Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Problema achizitionare joc pe Xbox Marketplace

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Salut, am o problema legata de achizitionarea unui joc de pe marketplace-ul de Xbox. E vorba de Crysis (primul joc, remastered pentru Xbox 360), valabil doar in format digital, pe platforma de marketplace de Statele Unite (posibil si alte regiuni, dar nu in Romania). Din cauza asta mi-am schimbat regiunea pe US din contul meu, insa acum imi cere un card doar de Statele Unite ca payment option, ceea ce nu am momentan (adresa trebuia neaparat sa fie de US). Se poate achizitiona totusi in vreun fel? Am citit undeva ca s-ar putea folosi un Gift Card in situatii de genul, insa n-am gasit de cumparat. Multumesc!

crysis1.PNG


crysis2.PNG

Attached Files



#2
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Trece-ti consola pe unul din state UE in afara de Romania, vezi Grecia de exemplu.
Daca consola ta este xbox one atunci trebuie sa verifici daca jocul  de cumparat este un programul de portabilitate a jocurile 360 pe xbox one.
Unele sunt alte nu. Pt jocurile care sunt pe xbox 360 si vrei sa le joci pe xbox one trebuie sa platesti abonament separat lunar pt aceasta facilitate pe langa abonamentul de gold.

Edited by WinstonMontana, 31 July 2018 - 18:39.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am pus-o pe UK.

#4
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

View PostWinstonMontana, on 31 iulie 2018 - 18:36, said:

Trece-ti consola pe unul din state UE in afara de Romania, vezi Grecia de exemplu.
Daca consola ta este xbox one atunci trebuie sa verifici daca jocul  de cumparat este un programul de portabilitate a jocurile 360 pe xbox one.
Unele sunt alte nu. Pt jocurile care sunt pe xbox 360 si vrei sa le joci pe xbox one trebuie sa platesti abonament separat lunar pt aceasta facilitate pe langa abonamentul de gold.
Atunci trebuie sa incerc sa-l cumpar de pe consola, nu din browser cum am incercat eu. Intr-adevar consola e Xbox One, banuiesc ca o sa-mi apara undeva informatia referitoare la portabilitatea pe Xbox one cand vreau sa achizitionez un joc pentru 360. Nu stiam insa ca trebuie sa platesc pentru backwards compatibility.

EDIT: Am verificat si consola era pusa pe regiunea UK (aparea in setarile ei), insa jocul nu l-am gasit (nu mi-a returnat niciun rezultat cautarea pe consola). Am cautat alte jocuri, si am vazut ca imi apare informatia referitoare la backwards compatibility in momentul cand vreau sa il cumpar. Ce sa fac? Banuiesc ca daca mut pe Grecia nici acolo nu o sa-l gasesc.

Edited by slap-jack, 31 July 2018 - 20:03.


#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Copy/paste de la un tutorial, oricum trebuia sa iti mearga si pe america, nu exista carduri de america sau Romania, aici se precizeaza cum sa cumperi din store-ul din argentina ca sunt mai ieftine, pe egipt iara gasesti ieftine, daca nu merge cardul, este din cauza la banca/card.

1 - Accesati https://www.xbox.com/es-ar din browser Chrome fara VPN( la mine a mers asa)
2 - Logati-va cu contul vostru Microsoft ( Iniciar Sesion)
3 - Dupa ce gasiti jocul care il doriti si vreti sa-l achizionati ( ATENTIE- moneda este Dolarul argentinian- conversie Ron -link-ul aici- https://ro.coinmill.com/ARS_RON.html ) apasati butonul Comprar Ahora!
4- Va aparea metoda de plata - cu cardul- Atentie, sunt acceptate doar carduri Visa sau MasterCard- introduce-ti datele cardului dvs.
5- Dupa introducerea datelor cardului dvs, mai jos de datele pentru card , vi se va cere "adresa"dvs din Argentina! Aici puteti introduce o adresa a unui hotel, restaurant sau fast food - indicat ar fi o adresa din orasul Buenos Aires- aveti model de adresa in poza 4!
6- Dupa ce faceti tranzactia aveti posibilitatea , asta doar daca in contul vostru Microsoft la settings ati bifat la dispozitive conectate a voastra consola, sa instalati jocul direct pe ea, iar cand o deschideti sa gasiti jocul cumparat la Ready to instal!
ATENTIE! NU E NEVOIE SA MIGRATI CONTUL PE REGIUNEA ARGENTINA! EU AM CONTUL PE UK SI SINCER AM CUMPARAT PANA ACUMA PESTE 30 DE JOCURI,LIVE SI EA ACCES SI TOTUL E OK!
E posibil ca unele tranzactii sa nu fie acceptate de bancile voastre - eu am la ING si merge perfect!
In cazul in care aveti mici probleme, in limita timpului voi incerca sa va raspund la toti!

#6
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Am reusit sa-l achzitionez, era destul de simplu in final, ce nu stiam eu e ca poti pune orice adresa la cardul tau (al meu fiind pe Romania si cerandu-mi adresa de US am crezut din start ca nu o sa-l valideze din moment ce adresa nu corespunde cu adresa mea de pe buletin). In final imi si apare jocul in sectiunea de Xbox 360. Problema e ca nu stiu sigur daca e compatibil cu Xbox One, nu am vazut sa scrie niciunde asta.

puchase_complete.JPG


crysis2.JPG

Attached Files



#7
Florinon1

Florinon1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.12.2018

 logy, on 01 august 2018 - 03:39, said:

Copy/paste de la un tutorial, oricum trebuia sa iti mearga si pe america, nu exista carduri de america sau Romania, aici se precizeaza cum sa cumperi din store-ul din argentina ca sunt mai ieftine, pe egipt iara gasesti ieftine, daca nu merge cardul, este din cauza la banca/card.

1 - Accesati https://www.xbox.com/es-ar din browser Chrome fara VPN( la mine a mers asa)
2 - Logati-va cu contul vostru Microsoft ( Iniciar Sesion)
3 - Dupa ce gasiti jocul care il doriti si vreti sa-l achizionati ( ATENTIE- moneda este Dolarul argentinian- conversie Ron -link-ul aici- https://ro.coinmill.com/ARS_RON.html ) apasati butonul Comprar Ahora!
4- Va aparea metoda de plata - cu cardul- Atentie, sunt acceptate doar carduri Visa sau MasterCard- introduce-ti datele cardului dvs.
5- Dupa introducerea datelor cardului dvs, mai jos de datele pentru card , vi se va cere "adresa"dvs din Argentina! Aici puteti introduce o adresa a unui hotel, restaurant sau fast food - indicat ar fi o adresa din orasul Buenos Aires- aveti model de adresa in poza 4!
6- Dupa ce faceti tranzactia aveti posibilitatea , asta doar daca in contul vostru Microsoft la settings ati bifat la dispozitive conectate a voastra consola, sa instalati jocul direct pe ea, iar cand o deschideti sa gasiti jocul cumparat la Ready to instal!
ATENTIE! NU E NEVOIE SA MIGRATI CONTUL PE REGIUNEA ARGENTINA! EU AM CONTUL PE UK SI SINCER AM CUMPARAT PANA ACUMA PESTE 30 DE JOCURI,LIVE SI EA ACCES SI TOTUL E OK!
E posibil ca unele tranzactii sa nu fie acceptate de bancile voastre - eu am la ING si merge perfect!
In cazul in care aveti mici probleme, in limita timpului voi incerca sa va raspund la toti!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate