Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Iepuras cap de leu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am de 2 ani o minunatie de pufosenie mica pe nume Pufi, saptamana trecuta a devenit letargic, nu mai manca, nu mai facea bobite. L-am dus la un veterinar, nu cred ca se pricepea la iepuri sau simptomele nu erau pregnente ca nu a zis ca ar fi ceva in neregula, a spus ca ar putea fi din cauza ca am lipsit 10 zile de acasa.
A doua zi vazand ca are aceleasi simptome am mers la USAMV Cluj unde au sectie de urgente, au zis ca e grav, stoparea tranzitului intestinal. L-am lasat acolo cu inima indoita, 2 zile n-am fost bun de nimic nici eu nici familia, ieri si-a revenit si l-am adus acasa. Problema lui a fost ca si-a lins blanita si a inghitit mult par, acest par a blocat tranzitul intestinal.
Am luat alta perie mai speciala si avem grija de micutul membru al familiei.
Daca mai sunt posesori de iepuras prin zona poate ne putem impartasi din experiente. De ex am vazut ca nu e recomandata salata verde dar al meu ar manca-o ca eu chipsurile.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Ce fain suna:iepure cap de leu.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pune niste poze sa-l vedem :)

Cainele meu a mancat dimineata ramasite de ou si paine + lapte, la amiaza spaghete cu pui si ciuperci (o farfurie, ca atat a mai ramas) + apa , iar cand primeste ciocolata (expirata) are energie si e foarte vesel. E ca un tomberon al familiei (a mai mancat pizza, friptura, orez cu legume, etc)  Posted Image

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Remicade, iepurele tau are fan la dispozitie? Pe langa bobite, trebuie neaparat sa aiba tot timpul fan si apa.
Rozatoarele au digestia continua, daca nu mananca multe fibre pateste fix ce i s-a intamplat lui Pufi. Sper ca il si perii.

Edited by AlexEn, 01 August 2018 - 14:16.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostRemicade, on 01 august 2018 - 13:51, said:

Am de 2 ani o minunatie de pufosenie mica pe nume Pufi, saptamana trecuta a devenit letargic, nu mai manca, nu mai facea bobite.
L-am dus la un veterinar, nu cred ca se pricepea la iepuri....ca nu a zis ca ar fi ceva in neregula, a spus ca ar putea fi din cauza ca am lipsit 10 zile de acasa.
A doua zi vazand ca are aceleasi simptome am mers la USAMV Cluj unde au sectie de urgente, au zis ca e grav, stoparea tranzitului intestinal....
...si-a revenit si l-am adus acasa.
Problema lui a fost ca si-a lins blanita si a inghitit mult par, acest par a blocat tranzitul intestinal.
Indiferent de rasa, iepurii tre' sa manance multe fibre si bea apa multa ca altfel fac blocaj de tranzit intestinal !
=========================

View PostTruculMagic, on 01 august 2018 - 14:11, said:

Pune niste poze sa-l vedem Posted Image

Cainele meu a mancat dimineata ramasite de ou si paine + lapte, la amiaza spaghete cu pui si ciuperci (o farfurie, ca atat a mai ramas) + apa , iar cand primeste ciocolata (expirata) are energie si e foarte vesel.
E ca un tomberon al familiei (a mai mancat pizza, friptura, orez cu legume, etc)  Posted Image
Vezi ca e periculoasa ciocolata la caini ! o cantitate mare (chiar si expirata !) "induce hiperactivitate, tremuraturi, cresterea tensiunii arteriale, un puls rapid, convulsii, insuficienta respiratorie si infarct"
https://animaledecom...-ciocolata.html

Mai bine vezi ce ii dai sa manance cainelui tau daca ti cu adevarat la el  Posted Image

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Asta e mititelul, acuma e pe dieta de fan dar e cam mofturos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s72NnDQJkYI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostAlexEn, on 01 august 2018 - 14:16, said:

Remicade, iepurele tau are fan la dispozitie? Pe langa bobite, trebuie neaparat sa aiba tot timpul fan si apa.
Rozatoarele au digestia continua, daca nu mananca multe fibre pateste fix ce i s-a intamplat lui Pufi. Sper ca il si perii.
Da are fan la discretie mereu si apa, il periem problema e ca am fost in concediu si a ramas cu bunicile. O zis nevastamea ca nu mai mergem in concediu fara el :D. Serios ne-am atasat toti 3 (si copilul) de el de nu-i adevarat !

Attached Files



#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Sa va traiasca.
Al meu (poza de la avatar :lol:) are aproape 10 ani. Nu l-am luat cu noi in vacanta, sta la 'bunici' cand plecam. Te inteleg perfect cu atasamentul fata de el.

#8
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ce frumos este,sta in casa?
Acum un an mergeam la o firma si aveau un iepuras,de obicei puneam pana pe el,ma jucam cu el cand era in birou la ei,intr o zi era in curte si cand am vrut sa l mangai a dat sa ma muste,m a bufnit rasul,mi au spus ca uneori ii dispera pe sub birouri,pe la picioare si il dau afara cate o ora,moment in care devine irascibil :))))

Edited by silviu03, 19 August 2018 - 13:04.


#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sta in apartament mititelul, vara pe balcon iarna in casă. Trebuie sa fim cu ochii pe el că are obiceiul să-și marcheze teritoriul pe canapele:). Plus problema cu cablurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate