Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema instalare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Salut . Am instalat windows-ul prin cd si la configurare  la nume acolo nu imi mai merge mouse tastatura ( tastatura merge  mouse merge ) doar cand ajunge acolo la configurare nu  mai sunt aprinse beculetele acela si nu mai merge tastatura /mouse . Pot intra in bios/f11 etc.. Ma ajuta cineva ? Multumesc

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Baga-le in porturi USB 2.0, nu 3.0.

#3
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Cum mai exact ?

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Deci le scoti de unde sunt bagate acum, porturile USB 3.0 sunt albastre si 3.1 rosii. Si le bagi in niste porturi negre.

#5
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Mai am 2 porturi in fata acolo le am bagat si tot nu merrge

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 SebyScm, on 03 august 2018 - 13:38, said:

Salut . Am instalat windows-ul prin cd si la configurare  la nume acolo nu imi mai merge mouse tastatura ( tastatura merge  mouse merge ) doar cand ajunge acolo la configurare nu  mai sunt aprinse beculetele acela si nu mai merge tastatura /mouse . Pot intra in bios/f11 etc.. Ma ajuta cineva ? Multumesc

La care "configurare" nu "merge" "mouse tastatura"? Acest "mouse tastatura" care "nu mai merge" in timp ce "tastatura merge" si "mouse merge" ce fel de periferic este, ca eu n-am mai intalnit?
Care "beculete" nu mai sunt aprinse? Unde se afla aceste "beculete"?
Ca sa iti putem oferi detalii despre cum se acceseaza BIOS Setup este necesar sa ne spui despre ce producator/ model de laptop sau placa de baza este vorba si care este versiunea de BIOS.

Probabil ca topicul va fi mutat pe aria hardware. Astept explicatii despre ce inseamna "la configurare  la nume acolo".

#7
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Deci  va pot spune ce stiu
Tastatura este unda delux
Mouse serioux
Am testat tastatura si mouse pe un leptop si merge


Cand s-a terminat de instalat windows-ul la finishing up se da un restart e de acolo merge tastatura si mouse pana cand se deschide la configurare unde iti pui numele de acolo nu mai pot face nimic .

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@SebyScm, calculatorul laptopul pe care ai instalat windows 7 nu are drivere generice.
Solutia este sa injectezi in imaginea ISO a windowsului 7 driverele porturilor USB.

Edited by super8, 03 August 2018 - 14:38.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca te depaseste adaugarea driverelor la imagine, mai bine pui windows 10, ala probabil are drivere.

#10
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Pana acum am instalat windows-ul cu acest  cd..


#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Ai instalat probabil pe alt pc. Sunt atatea tutoriale pe Youtube, si eu am Windowsul clean. Altadata, faci 2 partitii. Pe a 2-a partitie, de exemplu D, iti pui acolo Driverele alea. Dai reparare la Windows sau cand dai sa instalezi windowsu, ai pe acolo undeva sa copiezi si driverele.

Normal nu are treaba tastatura si nici mouse-ul, isi ia automat driverele Windowsul. Inseamna ca nu e bun versiunea aia de Windows, hai cel mult Driverul de USB, dar bate la ochi sa nu mearga nici tastatura si nici mouse-ul Posted Image deci undeva e o greseala, ori tu incerci sa ne minti pe noi... cu cazuri din astea extreme de domeniul Sci-Fiction.

Edited by hwplanet, 03 August 2018 - 14:48.


#12
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Hwplanet
Deci mie imi merge mouse  pana cand se da restart de la restart nu mai merge mouse/tastatura

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
windows 7 este depasit, nu are drivere pentru chipset, drivere XHCI. Nu-i relevant daca bagi tu stickul in port usb 2.0 sau 3.0, chipsetul stie doar 3.0 oricum si face el conversia la nevoie. Integrezi driverele xhci in kitul de instalare ca sa mearga ( intel au astfel de drivere, pentru amd nu stiu daca exista ).

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cauta prin BIOS ceva gen USB Legacy... USB keyboard... USB  xHCI .... cam orice legat de USB.
Sau spune-ne noua exact modelul placii de baza, cititm noi manualul.
Foloseste alta tastatura, tot USB sau PS2 (daca ai asemenea mufa).
Incearca copy/paste cu mouseul - copy la orice pas anterior aceluia, paste cind ai nevoie.
Cred ca mult mai usor decit bagat drivere in kit ar fi Unattended Install - si pentru asta trebuie modificat kitul, dar mult mai usor.
Oricum ar fi, este 90% clar ca nu ai cunostintele necesare, deci apeleaza la cineva care se pricepe.

#15
SebyScm

SebyScm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 29.11.2017
Am instalat windows 10 si mi-a mers multumesc tuturor  pentru ajutor

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 SebyScm, on 03 august 2018 - 14:42, said:

Pana acum am instalat windows-ul cu acest  cd..
Tu iti bati joc de noi ?

Windows 7 nu mai e compatibil cu placile de baza socket 1151 si AM4 care au USB 3.0, 3.1 si Type C.
Nu are in imaginea ISO drivere generice pt. placa de retea, de sunet, *porturile USB....
De asta *"nu mai sunt aprinse beculetele la tastatura si mouse si nu mai functoneaza cand ajunge la configurare".

Tu ai patru optiuni:
1. daca placa de baza are porturi USB 2.0, baga in ele tastatura si mouse-ul
eventual folosetse portul PS/2 !
2. renunta la window 7 si treci la windows 10;
3. schimba windowsul cu Linux;
4. renunta la calculatorul de generatie noua si treci la unul mai vechi compatibil cu windows 7.


l.e.:
era frumos daca spuneai ce calculator ai ! model:
placa de baza,
procesor,
placa video
Attached File  but that's not my business.gif   1.22MB   1 downloads

Edited by super8, 03 August 2018 - 16:39.


#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Stai mah linistit, 99% pun pariu ca DA, a instalat cu acelasi CD, dar NU, nu pe acest calculator ;)
Ce naiba, tu nu stii ca un CD de windows e instalat in Romania pe cel putin 18 calculatoare ?!

#18
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
Folosește un adaptor USB/PS2 pentru a reuși să treci de acest impediment. După aceea, driver-ul de mouse/tastatură va fi «văzut» dacă, așa cum spuneau și ceilalți utilizatori, placa de bază e compatibilă cu ele. Nu ai specificat dacă pc este la prima instalare, ori ai dorit să reîmprospătezi sistemul de operare. Ce sistem de operare a funcționat pe el, ca și sistem? Ce ai schimbat la pc (în sensul unui upgrade de hardware)?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate