Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Receiver la televiziune analogica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CocaCola07

CocaCola07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2018
Firma de cablu functioneaza doar prin cablu de la stalp cu splitter, fara receivere sau chestii de genu, ce ma intereseaza pe mine este daca pot achizitiona un receiver universal in care sa vina cablul care intra in tv iar apoi intrarea in tv sa se faca prin scart,  daca se poate acest lucru as dorii si un link , ceva cu receivere de genu, multam :)

#2
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că îţi pot oferi ei un reciver care să aibă şi ieşire analogică.

#3
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Cei de la Telekom ce receiver ti-au dat? Nu ai mufa de antena libera pe TV? Explica-ne ce combinatie vrei sa faci.

#4
CocaCola07

CocaCola07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2018
Deci, nu este vorba nici de telekom, nici de rds rcs, upc, etc....vorbim aici de o firma care activeaza doar pe comuna in care locuiesc, firma respectiva are televiziune analogica, si-anume cablu de la stalp pana in casa omului, si de aici un splitter, in functie de cate tv-uri vrei sa conectezi, in cazul meu fiind 2 tv-uri, ceea ce vreau eu sa stiu este faptul daca pot cumpara un fel de receiver universal ca sa il conectez la unul din tv-uri care are memoria defecta, dupa un anumit timp uita canalele memorate si trebuiesc iar rescanate, cei de la cablu nu au receivere sau chestii de genu in pachet,  firma de cablu nu lucreaza cu receivere sau chestii de genu, doar cablu analogic.
in trecut am avut telekom cu receiver si nu aveam probleme de genu cu uitaarea canalelor, insa am renuntat la televiziunea acestora,. si daia intreb daca pot achizitiona un receiver sau ceva asemanator cu care sa nu mai fiu nevoit sa caut canalele de fiecare data .

#5
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vrei să tragi cablu analogic (mă îndoiesc că totuşi cineva oferă exclusiv cablu analogic) îţi trebuie tuner tv analogic (nu reciver). Cam extrem de greu de găsit unul extren. Poţi căuta un videocasetofon (casetoscop) şi foloseşti partea de memorare programe a videocasetofonului... cred că e bun şi unul din 1998 dacă are hyperbandă. Cum îţi trebuie doar partea de memorare programe, poate să fie defectă mecanica aparatului (dacă doar vrei să memorezi programe şi nu umblii cu casete video nu te interesează partea mecanică).

Edited by djl, 02 August 2018 - 00:17.


#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
Un tv tuner extern vrei, nu ? Ceva de genul asta .

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,362
  • Înscris: 06.11.2014
Iti iei un receptor cu tuner DVB-C. Ala sigur va prinde si analogicul. Gasesti si sh, nu-i musai sa fie nou.

Edited by iZet, 02 August 2018 - 00:22.


#8
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Unul dintre televizoare are defectă partea de memorare programe, asta e beleaua.
Nu mă aşteptam ca cel de pe emag să aibă şi ieşire analogică.

#9
CocaCola07

CocaCola07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 09.06.2018
Da, cred ca despre tv tuner vorbim Posted Image)
deci, in momentul de fata am un splitter cu 2 iesiri, unul intr-un crt[cel cu probleme] si un lcd philips 66cm, problema se manfiesta la crt-/tub , si-anume instalez canalele si la scurt timp acestea se sterg, pierd...raman doar cateva din ele, am inteles ca memoria ar fi defecta, si eu vreau sa stiu daca pot monta un tv tuner, cum a spus si colegu mai sus ca sa scap de aceasta problema Posted Image sa am iesire prin scart, pt ca tv-ul nu are cele 3 mufe rca Posted Image, sper ca m am facut inteles Posted Image
mai pe scurt , sa memoreze canalele in tv tuner nu in tv care are memoria defecta:)
LE: m am convins , cat dau pe un tv tuner ..mai bine pun diferenta si iau alt tv :)))

Edited by CocaCola07, 02 August 2018 - 00:34.


#10
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Se poate. Cel de la emag are S-Video şi poţi pune un cablu S-Video - S.C.A.R.T.

#11
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 08.04.2011
Din ce an este televizorul cu tub? Stiu ca la unele aparate din anii '80 memoria era alimentata de acumulatori NiMh care trebuiau inlocuiti dupa cativa ani.

Edited by Logatu, 06 August 2018 - 21:25.


#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostCocaCola07, on 01 august 2018 - 22:54, said:

Firma de cablu functioneaza doar prin cablu de la stalp cu splitter, fara receivere sau chestii de genu, ce ma intereseaza pe mine este daca pot achizitiona un receiver universal in care sa vina cablul care intra in tv iar apoi intrarea in tv sa se faca prin scart,  daca se poate acest lucru as dorii si un link , ceva cu receivere de genu, multam Posted Image
CRT-urile se dau deja gratis. Am dus unul la tara si surpriza, mai primisera unul :)))

#13
AOADRIAN

AOADRIAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 21.09.2012
In Petroșani nu erau antene parabolice,dar erau rețele de cablu și se transmiteau filme video, după următorul program L-V 17.00-01.00, S-15.00-01.00, D-13.00-01.00

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate