Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recensamant tablete 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCiubex, on 01 august 2018 - 15:03, said:

Am luat prin noiembrie anul trecut o tableta ASUS ZenPad 3S 10, Z500KL, 9.7.
Si o folosesc cam destul de des acasa, in deplasari (concedii, iesiri in weekend).
Pentru navigare pe net (20% din timp), pentru urmarit multimedia (80%) urmarit clipuri, filme: Youtube, Netflix, HBO GO si ascultat Radio Guerrilla online (Tunein).

Mi-a placut ca are suport de SIM si 4G, i-am pus un SIM card de la DigiMobil si merge de zbarnaie pe ea 4G-ul Posted Image (daca exista retea, evident).

Tableta are urmatoarele probleme din punctul meu de vedere:
- butoane fizice fara lumina (back/home/application list)
- difuzoare doar in parte de jos, de-o parte si alta a mufei de alimentare.

Asadar, pentru ceea ce-o folosesc eu, nu-i un model tocmai bun, pentru ca a fost proiectata pentru a fi folosita in modul portret.
E prima mea tableta si nu mi-am dat seama ce-ar trebui sa cumpar.

Nu am avut probleme cu software-ul, nu a agatat sau sa se fi blocat, insa-i plin de bloatware.

Intr-un cuvant nu o recomand celor ce au nevoie a o folosi pentru multimedia.
La postarea mea e suficient doar quot-ul.
Ai pus căciulița pe â,@Ciubex.
Adică același caz ca și al tău.

Edited by bits, 09 August 2018 - 21:24.


#20
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 12.07.2007
Lenovo Yoga 3 Plus, de mai bine de un an. Folosita ocazional, in concedii si la locuinta de la tara. Nu este 3G sau 4G, dar conectata prin wi-fi cu un lumia 820 pe post de hotspot mobil, merge impecabil net-ul. Imaginea foarte buna, panoul ISP 2K o scoate in evidenta. Foarte comoda la vizionat multimedia, datorita suportului rotativ, bateria mare asigura 6-8 ore de film continuu de pe Netfl...., cele 4 difuzoare redau un sunet neasteptat de curat si bogat in frecvente. Nu am rootat-o, n-am facut nimic in afara de update-urile de securitate primite periodic, cred ca 3 ori intr-un an si jumatate, jocuri nu prea joc, nu s-a blocat inca.

#21
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 22.08.2006
Huawei MediaPad M5 8.4 LTE de vreo trei luni. Netflix, HBOGO, tv online, YouTube. Îmi cam pare rău că nu am luat versiunea de 10 inch, altfel e excelentă.

#22
2savage4you

2savage4you

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 10.08.2018
Samsung Galaxy Tab S3 ( 9.7") : Netflix,HBOGO,Youtube,e-mail,documente,hotspot,ocazional citit carti pe care le am pe cardul de memorie.

#23
sagrid

sagrid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.02.2013
Allview Viva H7 + Viva i10g, Nexus7 2012 sh. Toate au mai mult de 3 ani si sint universale, H7 mai mult pentru browsing si citit. Singura cu probleme este H7: bateria nu mai tine + pete albe pe ecran.

#24
Silviu238

Silviu238

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 25.08.2018
Tab S2 8in 4G din 2016. Nu ma gandesc sa o schimb prea curand.

Imi joc joculetele in sufragerie, navigatie in masina, cateodata o iau pe post de telefon si o mai folosesc la munca in caz de plictiseala.

Am observat ca nu prea mai ies variante mici ale tabletelor flagship. As face upgrade la un Tab S4 de 8" daca ar aparea si asta doar pentru procesorul mai performant ce face emulatoarele precum PPSSPP sa ruleze mai bine.

Edited by Silviu238, 25 August 2018 - 05:46.


#25
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
citeam p-aici si vreau sa le spun ceva pt cei care zic ca o tableta e inutila de cand cu telurile cu diagonale mari: nu stiti ce spuneti. ca sa citesti confortabil pe un ecran iti trebuie o diagonala cat mai mare (de la 7" in sus) eu unul am incercat sa folosesc un tel ca sa citesc si zau ca nu se poate iar video-urile se vad mai bine pe un ecran mai mare site-urile se vad mai bine s.a.m.d. cat despre laptopuri avantajul unei tablete fata de un lap e ca o poti tine in mina si e mai usoara iar bateria tine mai mult si nu se incalzeste asa mult ca un laptop.
deci tabletele nu sunt inutile si inapoi la subiect am acum o tableta de 8" lenovo tab 3 cu 4g si citesc carti pe ea ma uit pe youtube si browsez site-uri toate astea mult mai bine decat pe tel asta a fost si motivul pt care am luat-o.

#26
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
archived: Nexus 7 (placa arsa) , Galaxy Tab 2 10.1 (baterie moarta, schimbata ca cea noua sa se umfle si sa puste), galaxy tab 2 10.1 vandut.
in use: galaxy tab a 10.1 wifi only din 2017,  galaxy tab s 8.4 lte din 2015, doua tab e 9.6 din 2017
standby: tab s3 9.7

utilizare: pentru aproape tot ce inseamna activitate digitala online cat si offline si care nu te conditioneaza la un anumit ecosistem.
in medie cam 5h pe zi

nemultumit de cele doua tab e din cauza displayului si a camerelor. am cam fost restrans in optiuni, la momentul achiziției, de bugetul restrans disponibil.

Edited by carmenclara1, 05 September 2018 - 22:57.


#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
ai pretentii sa faci poze cu tableta?

#28
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
am pretentia la o calitate rezonabila pentru video call skype/whatsapp and co..
cei 2MP ai camerei frontale pur si simplu nu ajung...

#29
crisadi75

crisadi75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.10.2017
Am avut multe.. Acum mai am una singura.. Un huawei mediapad m3 lite de 10 inch. O folosesc zilnic cel puțin 2-3 ore pt emailuri, citit chestii,youtube etc. Ecranul este micut însă rezoluția mare îl face super ok pt vizionat orice pe el.
Chiar dacă are un snapdragon 430 și doar 3gb ram este extrem de fluida în utilizare iar sunetul este extrem de bun pt o tableta. Chiar și camera este.. Ok is. Wifi ul pe 5 GHz foarte rapid, iar 4g ul merge fix ca pe telefon.

#30
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
I-am luat fetitei un yoga book cu windows pentru ca are si tableta grafica inclusa si cu cartela sim pentru portabilitate. Eu am ramas la un Samsung Galaxy Note 10.1 n8020 cu 4g la care i-am schimbat bateria. O folosesc doar in deplasari pentru ca are 4g si autonomie mare. In principal folosesc notebook-ul.

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostSilviu238, on 25 august 2018 - 05:42, said:


Am observat ca nu prea mai ies variante mici ale tabletelor flagship. As face upgrade la un Tab S4 de 8" daca ar aparea.
Amin!
Samsung, se aude?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate