Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Armata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc pentru analiza dumneavoastra stimabile flowwr! :)

#20
Hypn0s

Hypn0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2007

 Ciubex, on 01 august 2018 - 17:35, said:

Da, asa-i Phobos, cei care mergeau in asemenea misiuni o faceau pentru bani, nu am scris ca-i o corvoada, ci am scris ca-i posibil sa nu se mai intoarca in viata sau intreg.
Observ ca aveti  foarte multe mituri legate de cei care merg in TO. E adevarat, ca 80% participa intr-o misiune pentru bani, dar cu cat un militar este mai profesionat si intr-o unitate mai specializata (cercetare,vm,SOF,para) cu atat isi doreste sa lupte in teatru. De ce ? Ai acces la cele mai bune dotari, lucrezi cu cei mai buni oameni din statele partenere si mai ales este un test pentru tine mental sa vezi unde iti este limita.

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 Hypn0s, on 01 august 2018 - 18:26, said:

cu atat isi doreste sa lupte in teatru
Ma indoiesc de asta! Si cel mai bun militar stie ca lupta e ultima solutie si nu o doreste, doar se duce nevoit fiind.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2018 - 18:29.


#22
Hypn0s

Hypn0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2007
Laurentiu, esti naiv sa crezi ca noi nu vrem sa luptam si ca o privim ca pe ultima solutie.Puteai sa vii cu alte argumente ca suntem indoctrinati mai bine, ca vrem sa epatam, etc

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e un sfat pentru un tanar sa fie carne de tun. Cel mult de nevoie sa fie alegerea.

#24
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Multumesc de sfaturi. O sa rezist un an la scoala, doar sa ma repartizeze aproape, asta vreau.

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Nu garanteaza nimeni, armata inseamna prin definitie unde te trimite sistemul.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2018 - 18:49.


#26
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

 Ciubex, on 01 august 2018 - 18:23, said:

Multumesc pentru analiza dumneavoastra stimabile flowwr! Posted Image
Nu am intentionat sa fie un atac la persoana dar tu ai atacat si defaimat o intreaga institutie pentru cateva cazuri izolate . Nu exista padure fara uscaciuni , dar nu trebuie sa generalizam .

#27
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,040
  • Înscris: 23.09.2005

 neagu_laurentiu, on 01 august 2018 - 18:39, said:

Nu e un sfat pentru un tanar sa fie carne de tun. Cel mult de nevoie sa fie alegerea.
Stati mai, ca nu suntem in razboi deocamdata.

Daca acum gandim asa, ce drac ne facem cand o sa fie razboi pe bune? Fugim toti ca potarnichile?

#28
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
SeNNNZaTIoN, sa stii ca repartizarile se fac in functie de nevoile unitatilor si alegerile se fac in ordinea notelor. Cei buni aleg primii unde sa fie repartizati, asta pentru cei ce nu au pile.

Din pacate mai sunt si pilosii care sunt dusi acolo unde vor ei sau "tatuca".

La Pitesti e scoala de maistri militari, la inceput sa stii ca salariul nu e cine stie ce, e chair dezamagitor in comparatie cu frecusul facut.

Pentru a supravietui in MAI si in MAPN trebuie sa fii foarte bun lingusitor, nu o prea poti face pe-a cinstitul, caci iti vin de hac "colegii", altfel risca sa le fii incomod. Un om corup este un om obedient, permanent "dispus" (constrans) sa serveasca pe cel de deasupra.

Rog moralistii sa se abtina in a mai slavi niste institutii cu care am avut de-a face in cei 40 de ani ai mei si nu o sa exemplific aici tangentele mele cu cele doua MAPN si MAI.
Oricum nu merita sa mori pentru tara asta sau oricare alta!
Iar cei ce mor in Afganistan, Irak sau alte campanii externe, nu mor pentru tara.

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am fost si eu in situatia ta.
Am dat bacul , l-am luat fara probleme, am intrat la UTCN, totul bine si frumos.
Am vrut si eu in armata, la marina militara, a doua varianta fiind Scoala de Agenti de la Cj.
Pe moment parea cea mai buna alegere, loc asigurat de munca, hrana, cazare, salariu decent.
Dupa aia am luat partile negative.Lucrezi in weekend, lucrezi noaptea, lucrezi de craciun, de paste, de revelion, restrictii.
Asta e calea usoara, dar trebuie sa tragi toata viata dupa.
Calea grea e sa termini o facultate, sa capeti experienta pe un salariu minim si sa evoluezi.
Pe termen scurt(10 ani), e mai convenabil in armata, dar pe termen lung(15+), mai ok in alt domeniu.
Acum depinde, daca asta iti doresti si simti ca e pasiunea ta, alege armata.

#30
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014

 Ciubex, on 01 august 2018 - 22:50, said:

SeNNNZaTIoN, sa stii ca repartizarile se fac in functie de nevoile unitatilor si alegerile se fac in ordinea notelor. Cei buni aleg primii unde sa fie repartizati, asta pentru cei ce nu au pile.

Din pacate mai sunt si pilosii care sunt dusi acolo unde vor ei sau "tatuca".

La Pitesti e scoala de maistri militari, la inceput sa stii ca salariul nu e cine stie ce, e chair dezamagitor in comparatie cu frecusul facut.

Pentru a supravietui in MAI si in MAPN trebuie sa fii foarte bun lingusitor, nu o prea poti face pe-a cinstitul, caci iti vin de hac "colegii", altfel risca sa le fii incomod. Un om corup este un om obedient, permanent "dispus" (constrans) sa serveasca pe cel de deasupra.

Rog moralistii sa se abtina in a mai slavi niste institutii cu care am avut de-a face in cei 40 de ani ai mei si nu o sa exemplific aici tangentele mele cu cele doua MAPN si MAI.
Oricum nu merita sa mori pentru tara asta sau oricare alta!
Iar cei ce mor in Afganistan, Irak sau alte campanii externe, nu mor pentru tara.
Nu am de ce sa mor pentru tara, presupun ca in urmatorii 30 de ani nu o sa fie niciun razboi sau ceva de genul.

 carturarulobosit, on 01 august 2018 - 23:32, said:

Am fost si eu in situatia ta.
Am dat bacul , l-am luat fara probleme, am intrat la UTCN, totul bine si frumos.
Am vrut si eu in armata, la marina militara, a doua varianta fiind Scoala de Agenti de la Cj.
Pe moment parea cea mai buna alegere, loc asigurat de munca, hrana, cazare, salariu decent.
Dupa aia am luat partile negative.Lucrezi in weekend, lucrezi noaptea, lucrezi de craciun, de paste, de revelion, restrictii.
Asta e calea usoara, dar trebuie sa tragi toata viata dupa.
Calea grea e sa termini o facultate, sa capeti experienta pe un salariu minim si sa evoluezi.
Pe termen scurt(10 ani), e mai convenabil in armata, dar pe termen lung(15+), mai ok in alt domeniu.
Acum depinde, daca asta iti doresti si simti ca e pasiunea ta, alege armata.
Nu mai vreau sa stau inca minim 4 ani prin scoala. La armata mai fac un an, dupa o sa am o viata decenta cu acel salariu si la lucru in armata banuiesc ca nu e foarte greu.

Edited by SeNNNZaTIoN, 02 August 2018 - 15:49.


#31
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Nu inteleg daca tu ai inteles despre ce vorbim, care armata?
Eu am crezut ca te referi la a urma o institutie de invatamant superior militara, echivalentul colegiilor de alta data, care presupune a mai studia cel putin 3 ani.

Armata obligatorie nu se mai face.
Daca vrei sa te angajezi ca militar platit, e alta situatie.

#32
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
La Școala Militară de Maiștri Militari și Subofițeri a Forțelor Terestre "Basarab I" , pe Subofiteri se face 1 an si 2 ani pe Maistri Militari.

Edited by SeNNNZaTIoN, 02 August 2018 - 16:41.


#33
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
:) Ptii... ce informatii vechi stiu eu :D pe vremea mea se faceau 2 si 3 ani.
Pai in cazul asta, bafta!

Totusi ti-as recomanda partea de maistri militari pe auto, informatica/comunicatii sau constructii, e ceva mai mult de invatat, dar macar ai sa ai si o meserie cu care ai putea castiga si-n civilie.

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Din ce stiu eu, 3 ani trebuie sa faci.Nu vrei sa mai faci scoala, dar acolo ce crezi ca faci?Mate si fizica la greu.

#35
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010

 SeNNNZaTIoN, on 02 august 2018 - 15:48, said:

Nu am de ce sa mor pentru tara, presupun ca in urmatorii 30 de ani nu o sa fie niciun razboi sau ceva de genul.
Un sfat gratis (primit de la tov' capitan in septembrie 1989): cand esti in armata, mai ales atunci cand angajat/cadru/apv-ist, te pregatesti de razboi! Implicit de posibilitatatea unei morti mai rapide, eventual si mai violente decat are parte majoritatea populatiei.

Edited by danv6, 02 August 2018 - 19:21.


#36
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Daca e sa fie razboi in vremurile astea, la cat a avansat tehnologia, nu stiu daca mai conteaza ca esti militar sau un simplu civil, mori oricum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate