Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viza RUSIA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Salutare!

Am si eu in plan o calatorie cu TransSiberianul in vara urmatoare. Vreau sa merg tot drumul pana la Vladivostok, dupa care sa ma intorc in Ulan Ude si sa trec in Mongolia, dupa care in China. Trecerea in Mongolia as vrea sa o ac cu un bus sau cu un tren local, fiind cam de 4-5 ori mai ieftin decat biletul oficial TransMongolian.

Problemele sunt mai multe:
1. Intreg traseul mi-ar lua aproximativ 2 luni. Vreau sa ma opresc in 5-6 orase + 10 zile numai la Baikal
2. Iesirea cu autocar din tara

Cum pot lua viza in cazul acesta? Inteleg ca viza e doar pe 30 de zile, Este mentionata pe VHS si o viza multipla de 90 de zile, dar nu apar taxe sau informatii despre acest tip de vize.

Apoi, imi trebuie scrisoare dinaceea de la FIECARE unitate de cazare la care stau?

Daca este cineva care are o asemenea experienta, ii voi fi recunoscator.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred ca te incadrezi la situatiile in care ai putea primi viza pentru mai mult de 30 de zile.

https://vhs-romania....reements_en.pdf

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Trans-Siberian are mai mult de 9.000 km si e conectata cu Mongolia, China si Coreea de Nord.
O planificare este mai mult decat necesara dar reprezinta o bataie de cap imensa.
Recomand calduros sa apelezi la serviciile unei agentii specializatacare te scuteste de imensele batai de cap

S inca ceva - pentru un tur de 10 zile m-am despartit de 2.000£ deci ...
Astia au aranjat;
https://www.theultim...journey-russia/

Edited by Naijax, 02 August 2018 - 09:13.


#4
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Nu am nevoie de agentie de turism. Posted Image Dar multumesc pentru sfat!

Am mers eu prin Myanmar, Laos, Cambodgia, Filipine, India, Bangladesh fara agentie ... deci nu-i bai Posted Image

Asta zic, eu as sta minim 10 saptamani pe teritoriul Rusiei. Dupa care m-as duce spre Mongolia o luna si inca 2-3 in China.

Ar mai fi o idee ca dupa prima luna sa ies in Kazachstan si sa aplic acolo pt o alta viza de 30 de zile.

Daca stai la pensiuni si mananci unde mananca si localnicii, mie mi se pare extrem de ieftina Rusia. Si cum nu am avut probleme mancand de pe strada nici prin tarile asiatice, la rusi chiar nu imi fac griji. Biletul de tren e si el destul de ieftin, nu am nevoie de clasa !.

PS: Pt Coreea de Nord apelez la agentie, da. Altfel nici nu se poate. Sper sa nu am probleme cu viza dubla pentru chinezi :))

Edited by neamtu'17, 02 August 2018 - 21:34.


#5
ANTYR

ANTYR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,775
  • Înscris: 18.10.2009
Iti tragi o viza privata sau una umanitara si e valabila pina la 90 de zile .

#6
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
http://realrussia.co...sSiberian/Visas

#7
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
Buna ziua,

Primesc mesajul de mai jos cand incerc sa fac o programare online. Ce e de facut !?

Attached Files



#8
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Din cate stiu, nu mai elibereaza vize la consulat. Trebuie sa depui prin centrul de viza - care te ard cu niste bani in plus pentru treaba asta.

http://www.vfsglobal...ania/index.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate