PLS.
Cele VA ( de ultima generatie) vor reda o gama dinamica mai buna dupa calibrare, cu mai multe detalii in umbre si lumini ( dupa setarea rezonabila a luminozitatii si contrastului, nu tembel la maxim, ci atat cat sa nu zgarie ochii, sa nu arda luminile, si sa nu beznoseasca umbrele), dar negru chiar daca poate sa fie acceptabil, in general nu este perfect negru, dar este OK.
IPS-urile si PLS-urile in general redau negru mai negru dar beznos, fortat, cu umbre beznoase si pierdere de detalii in umbre, la multe modele catasrofal si inacceptabil, si la cateva mai rezonabil - dar in general sunt fie modele mai rare si mai scumpe, fie au lipsuri la alte capitole, IPS glow, neuniformitate a iluminarii de backlight - atat de ton cat si de nuanta !!! refresh mic, latenta mare, lag mare, etc.

Deci cauta un VA sau IPS sau PLS cu latenta de 4 ms, nu mai mult ( in practica au doar minime de 4 si maxime de 24+ in f de continutul redat). Exista si unele specificate 1ms ( si rar 2 ms), dar acestea sunt tot de 4ms ( 4-24+ in practica), insa au un mod (optional) in care backlightul poate avea un refresh mai mare, care poate reduce ghostingul si motion blurrul, insa sunt mult mai obositoare daca refreshul de backlight este mai mare de 120 Hz, devine stroboscopic, si in practica sunt de 240-330 hz majoritatea celor de acest fel pt ca au refreh de 144-165 hz la panel si backlightul e pus dublu.
Cele de 144 Hz sunt mai scumpe.
De 100 Hz sunt rare spre inexistente.
Gasesti si de 75 Hz cum ai acum, inclusiv LG cu IPS pe la 650-700 lei.
Samsung are deocamdata o oferta cam aiurita, cele de 144 Hz cu VA sunt doar curbate si cei pretentiosi cu imaginea nu cumpara asa ceva ( un fotograf, DTPist, proiectant CAD, designer, etc. vrea sa stie cand vede linii drepte si cand le vede curbate...) Insa alea de 144 Hz cu VA/PLS oricum sunt mai scumpicele, asa ca vezi daca gasesti tot de 75 Hz cu latenta de 4ms sau 1ms. De 60 Hzsunt multe, si de 75 sunt mai putine si e mai usor de ales.
Ar fi f important si lag-ul care este o caracteristica diferita, la majoritatea LCD/LED-urilor fiind foarte mare, 25-27ms si peste, si chiar si un model anume EIZO scump si scos din fabricatie, care are specificat un lag mult mai mic, in practica tot foarte mare il are...

OLED-urile au dezamagit, deoarece in ciuda dezvoltarii lor intense din anii '80 incoace, ( se lucreaza inca si ami de mult la ele, dar in '90 deja se printau la imprimanta subpixelii OLED), pt ca nu au reusit sa ajunga nici acum la o durata de viata rezonabila pt albastru, au burn in, si de asemenea sufera de lag de procesare, chiar daca pot avea o latenta mai mica.

Se asteapta microLED-urile, insa deocamdata au probleme mari cu miniaturizarea fiabila a subpixelilor chiar si pt ecrane de 70", deci pana la monitoare mai e de asteptat...Si oricum si ele vor avea probleme legate de lag de procesare si latenta TFT de control subpixeli.

Edited by loock, 03 August 2018 - 19:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate