Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Decizie de impunere pe 2013

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-au trezit astia de la anaf dupa 5 ani jumate sa trimita o decizie de impunere an 2013. "Pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate."
Regularizare?


Am ceva de plata?

Attached File  ana.jpg   42.45K   80 downloads

edit:

A mai primit si altcineva treaba asta?


edit:

Un comentariu de pe alt site

"De fapt situatia e alta- datoriile catre stat se prescriu dupa 5 ani. In urma cu vreo 2 saptamani probabil ca au rulat scriptul pentru 2012 si au generat decizii de impunere pentru persoane fizice (poate si firme, dunno) care cred ei ca au datorii la stat aproape sa fie prescrise.
Am primit si eu o decizie de impunere ca "regularizare" cum ca nu am platit CAS pe 2012, dar de fapt problema era la CNAS ca nu au trimis situatia in acel an pentru CNP-ul meu."

Edited by MembruAnonim, 01 August 2018 - 15:55.


#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Eu am primit, dar dupa 4ani si 8 luni si pe persoana fizica, ca nu am achitat o amenda rutiera de 84lei. Asta se intampla in primavara 2018 si a trebuit sa fac o cerere si sa anexez copie dupa proces verbal; mi-au inregistrat cererea si apoi am dat mail la ei cu toate actele si nr inregistrare si am primit raspuns dupa 2-3 saptamani ca sunt la zi. Cred ca au luat la rand incepand cu alea de 5 ani, plus minus cateva luni Posted Image.

Edited by superm, 01 August 2018 - 15:58.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Diferente in minus". Am de plata acei 98 de lei?

#4
doh

doh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 07.06.2018

View PostMembruAnonim, on 01 august 2018 - 15:44, said:

"De fapt situatia e alta- datoriile catre stat se prescriu dupa 5 ani. In urma cu vreo 2 saptamani probabil ca au rulat scriptul pentru 2012 si au generat decizii de impunere pentru persoane fizice (poate si firme, dunno) care cred ei ca au datorii la stat aproape sa fie prescrise.
E posibil. Cam asa functiona ANAF-ul de multa vreme.
Datoriile se prescriu dupa 5 ani + anul curent, deci cele pentru 2012 urmeaza sa se prescrie dupa 31 decembrie 2018.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Edited by MembruAnonim, 01 August 2018 - 16:44.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 01 august 2018 - 15:44, said:

S-au trezit astia de la anaf dupa 5 ani jumate sa trimita o decizie de impunere an 2013. "Pentru stabilirea contributiei de asigurari sociale de sanatate."
Regularizare?
Am ceva de plata?

Pai si numai cu suma aia marunta ai scapat ca altii au milioane de dat la ANAF.

#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMembruAnonim, on 01 august 2018 - 15:44, said:

......

"De fapt situatia e alta- datoriile catre stat se prescriu dupa 5 ani. ...........
Asta se stie din bancuri , ca in realitate nu se prescrie nimic , deoarece la putin pina in 5 ani apre alta notificare , si nici nu este obligatoriu sa o primesti fizic ....iar orice notificare reia termenul de 5 ani.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am interesat si "Diferente stabilite in minus" inseamna ca trebuie sa primesti banii respectivi. Deci in cazul meu trebuie sa primesc cei 98 de lei.

Sa ma corecteze cineva care se pricepe mai bine ca mine, va rog, in cazul in care gresesc.

Edited by MembruAnonim, 01 August 2018 - 17:20.


#9
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View Post86-APP, on 01 august 2018 - 17:17, said:

Asta se stie din bancuri , ca in realitate nu se prescrie nimic , deoarece la putin pina in 5 ani apre alta notificare , si nici nu este obligatoriu sa o primesti fizic ....iar orice notificare reia termenul de 5 ani.
Nu este chiar asa. Orice actiune prin care se poate dovedi ca ti-a fost adusa la cunostinta datoria poate intrerupe prescriptia, de ex. o recomandata pentru care ai semnat de primire. Altfel nu.
Daca te suna "raketii" si intreaba de firma X, n-ai auzit de ei si aia e. Scrisorile gasite in cutia postala le poti arunca direct la gunoi.

#10
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și eu ce-am spus ? ...Numai că mai nou , nu trebuie să primești fizic nimic !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate