Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Armata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Salut, sunt din Buzau, la anu' in vara dau bacul si vreau sa ma duc in armata pe subofiteri la scoala din Pitesti. Ce sfaturi imi dati, e ok in armata dupa ce termini scoala ? Ce sanse am sa ma repartizeze in orasul din care provin ? M-am gandit sa dau si la politie, la Campina, sau la jandarmerie acolo nu ai mare lucru  de facut.

Edited by SeNNNZaTIoN, 01 August 2018 - 17:11.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tii tu mortis sa fii in slujba tarii cand area ea chef, iti dai viata pentru ea? Atunci mergi. Daca vrei sa-ti iei viitorul in maini si singur sa te gestionezi atunci nu.

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer, la cum scrii, cred ca pe la politie ai avea sanse :)
Bun, acum, serios vorbind, nu inteleg, tu vrei sa urmezi o scoala militara sau vrei sa faci un stagiu de militarie?
O scoala militara, ca-i in cadrul MAPN sau MAI, presupune instructie si... ceva invatatura si crede-ma ca ai sa ai multe lucruri de facut (frecus/instructie, doar daca ai ceva pile poate scapi pe la infirmerie).
Gandeste-te ce ti-ar face placere sa lucrezi in viata, care dintre acestea te-ar atrage mai mult.

Urmand o scoala militara MAPN ai putea avea sanse ca mai apoi sa ajungi prin Irak, Afganistan sau mai stiu eu unde, de unde s-ar putea sa te intorci sau nu pe picioarele tale.
Daca urmezi una dintre scolile din cadrul MAI-ului (politie sau jandarmerie) ai sa fii doar prin tara, la cheremul PSD-ului si sa scoti placute de la masinile suedezilor :D

Edited by Ciubex, 01 August 2018 - 17:21.


#4
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014
Altcv nu am ce sa fac, doar sa lucrez pe un salariu de 1500 lei pe luna.

Edited by SeNNNZaTIoN, 01 August 2018 - 17:24.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
De ce nu ai ce sa faci, ce-ti lipseste?

#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Depinde, daca esti vreun IT ist atunci merita mai mult o firma. In armata sa zic ca e ceva mai stabil decat la o firma sau un patron, dar sa nu te astepti sa te imbogatesti de acolo.
Cat despre locuri, sunt sanse destul de mari sa ramai in oras pentru ca peste tot este deficit de personal.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vrei sfaturi ?

Ia mai intai Examenul de Bacalaureat pe care, sincer - la cum scrii - nu cred ca-l vei trece chiar asa - cu una~cu doua

Abia dupa aia mai vezi ce si cum

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Bun, deci tu consideri ca nu ai nici o pasiune, ca nu te atrage nimic si ca militaria ti-ar oferi un viitor "luminos"?
Crede-ma ca nu-i chiar asa.

Incearca ca-n timpul ramas pana la terminarea scolii sa vezi ce-ti place mai mult, ce materie te-a atras de la scoala, mi se pare imposibil totusi sa nu ai nici o pasiune pe care sa o "exploatezi" si din care sa-ti castigi o paine.
Daca nu-ti place scoala, gandeste-te daca ti-ar placea sa construiesti, sa fii bucatar, sa fii salvamontist.

Ce te-ar face sa fii cat de cat impacat cu tine, daca nu bucuros, dimineata de luni cand mergi la serviciu?

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005

View PostCiubex, on 01 august 2018 - 17:20, said:

Urmand o scoala militara MAPN ai putea avea sanse ca mai apoi sa ajungi prin Irak, Afganistan sau mai stiu eu unde, de unde s-ar putea sa te intorci sau nu pe picioarele tale.

Cand am facut eu armata, gradatii de strofocau sa ajunga sa fie dusi prin Afganistan, deci nici vorba sa fie ceva "corvoada", ci isi doreau ei. Probabil banii...

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru bani dar cand unul a patit o nepatita le-a parut rau de decizia luata!

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, asa-i Phobos, cei care mergeau in asemenea misiuni o faceau pentru bani, nu am scris ca-i o corvoada, ci am scris ca-i posibil sa nu se mai intoarca in viata sau intreg.

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
E drept, dar nu stiu daca-i obliga cineva, adica daca nu vrea, nu cred ca merge obligat, mai ales daca-s locuri limitate si exista destui doritori.

Cine-i in armata ne-ar putea spune mai multe cum e.

Sunt si riscuri, dar si avantaje deloc de neglijat. Retributie buna, pensie grasuta si la varsta mai mica, etc.

Edited by Phobos, 01 August 2018 - 17:39.


#13
SeNNNZaTIoN

SeNNNZaTIoN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 14.12.2014

View PostNaijax, on 01 august 2018 - 17:26, said:

Vrei sfaturi ?

Ia mai intai Examenul de Bacalaureat pe care, sincer - la cum scrii - nu cred ca-l vei trece chiar asa - cu una~cu doua

Abia dupa aia mai vezi ce si cum
Ce am scris asa gresit ? :))


#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

View Postneagu_laurentiu, on 01 august 2018 - 17:24, said:

De ce nu ai ce sa faci, ce-ti lipseste?

Nu ti-e inca clar ce ?!

#15
flowwr

flowwr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.03.2015

View PostCiubex, on 01 august 2018 - 17:20, said:

Sincer, la cum scrii, cred ca pe la politie ai avea sanse Posted Image
Bun, acum, serios vorbind, nu inteleg, tu vrei sa urmezi o scoala militara sau vrei sa faci un stagiu de militarie?
O scoala militara, ca-i in cadrul MAPN sau MAI, presupune instructie si... ceva invatatura si crede-ma ca ai sa ai multe lucruri de facut (frecus/instructie, doar daca ai ceva pile poate scapi pe la infirmerie).
Gandeste-te ce ti-ar face placere sa lucrezi in viata, care dintre acestea te-ar atrage mai mult.

Urmand o scoala militara MAPN ai putea avea sanse ca mai apoi sa ajungi prin Irak, Afganistan sau mai stiu eu unde, de unde s-ar putea sa te intorci sau nu pe picioarele tale.
Daca urmezi una dintre scolile din cadrul MAI-ului (politie sau jandarmerie) ai sa fii doar prin tara, la cheremul PSD-ului si sa scoti placute de la masinile suedezilor Posted Image
Nu stiu ce varsta ai dar e clar ca n-ai ajuns inca la maturitate . Nu esti in stare decat sa urmaresti trendul si sa mergi cu turma de oameni care sustin povesti care prind la public . Repeti ce au spus zeci si sute de oameni inaintea ta . De ce sa fii la cheremul PSD-ului daca esti politist ? Daca te uiti si tu pe Romania TV sau Antena 3 nu inseamna ca ai habar de politica . Crezi ca toti oamenii sunt la fel ? Crezi nu exista decat Politie Rutiera ? Pe langa Politia Rutiera exista Combaterea Crimei Organizate , Criminalistica , Investigatii Criminale , Arme si munitii , Politie Transporturi , Operatiuni speciale . Structuri compuse din oameni care au o inteligenta mult superioara tie si o gramatica mult superioara tie ( privind gluma cu gramatica ) .

View Postneagu_laurentiu, on 01 august 2018 - 17:20, said:

Tii tu mortis sa fii in slujba tarii cand area ea chef, iti dai viata pentru ea? Atunci mergi. Daca vrei sa-ti iei viitorul in maini si singur sa te gestionezi atunci nu.
De ce sa descurajam patriotismul ? Bravo lui ca este pasionat de armata intr-o societate cu baieti in colanti .
Nu slujesti tara cand are ea chef , ci cand are nevoie . Un razboi nu-l face Romania cand " are ea chef " .

#16
--alin--

--alin--

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2018

View PostSeNNNZaTIoN, on 01 august 2018 - 17:09, said:

Salut, sunt din Buzau, la anu' in vara dau bacul si vreau sa ma duc in armata pe subofiteri la scoala din Pitesti. Ce sfaturi imi dati, e ok in armata dupa ce termini scoala ? Ce sanse am sa ma repartizeze in orasul din care provin ? M-am gandit sa dau si la politie, la Campina, sau la jandarmerie acolo nu ai mare lucru  de facut.

De ce sa te duci pana la Pitesti cand alternativa se afla mai aproape?
http://www.smmmsfa.ro/

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postargonaut, on 01 august 2018 - 17:57, said:

Nu ti-e inca clar ce ?!
Am intrebat pentru a-si depasi conditia.

View Postflowwr, on 01 august 2018 - 18:04, said:

De ce sa descurajam patriotismul ?
E desuet. Vorbim de globalizare azi. O viata are omul, de ce sa si-o dea pentru un ideal, un slogan, cand poate trai fericit undeva pe planeta asta.

#18
Hypn0s

Hypn0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2007
OP daca nu esti motivat si daca nu-ti place armata, iti va fii foarte greu in scoala militara. Este vorba de un an fie la Pitesti, Fagaras sau Buzau (Bobocu), dar asta depinde de arma care ti-o alegi si de specializare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate