Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

blocat in easeUs partition

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Cu programul asta nenorocit https://www.easeus.c...mic-volume.html vroiam sa iau de pe D sa bag pe C unde e sistemul de operare ca mai aveam doar 5 gb free. Da nu avea optiunea asta, avea numai sa fac un unalocaed space, am luat 7GB din D si am facut si am si creat partitie in aia 7GB. Acum ce #$%% fac ca sa maresc C ca am injurat de ma doare capul, ce oameni pot sa faca astfel da porcarii de programe? si era recomandat primul ca free la partitionare windows 10. Ca la merge partitions nu pot bifa C si noua partitie pot numai D si noua partitie. Deci nu poate sa mareasca discul C??

Edited by tarzaan, 02 August 2018 - 13:34.


#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Fii autodidact! (https://dexonline.ro...itie/autodidact)
Caută tutoriale de EaseUS pe Internet.
Ca ăsta: https://askit.ro/sol...rtition-master/

Edited by Mircel, 02 August 2018 - 13:32.


#3
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Programe cu ciocane inca nu s-au inventat. Eventul poti freca doua bete sa vezi ce iese.

Acum selecteaza partitia facuta de tine, click dreapta si MERGE partition cu partitia C. (vezi poza)
Iese ceva?
[attachment=2111781:merge-partitions-1.png]

#4
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
pune un screenshot sa vad apar partitiile , cateodata nu merge sa faci "merge"

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Evident un topic marca tarzaan...

Adica se complica inutil. Cu un program extrem de intuitiv.
Ce mama masii mai faci partitie din spatiul pe care l-ais scos din D si apoi te palangi ca nu poti da Merge ?
Nu se face partitie. se alsa nepartitionat si se trage pur si simplu de C peste acel spatiu ramas - sper ca l-ai facut intre D si C si nu dupa D. Ca daca e dupa D nu poti sa-l adaugi la C - trebuei sa muti intai toata partitia D la dreapta ca spatiul nepartitionat sa fie intre C si D.

Si nu mai zic, ca se putea de principiu face asta direct din Disk Manager-ul din 10.
Cum Easeus nu vine la pachet cu 10 se muta pe software si recomand si citirea primului post de-aici - https://forum.softpe...rtitionare-hdd/ - era topic DEDICAt exact ptr asa ceva si despre EaseUs s-a discutat cel mai mult in el - inclusiv cu tutoriale.

#6
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
la asta ma refeream si eu , de aceea voiam sa vad screen shot , daca e la dreapta de D spatiul nealocat nu merge sa il bage in C
de ce nu a incercat cu utilitarul din windows el stie

#7
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Mersi, deci acum ce fac, cu partitia asta de 7GB creata? ca nu mai pot misca si trage nimic. Sau o las si fac alt unalocated space? si ma intreb daca o sa mearga sa il pun intre C si D ca parca il pune automat la sfarsit. A, iau cursorul din stanga, nu din dreapta cand tai probabil

Edited by tarzaan, 02 August 2018 - 13:47.


#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Redimensionezi D-ul astfel incat sa lasi spatiul gol intre C si D, apoi poti "trage" de partitia C astfel incat sa "inghita" spatiul acela gol.

BTW: Poza aia de la avatarul tau descrie perfect situatia asta. :)

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttarzaan, on 02 august 2018 - 13:27, said:

Cu programul asta nenorocit https://www.easeus.c...mic-volume.html vroiam sa iau de pe D sa bag pe C unde e sistemul de operare ca mai aveam doar 5 gb free. Da nu avea optiunea asta, avea numai sa fac un unalocaed space, am luat 7GB din D si am facut si am si creat partitie in aia 7GB. Acum ce #$%% fac ca sa maresc C ca am injurat de ma doare capul, ce oameni pot sa faca astfel da porcarii de programe? si era recomandat primul ca free la partitionare windows 10. Ca la merge partitions nu pot bifa C si noua partitie pot numai D si noua partitie. Deci nu poate sa mareasca discul C??

Tarzane.. programul ala nu e pentru prosti, tata... Desi m-am rugat intens la Cel de Sus, sa nu-ti pice pe mana... vad ca nu m-a ascultat...  
Lasa Tarzane partitiile asa cum sunt daca nu intelegi cum se face... [...]

Edited by _-_, 02 August 2018 - 14:57.
Mai mare atentie la limbaj!


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mersi, deci acum ce fac, cu partitia asta de 7GB creata? ca nu mai pot misca si trage nimic.
Ii dai Delete si ramane spatiu nealocat.

Pune un print screen dupa aia sa vedem unde e localizata.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
5 Gb este suficient.
Este mai mult decit suficient, pentru folosint de zi cu zi.
Ai facut ceva curatenie, ai mutat ceva fisiere inainte de repartitionare? (nu cred, corect?)
Ce folder/fisier ocupa cel mai mult spatiu? (nu stii, nu-i asa? Folosest WinDirStat sau orice alt program similar).
Operatiunea care vrei tu se face asa:
1. micsorezi D:
2. muti D: in partea dreapta
3. maresti C:
Cred ca exista doar vreo 128756 de tutoriale pe net (youtube, pentru tine).

Apropo, tu de ce crezi ca Easeus apare primul la cautare ?
Pentru ca e foarte bun, cum au zis si colegii mai sus,.
Deci porcarie... da, porcarie sigur e-n alta parte....

Edited by trollerul_de_serviciu, 02 August 2018 - 14:35.


#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
E clar ca nu te pricepi, altfel nu ai fi folosit dracia asta de easeus in primul rand, programul de partitionare deja inclus in windows 10 e foarte bun in 99,99% din cazuri. Doar daca vrei sa partitionezi dintr-un mediu bootabil se foloseste altceva, dar nici atunci nu as folosi easeus sau alte "programe" din astea.

Nici nu stiu cat de "bun" este sau daca stie sa partitioneze corect in toate cazurile ( au fost destule "programe" ce strica partitiile in anumite cazuri )

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
EaseUs e chiar foarte bun si usor de folosit. A fost cel mai utilizat pe vremea cand Disk Manager nu oferea suficiente facilitati si lumea s-a obisnuit cu el.
Inca mai poate face niste chestii care Disk Manager nu poate sa le faca. Ex - clonare disk.

#14
tarzaan

tarzaan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 20.03.2009
Troler nu se poate muta D in partea dreapta, mai degraba se taie din D cu cursorul din stanga nu din dreapta, ca sa ramana spatiu intre c si d, cum zicea Eiffel. Ultimul reply nu mi mai aparea credeam ca a fost sters da acum vad ca sunt si raspunsuri... Daca stiam ca 5GB sunt deajuns... da am zis sa nu mai intreb in forum, ca sa nu se supere lumea, da mai bine intrebam multe, si cat e bine sa fie liber pe c tinand cont ca se tot umple de upgradeuri de windows (cat e bine??), ca acum n am mai stat sa ma gandesc si am pus 15 GB pe c, deci am rezovat, dupa ce mi am bulit D ul in doua partitii fara rost, ca EasyUS nu e cum ziceti cel mai bun, am avut in XP programe unde era clar si simplu, asta e handicapat rau, de unde sa stiu eu ca trebuie tras cursorul din stanga nu dr si de unde sa stiu ca nu trebuie facuta partitie in nealocat etc etc. E o porcarie facuta de oameni la fel

Edited by tarzaan, 02 August 2018 - 15:57.


#15
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 20.08.2004
Deci ceva mai simplu decât programul asta nu cred sa fie. L-am folosit de nenumărate ori, acasă și la servici, niciodată nu a dat gres. Problema este sigur în alta parte.

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Posttarzaan, on 02 august 2018 - 15:53, said:

Troler nu se poate muta D in partea dreapta, mai degraba se taie din D cu cursorul din stanga nu din dreapta, ca sa ramana spatiu intre c si d, cum zicea Eiffel.
Daca stiam ca 5GB sunt deajuns... da am zis sa nu mai intreb in forum, ca sa nu se supere lumea, da mai bine intrebam multe, si cat e bine sa fie liber pe c tinand cont ca se tot umple de upgradeuri de windows (cat e bine??), ca acum n am mai stat sa ma gandesc si am pus 15 GB pe c, deci am rezovat, dupa ce mi am bulit D ul in doua partitii fara rost,
De ce nu se poate muta ?
Cum ai rezolvat ?
De ce nu ai intrebat despre spatiul liber, ti-am fi spus ca e suficient.
Tu ai intrebat altceva.
Daca ai 100-500 Mb liberi... e suficient, abia atunci sa-ti faci griji.
Am mai intrebat odata, da' merge copy/paste fara probleme:
Ai facut ceva curatenie, ai mutat ceva fisiere inainte de repartitionare? (nu cred, corect?)
Ce folder/fisier ocupa cel mai mult spatiu? (nu stii, nu-i asa? Folosest WinDirStat sau orice alt program similar).

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Se poate muta foarte simplu - se trage cu cursorul de D in dreapta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate