Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Prima dragoste!

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Acum multi ani mama mi-a luat o bicicleta, avea detoate pe ea, oglinzi, claxon din ala goarna, cauciucuri din alea pline

Bineinteles si roti ajutatoare.

Bineinteles capos de fire s-a chinuit tata cu mine pana am invatat sa merg o gramada.

Primi metri parcursi singur au fost in fata parcului tineretului, dar bineinteles nu eram in stare sa merg prea mult.

Singurul loc unde puteam sa merg era in parcul carol sus pe marmura, iar ca viraj numai la stanga puteam vira.


Anii au trecut si facuse tata rost de un pegas din ala cu sa lunga. La luat la servici sa-l aranjeze.


Tin minte ca am fost cu el la servici sa vad bicicleta, in ziua cand a fost vopsita albastru, nu am mai avut rabdare sa astept si a stat la soare cat de cat si asa am plecat vreo 10 km eu pe bicicleta tata pe jos, de la baneasa tocmai pana la metrou la aurel vlaicu cred.


Ieseam cu ea afara dar totusi  parca nu eram multumit de ea, parca nu era o bicicleta pt mine

Nu imi aduc aminte ce s-a intamplat cu ea, dar dupa un timp mergeam cu mama prin oras sa cautam biciclete.

Cum in anii aceia ciuciu magazine de biciclete ca acum, am gasit o cursiera peugeot albastra la un butic.

Era destul de maricica dar aia a fost, vazut placut luat.

Tot in ziua aia am luat si prima lovitura la OO dar si singura.

Eram pe trotuar la budapesta si fiind cadrul mare cand m-am dat jos, ZBANG direct in top tube am dat.

Nu am suflat o vorbulita

Am mers cu ea multi ani.

La unmoment dat tot avand probleme cu ventilele, valva Woods, si cum nu se gaseau pe toate gardurile piese in acele timpuri sau poate eram mic si nu cunosteam magazinele am abandonat bicicleta in debara.

Trec anii si apar bicicletele astea de prin parcuri de inchiriat, ma plimb cu una si a doua zi imi cumpar de la dechatlon o bicicleta de 550 sau 700 lei(nu mai stiu exact) pt mers prin parc.

Bineinteles ca nu trece mult si deja incepe sa ma scoata din sarite rau de tot bicicleta, nu ca era proasta, numai ca incepusem sa merg mult si aveam pretentii de padure.

Dupa numai 2 luni maxim o vand, si cumpar un Focus 3x8 cu deore.

Evident ca dupa un timp incep iar nemultumirile si incep sa-i fac upgradeuri, ba roti, ba frane pe disc, ba schimbai furca, ba trasmisia.



Totusi chiar daca era un MTB peste medie chiar bine dotat ceva ma rodea, ceva nu era la locul lui, ceva imi lipsea in suflet.


Da domnilor imi lipsea cursiera peugeot albastra, asa cum era, cu un pic de rugina, cu 5-6v nu mai stiu, imi era dor de ea chiar daca aveam langa minte un MTB foarte bun.

Asa ca decis fiind am maritat MTB-ul iar in vara lui 2016 am revenit la prima si adevarata dragoste cursiera.


Un trek 2x11 shimano 105

PRIMA DRAGOSTE NU SE UITA NICIODATA

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
o bliclicleta vai de mama ei, facuta din bucati de la multe altele dar care mergea extrem de bine cu 3 viteze in butuc.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
La naiba, am crezut ca ai facut dragoste cu o bicicleta. Posted Image

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Ești pe aproape.

Bicicleta asta sta langa mine la 3m de pat



#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 zzhunt, on 31 iulie 2018 - 17:01, said:

Tot in ziua aia am luat si prima lovitura la OO dar si singura.



Aha, deci, de acolo vine dragostea, prima nu se uita.Posted Image

La mine, prima bicecleta a fost creatie.Am spitat roata, am centrat-o cu ciocanul, am pus schimbatoare.Pe bicicleta clasica romaneasca.

Ca lovituri, astea nu se uita, am trecut prin stuf cu tot cu bicicleta, m-am oprit in apa.Am sarit peste ghidoane intr-un canal de 4 metri dancime.Cascador, m-am trezit cu pamant si iarba in gura.Astea-s printre multe altele.

Edited by ionutz_joe2009, 31 July 2018 - 18:39.


#6
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

 zzhunt, on 31 iulie 2018 - 17:01, said:

Anii au trecut si facuse tata rost de un pegas din ala cu sa lunga. La luat la servici sa-l aranjeze.


Tin minte ca am fost cu el la servici sa vad bicicleta, in ziua cand a fost vopsita albastru, nu am mai avut rabdare sa astept si a stat la soare cat de cat si asa am plecat vreo 10 km eu pe bicicleta tata pe jos, de la baneasa tocmai pana la metrou la aurel vlaicu cred.


Esti sigur ca nu a furat-o ? :D Cam asa reiese din povestirea ta :D

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
prin anul  1975 vecinul mai mic cu vreo 2 ani își plimba bicicleta nou nouță de coarne fiindcă nu se știa da pe ea.nici eu nu știam dar nu puteam să pun mâna pe ea.ce-mi vine și-i zic că mă știu da pe bicicletă ca să pun și eu mâna.cu greu mi-o dă să-i arăt minunea.  iau țoagla o duc în capătul străzii,mi-o pun pe mijloc îmi aranjez pedala dreaptă sus, mă urc în șa,apăs frumos cu piciorul drept,ridic stângul de pe asfalt și constat cu surprindere ca și vecinul că mă știu da cu bicicleta.și acum știu locul exact pe stradă

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate