Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

ten uleios si cu pete, fara transpiratie si cadere par

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
Salutare, am 20 de ani, de vreo 6 ani am o problema cu tenul. Este un ten uleios mai ales pe frunte si mi se formeaza pe fata '' matreata'', mai ales in jurul nasului(pe nas, in apropierea nasului sub ochi si deasupra nasului intre sprancene dar si pe frunte. Iar daca dau cu unghia pe nas sau celelalte zone mi se ia acea ''matreata''. Mereu cand ma  spal mi se formeaza pete rosii care ma mananca si dispar dupa vreo 5-10 minute, tot in aceleasi zone. Cateodata mi se formeaza si noaptea cand ma duc la un eveniment...si nu mai dispar. Si nu transpir... cand fac efort fizic nu transpir deloc, imi simt fruntea mai uleioasa, spatele la fel, dar nu curgea apa pe mine. Ma hidratez ok zic, nici nu prea ma atrage sa beau apa(nu simt nevoia de sete).
A2a problema e ca de  anul trecut mi se cam rareste parul, partea din fata spre frunte. Ma  spal doar de 2 ori pe saptamana doar, nu il dau cu alte solutii, de mancat mananc mult chiar. Ce as putea face? nu as vrea inca sa iau solutii de cresterea a parului, poate doar sampoane... ce imi recomandati? Am vazut la tv reclama la Alpecin care e numarul 1 in germania. Pe net am gasit si sampon revalid.
Ce sfaturi imi mai dati? cred ca la prima problema trebuie sa merg la un dertmatolog dar as vrea sa imi spuneti ce ar putea fi

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Dermatologul iti poate da cel mai bun sfat

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Mie imi suna a dermatita seboreica. Mergi la dermatolog, nu te da tu cu creme sau solutii, e foarte posibil sa o agravezi.
Caderea parului parului poate avea o cauza interna, deci vezi cum stai cu hormonii tiroidieni, sau poate fi genetic si singurul lucru pe care l-ai putea face este sa te impaci cu gandul.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvldsnz97, on 03 august 2018 - 02:14, said:

Ce sfaturi imi mai dati? cred ca la prima problema trebuie sa merg la un dertmatolog dar as vrea sa imi spuneti ce ar putea fi

Sfaturi:  spala fata doar cu apa, fara niciun fel de sapun, iar parul doar odata pe saptamana.  Incearca asta timp de 2 luni, vezi daca apar efecte pozitive.

#5
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ai dermatita seboreica
Poti incerc sa o tii sub control cu Gerovital H3 Derma+ si pe cap sa te speli cu Petrole Hahn Sampon Stop Pellicules Antimatreata pentru Par Gras de 3 ori pe saptamana si sa te tunzi curt
Pe fata sa te speli doar cu sapun cu sulf,sulful omoara ciupercile care produc boala asta
Si vezi ca boala asta nu se trateaza,o sa ramai cu ea toata viata,o poti tine doar sub control

Toate astea le comanzi de pe internet,nu o sa le prea gasesti prin farmaciile fizice

Edited by I2O, 03 August 2018 - 08:15.


#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
invearca un sapun de calitate cu ph5.5

#7
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca face ce i-am zis eu e posibil sa arate ca si cum nu ar fi avut dermatica seboreica niciodata

propo sa nu te mai zzgndari acolo unde ai matreata pentru ca o sa se inroseasca si mai tare si se va face matreata si mai multe,dupa cateva zile de utilicat crema aia poti sa le indepartezi gentil cu piaptan sau cu unghia,dar foarte,foarte usor

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate