Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adventiștii Reformiști - azsmr

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Am deschis acest topic mai mult din considerentul că membrii acestei religii refuză hrana animală, unul din punctele teologice care-i caracterizează fiind acela că consumul de carne ar fi păcat. Aș dori să dezbatem aici această idee, pentru a evita off-topicul pe alte subiecte. Colegul Heart_of_Ice are acum ocazia să-și expună aici motivele pentru care nu consumă carne (cu toate că el nu este adventist nici tradițional, nici reformist). Bineînțeles, se pot purta și alte discuții în legătură cu acest cult religios.

Edited by dark, 01 August 2018 - 16:14.


#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Lactate ?

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Doar produsele din carne nu sunt consumate.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Adventiştii de Ziua a Şaptea nu consuma carne de porc in rest e OK.
Mişcarea de Reformă a dus lucrurile si mai departe - nu consuma carne deloc.

Interesant este ca lactatele sau ouale nu sunt interzise desi acestea provin de tot de la animale.
Ceva nu se leaga aici

Care este explicatia ?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt chestiuni dogmatice, nu trebuie sa aiba o explicatie anume.

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 Naijax, on 01 august 2018 - 16:36, said:

Adventiştii de Ziua a Şaptea nu consuma carne de porc in rest e OK.
Mişcarea de Reformă a dus lucrurile si mai departe - nu consuma carne deloc.

Interesant este ca lactatele sau ouale nu sunt interzise desi acestea provin de tot de la animale.
Ceva nu se leaga aici

Care este explicatia ?
Gasesti raspunsul aici.In principiu datorita unor citate din biblie, interpretate intr-un anumit mod.

http://www.azsmr.ro/...-domnului-isus/

Edited by fqx, 01 August 2018 - 16:47.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Pai si cu asta cum ramane ?

"Iată animalele pe care le puteți mânca, din toate dobitoacele de pe pământ: orice animal cu copita despicată, care are copita despărțită în două și își rumegă mâncarea, îl puteți mânca. Dar și din cele ce își rumegă mâncarea sau își au copita despicată sau împărțită în două, nu veți mânca pe acestea: cămila, pentru că aceasta își rumegă mâncarea, dar nu are copita despicată; aceasta e necurată pentru voi. Iepurele de casă își rumegă mâncarea, dar laba n-o are despicată; acesta e necurat pentru voi. Iepurele de câmp își rumegă mâncarea, dar laba n-o are despicată; acesta e necurat pentru voi. Porcul are copita despicată în două, dar nu rumegă; acesta e necurat pentru voi. Din carnea acestora să nu mâncați și de stârvurile lor să nu vă atingeți, că acestea sunt necurate pentru voi", (Lev., 11, 3-11).

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007

 Naijax, on 01 august 2018 - 16:56, said:

cămila, pentru că aceasta își rumegă mâncarea, dar nu are copita despicată;

nu stiu cine a zis / scris directivele astea, dar cred ca nu auzise de cameltoe .. sa pun o poza edificatoare?

onane .. suntem belea! dublu post!!

Edited by r_murphy, 01 August 2018 - 17:31.


#9
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Atat timp cat avem niste dinti numiti "canini", organismul nostru poate procesa carnea, iar anumite vitamine nu le poti obtine decat din carne, nu pot sa zic decat ca faptul de a fi vegetarian este o alegere proasta. Eu nu cunosc vreo religie (in afara de astea facute la apelul bocancilor) care sa interzica carnea indiferent daca au sau nu ceva impotriva anumitor specii.

#10
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

 dark, on 01 august 2018 - 15:53, said:

Am deschis acest topic mai mult din considerentul că membrii acestei religii refuză hrana animală, unul din punctele teologice care-i caracterizează fiind acela că consumul de carne ar fi păcat. Aș dori să dezbatem aici această idee, pentru a evita off-topicul pe alte subiecte. Colegul Heart_of_Ice are acum ocazia să-și expună aici motivele pentru care nu consumă carne (cu toate că el nu este adventist nici tradițional, nici reformist). BineĂŽnțeles, se pot purta și alte discuții ĂŽn legătură cu acest cult religios.
Membrii acestei religii probabil prefera sa ignore versetul din Geneza 9:3.
Din intamplare, mai e un topic deschis recent despre veganism.
Tot citind si citind si tot citind :) constat ca si veganismul (ala absolutizat) parca-r fi o "religie", asa de ardent este aparat de sustinatori.
Toti suntem vegani, dar nu toate cele 365 de zile ale anului.
Mai facem si pauze cate unii.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 maccip, on 01 august 2018 - 16:41, said:

Sunt chestiuni dogmatice, nu trebuie sa aiba o explicatie anume.
Nu dogmatice, doctrinare.Deci ei si-au format o doctrina bazata pe scrierile biblice  ca pana la potop dieta era  vegetariana. Dar si savantii acestei lumi prognozeaza ca in conditiile cresterii demografice va fi din ce in ce mai greu furnizarea de hrana de origine animala in special carnea si de aceea au ajuns sa produca alimente ce imita carnea . Pentru ca omenirea trebuie sa evolueze si sa inteleaga ca si uciderea animalelor e gresita .

#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Chifteluta, on 01 august 2018 - 17:58, said:

Atat timp cat avem niste dinti numiti "canini", organismul nostru poate procesa carnea
intraba-l pe domnul Panda daca are vreo valoare argumentul tau...Posted Image

 overseas, on 01 august 2018 - 16:23, said:

Lactate ?
in special untul este de la Satana...Posted Image trebuie musai inlocuit cu mergarina din mase plastice. Posted Image

 Naijax, on 01 august 2018 - 17:34, said:

Aia nu se mananca dar - poti sa bei apa din ea Posted Image
daca cu camila se bea apa, ţînţarul la ce foloseste?la strecurat apa din camila? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 August 2018 - 19:15.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Naijax, on 01 august 2018 - 16:36, said:

Adventiştii de Ziua a Şaptea nu consuma carne de porc in rest e OK.
Mişcarea de Reformă a dus lucrurile si mai departe - nu consuma carne deloc.

Interesant este ca lactatele sau ouale nu sunt interzise desi acestea provin de tot de la animale.
Ceva nu se leaga aici

Care este explicatia ?

explicația e că așa au zis niște Gigei după ce au visat urât. Nu poate fi explicată rational o dogmă irațională.

Edited by DaculScoril0, 01 August 2018 - 20:12.


#14
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Chifteluta, on 01 august 2018 - 17:58, said:

Atat timp cat avem niste dinti numiti "canini", organismul nostru poate procesa carnea, iar anumite vitamine nu le poti obtine decat din carne, nu pot sa zic decat ca faptul de a fi vegetarian este o alegere proasta. Eu nu cunosc vreo religie (in afara de astea facute la apelul bocancilor) care sa interzica carnea indiferent daca au sau nu ceva impotriva anumitor specii.
Procesarea carnii nu tine de canini ci de sistemul digestiv care la om este mult mai lung decat al carnivorelor ceea ce duce la un proces de putrefactie al carnii in intestin. De asemenea acizii din stomacul carnivorelor sint mai puternici decat cei din stomacul omului. Ia zi si mie ca is foarte curios care anume ”vitamine” le poti obtine doar din carne? Ai putea candida la premiul Nobel daca ai descoperi asa ceva. Tu nu prea cunosti religii, daca te uitai mai sus vedeai ca ti-a citat colegul Naijax niste chestii, is dintr-o anumita religie pe care o s-o descoperi singur daca te intereseaza.
On topic, am renuntat la mancat carne si derivate de vreo 25 de ani. Multi ma intreaba de ce si mi-e greu sa le dau un raspuns pentru ca nu am avut neaparat un motiv serios, nici boala nici fobii. La un moment dat impreuna cu niste prieteni am renuntat la consumul carnii si a produselor preparate cu sau din carne inclusiv peste (nu stiu daca ei s-au tinut de asta). In rest oua, lactate orice in afara de carne.
PS sint ortodox.

Edited by arsmundis, 01 August 2018 - 20:36.


#15
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 Dude_2nd, on 01 august 2018 - 19:15, said:

daca cu camila se bea apa, ţînţarul la ce foloseste?la strecurat apa din camila? Posted Image
dude...Posted Image

#16
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 arsmundis, on 01 august 2018 - 20:35, said:

Procesarea carnii nu tine de canini ci de sistemul digestiv care la om este mult mai lung decat al carnivorelor ceea ce duce la un proces de putrefactie al carnii in intestin. De asemenea acizii din stomacul carnivorelor sint mai puternici decat cei din stomacul omului. Ia zi si mie ca is foarte curios care anume ”vitamine” le poti obtine doar din carne? Ai putea candida la premiul Nobel daca ai descoperi asa ceva. Tu nu prea cunosti religii, daca te uitai mai sus vedeai ca ti-a citat colegul Naijax niste chestii, is dintr-o anumita religie pe care o s-o descoperi singur daca te intereseaza.
On topic, am renuntat la mancat carne si derivate de vreo 25 de ani. Multi ma intreaba de ce si mi-e greu sa le dau un raspuns pentru ca nu am avut neaparat un motiv serios, nici boala nici fobii. La un moment dat impreuna cu niste prieteni am renuntat la consumul carnii si a produselor preparate cu sau din carne inclusiv peste (nu stiu daca ei s-au tinut de asta). In rest oua, lactate orice in afara de carne.
PS sint ortodox.


Mananca mai omule ce vrei! Ti-am zis eu sa nu mananci ceva anume? Eu doar am zis ca mi se pare o greseala ceea ce faci. A! Adica nu mancam carne dar mancam carne. Oua, lapte, branza, adica suntem ipocriti!
Eu ma feresc de consumul excesiv de carne, dar nu-l evit. Si sunt satanist! Mananc suflete. Or fii de post?

#17
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,431
  • Înscris: 16.03.2004
Până la urmă, Heart, ne spui de ce nu mănânci carne? Ce motive biblice invoci? Nu de alta, dar ai scris pe alte topice despre tema asta, iar aici încă nu ți-ai făcut apariția. Mai aștept.

 Xlander, on 01 august 2018 - 18:15, said:


Din intamplare, mai e un topic deschis recent despre veganism.


Tot aici, pe Spiritualitate și Religie? :huh:
Oricum, între topice mai pot exista puncte comune, de fapt, acest topic e făcut pentru mișcarea de reformă din adventism, care astăzi este cult religios separat.

#18
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 Chifteluta, on 01 august 2018 - 21:22, said:



Mananca mai omule ce vrei! Ti-am zis eu sa nu mananci ceva anume? Eu doar am zis ca mi se pare o greseala ceea ce faci. A! Adica nu mancam carne dar mancam carne. Oua, lapte, branza, adica suntem ipocriti!
Eu ma feresc de consumul excesiv de carne, dar nu-l evit. Si sunt satanist! Mananc suflete. Or fii de post?
Ai spus ca avem canini deci sintem configurati pentru carne. Si ceva de niste vitamine speciale doar din carne. Carnea si oule sint lucruri complet diferite, obtinute prin procedee diferite sa nu mai spun de lactate. E ca diferenta dintre unt si margarina. Desi amandoua sint naturale, normal ca doar n-or avea componente extraterestre.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate