Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema WI-FI la un ONT Huawei HG8121H, solutia e router sau range extender?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Salutare, va deranjez si eu cu o rugaminte. Vreau o recomandare pentru cineva cu un ONT Huawei HG8121H... instalat de vreo saptamina si ceva pe un abonament crescut de la 100 Mbps la 300 Mbps la Digi. Numai ca de cind i-au bagat fibra in casa netul pe wireless merge execrabilPosted Image . Adica o viteza muuult mai mica si intr-un dormitor chiar nu bate deloc wireless-ul ONT-ului. Si sa nu va ginditi ca acolo se descarca ceva torrenti... Nu, netul se foloseste numai pe wifi pe un laptop pentru browsing si trei telefoane mobile. Asta e totPosted Image . Mi se pare incredibil ca netul sa mearga asa. Adica mult mai slab decit la abonamentul de 100 Mbps cind se folosea router-ul ZTE luat in chirie tot de la Digi. ONT-ul se deconecteaza, merg telefoanele de zici ca-s pe dial-up...Posted Image

Acum, eu inteleg ca ONT-ul nu e router, ca a fost inventat pentru alte lucruri iar wireless-ul e ultima lui functie... insa si instalatorii de la Digi puteau sa spuna ca e nevoie de router separat. Adica ei chiar au insistat si au spus ca e mai bine cu ONT ca nu mai plateste chirie la routerPosted Image .

Ma gindesc sa fie defect ONT-ul? Sa faca o sesizare? Eu din ce am sapat pe net inclin doar sa cred ca ONT-ul Huawei HG8121H e pur si simplu slab pe partea de wireless. Am vazut ca si altii se pling de wifi la modelul asta.

Acum intrebarea: care e solutia, achizitonarea unui router sau a unui range extender? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturiPosted Image .

PS: Am uitat sa precizez, este un apartament cu 3 camere, ONT-ul acum sta la usa, router-ul ZTE statea in sufragerie. E un perete de beton acolo, oare asta sa fie problema?

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Ont-ul e pus in mijlocul casei, apartament ce e acolo?
Are semnal unde merge prost?

#3
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 aljarreau, on 31 iulie 2018 - 19:18, said:

Salutare, va deranjez si eu cu o rugaminte. Vreau o recomandare pentru cineva cu un ONT Huawei HG8121H... instalat de vreo saptamina si ceva pe un abonament crescut de la 100 Mbps la 300 Mbps la Digi. Numai ca de cind i-au bagat fibra in casa netul pe wireless merge execrabilPosted Image . Adica o viteza muuult mai mica si intr-un dormitor chiar nu bate deloc wireless-ul ONT-ului. Si sa nu va ginditi ca acolo se descarca ceva torrenti... Nu, netul se foloseste numai pe wifi pe un laptop pentru browsing si trei telefoane mobile. Asta e totPosted Image . Mi se pare incredibil ca netul sa mearga asa. Adica mult mai slab decit la abonamentul de 100 Mbps cind se folosea router-ul ZTE luat in chirie tot de la Digi. ONT-ul se deconecteaza, merg telefoanele de zici ca-s pe dial-up...Posted Image

Acum, eu inteleg ca ONT-ul nu e router, ca a fost inventat pentru alte lucruri iar wireless-ul e ultima lui functie... insa si instalatorii de la Digi puteau sa spuna ca e nevoie de router separat. Adica ei chiar au insistat si au spus ca e mai bine cu ONT ca nu mai plateste chirie la routerPosted Image .

Ma gindesc sa fie defect ONT-ul? Sa faca o sesizare? Eu din ce am sapat pe net inclin doar sa cred ca ONT-ul Huawei HG8121H e pur si simplu slab pe partea de wireless. Am vazut ca si altii se pling de wifi la modelul asta.

Acum intrebarea: care e solutia, achizitonarea unui router sau a unui range extender? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturiPosted Image .

PS: Am uitat sa precizez, este un apartament cu 3 camere, ONT-ul acum sta la usa, router-ul ZTE statea in sufragerie. E un perete de beton acolo, oare asta sa fie problema?
Pe direct (cablu) cum merge netu?

#4
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006

 diZy, on 31 iulie 2018 - 19:23, said:

Ont-ul e pus in mijlocul casei, apartament ce e acolo?
Are semnal unde merge prost?
ONT-ul e pus la usa de la intrarea in apartament. Are semnal unde merge prost, dar 2 liniute ceva de genul asta. Inteleg insa ca se intrerupe si in camera unde este el pus (e un hol largit care da intr-un living/bucatarie).

 ccdsah, on 31 iulie 2018 - 19:23, said:

Pe direct (cablu) cum merge netu?

Sincer nu am incercat. Am fost in vizita acolo, insa nu mi-a trecut prin cap pentru ca oricum nu folosesc laptopul pe direct, doar prin wifi...

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Eu as zice sa mai schimbe canalul. Daca tot asa merge sesizare la ei sa verifice.

#6
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Sa intre prin meniul ONT-ului si sa bifeze pe acolo , in setarile wireless ceva cu Auto 20/40MHz. Am ONT-ul ala sunt sunt foarte multumit de el, bate mai bine decat vechiul tplink pe care-l aveam...iar in alta locatie am un HG8247H care l-am trecut in bridge la achizitionarea unui Archer C2 si dupa 2 saptamani l-am trecut inapoi in mod router ca archerul batea mai prost ca ONT-ul lor iar Archerul bine ca am scapat de el pe OLX. Au putere la wireless, numai ca trebuiesc facute niste setari interne, una ar fi cea cu 20/40MHz si a2a sa nu lase auto pe canalu wireless, sa-i dea o valoarea (l-am pus pe canalu 3)... am mai avut o problema la wireless cu ele, cand m-a mancat in... sa modific denumirea si parola la reteaua wireless, se conecta ca dracu... am dat restore si am lasat setarile alea cu DIGI-xxxx si parola lor

Edited by tico18, 01 August 2018 - 06:59.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaljarreau, on 31 iulie 2018 - 19:18, said:

Salutare, va deranjez si eu cu o rugaminte. Vreau o recomandare pentru cineva cu un ONT Huawei HG8121H... instalat de vreo saptamina si ceva pe un abonament crescut de la 100 Mbps la 300 Mbps la Digi. Numai ca de cind i-au bagat fibra in casa netul pe wireless merge execrabilPosted Image . Adica o viteza muuult mai mica si intr-un dormitor chiar nu bate deloc wireless-ul ONT-ului. Si sa nu va ginditi ca acolo se descarca ceva torrenti... Nu, netul se foloseste numai pe wifi pe un laptop pentru browsing si trei telefoane mobile. Asta e totPosted Image . Mi se pare incredibil ca netul sa mearga asa. Adica mult mai slab decit la abonamentul de 100 Mbps cind se folosea router-ul ZTE luat in chirie tot de la Digi. ONT-ul se deconecteaza, merg telefoanele de zici ca-s pe dial-up...Posted Image

Acum, eu inteleg ca ONT-ul nu e router, ca a fost inventat pentru alte lucruri iar wireless-ul e ultima lui functie... insa si instalatorii de la Digi puteau sa spuna ca e nevoie de router separat. Adica ei chiar au insistat si au spus ca e mai bine cu ONT ca nu mai plateste chirie la routerPosted Image .

Ma gindesc sa fie defect ONT-ul? Sa faca o sesizare? Eu din ce am sapat pe net inclin doar sa cred ca ONT-ul Huawei HG8121H e pur si simplu slab pe partea de wireless. Am vazut ca si altii se pling de wifi la modelul asta.

Acum intrebarea: care e solutia, achizitonarea unui router sau a unui range extender? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturiPosted Image .

PS: Am uitat sa precizez, este un apartament cu 3 camere, ONT-ul acum sta la usa, router-ul ZTE statea in sufragerie. E un perete de beton acolo, oare asta sa fie problema?

Cumpara un acesspoint daca vrei acoperire si viteza.
H8121H ti s-a dat pentru a nu mai cumpara alt router si a avea si wireless in acelasi timp.
Fiind limitat pe partea wireless trebuie alt echipament pentru a avea viteza mai buna
Acelasi router il am si eu.

http://www.cel.ro/wi...n-pOSM7NDUv-l/
e suficient

Edited by adiatric, 05 September 2018 - 10:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate