Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce stiti despre SBC-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
SBC-urile(adica single-board computer) sunt niste computere ultra-compacte, care incap intr-o cutiuta, cel mai faimos exemplu fiind probabil Raspberry Pi.
https://en.wikipedia...-board_computer
Exista si alte modele de la diverse firme, cu diferite specificatii si preturi. Sunt curios daca un astfel de sistem poate fi folosit in locul unui computer normal, pentru aplicatii uzuale(navigat pe net, vazut filme, ascultat muzica, etc.) ce stiti de puterea de calcul si de fiabilitatea unui astfel de sistem?
Care sunt cele mai puternice sisteme, care sunt cele mai convenabile la raportul pret-performanta?

Edited by Aldulescu, 31 July 2018 - 08:48.


#2
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Din punctul meu de vedere, nu poate fi folosit ca daily driver. Eu am asa ceva si ma cam chinui cu el : https://www.emag.ro/...c/pd/DZV503BBM/
Dupa experienta cu stick-ul, am mers pe asa ceva si este mult mai bine. Rulezi cam orice, mai putin jocuri: https://www.emag.ro/...h/pd/DT2BZ7BBM/

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Vise, maica vise...

Da, sunt mai multe astfel de produse, dar cele mai folosite sunt Rpi si Arduino.

Popularitatea lor e data de pret si versatilitate, dar si de suportul software si accesorii.

Au devenit destul de puternice si au decodare hardware pentru H264 video, dar in rest nu te astepta sa inlocuiesti PC-ul pentru navigatie pe net.

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
M-am jucat putin cu Raspberry Pi de-a lungul timpului si chiar am incercat la un moment dat sa fac un PC complet functional cu R Pi 3, insa rezultatul nu este chiar cel asteptat. Procesorul este destul de slab pentru task-urile de zi cu zi. Chiar si o pagina cu web cu ceva mai mult JS ii da batai de cap si exista un lag constant. In schimb, pentru vizionat filme/youtube, nu ma pot plange. Desi nu acesta a fost conceptul din spatele SBC-urilor. Singurul proiect "util" facut un un Raspberry Pi Zero a fost un Gameboy folosind Retro Pie care functioneaza foarte bine si m-am bucurat o vreme de jocurile copilariei.
Un alt proiect de care voiam sa ma apuc folosind un Raspberry Pi a fost un media center plasat langa router si legat la TV-ul din sufragerie. Planuiam sa urmarim filme/seriale pe acesta, insa apoi s-a intamplat Netflix si Amazon Prime.
Nici chiar Intel Compute Stick nu este foarte practic, macar pe acesta se misca decent(pentru componentele lui) Chrome si MS Office.
Iar pentru ultima intrebare, cu siguranta Raspberry Pi Zero este cel mai puternic raportat la pret/putere.

#5
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
am mai multe dracii din astea pe aici si le folosesc cu scopuri fixe, nu se preteaza pentru utilizare generala
ca limitari:
- procesoarele folosite sunt concepute pentru low power / aplicatii mobile -> nu te astepta la aceleasi performante / MHz
- de obicei RAM putin si limitat de design-ul procesorului.
- IO-uri foarte lente. foarte putine SBC-uri ARM au SATA sau un PCI expus -> disk speed e la viteza unui uSD, majoritatea nu au un PHY on chip -> ethernet-ul de pe ele se leaga tot pe un canal de USB, de multe ori singurul, etc
- suport software ~ limitat pentru cele bazate pe ARM - o sa ruleze un android / linux si majoritatea aplicatiilor comune sunt disponibile, dar nu vei vedea un toolchain de la Altera sau software serios de procesare video.

Ce am eu / la ce le folosesc:
- rpi 3 bare - os-ul bare-metal si octoprint peste : controller pt imprimanta 3d, il accesez prin retea. am incredere ca nu crashuieste daca il las cu un print de 20+ ore
- rpi 3 + display-ul oficial de 7" + o placa audio pe usb : computer pentru software defined radio - suficient cat sa decodifice fonie / moduri digitale pt amatori / weather fax / sstv, ecranul mic e la limita utilizabilului
- olinuxino lime 2 : are SATA nativ, o sa devina un server de back-up in ceva locatie remote.
- doi thin clients cisco cu cpu AMD G-T56N : servere din reteaua locala, le-am ales ca au racire pasiva, SATA nativ si loc sa inghesui un hdd

#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View Postwhiteboy, on 31 iulie 2018 - 09:19, said:

M-am jucat putin cu Raspberry Pi de-a lungul timpului si chiar am incercat la un moment dat sa fac un PC complet functional cu R Pi 3, insa rezultatul nu este chiar cel asteptat. Procesorul este destul de slab pentru task-urile de zi cu zi. Chiar si o pagina cu web cu ceva mai mult JS ii da batai de cap si exista un lag constant. In schimb, pentru vizionat filme/youtube, nu ma pot plange.
Pai si care SBC e atunci mai puternic si cu care se poate naviga pe net fara probleme?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Nu prea vrei sa intelegi, nu-i asa?

Nu exista ce vrei tu din N motive.
Ca sa nevighezi pe net ai nevoie de resurse hardware, OS si Browser.

Aceste produse nu sunt pentru ce vrei tu!
Da, merg, insa se chinuie.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Dacă vrei ceva mai performant uită-te la SBC-urile cu procesoare x86. Spre exemplu UDOO x86 (ăstuia poți să-i pui și o placă grafică, gen GTX 1060), UP Board ...

Fiecare are avantajele lui. Spre exemplu, Raspberry Pi are o comunitate foarte mare în spate. E singurul SBC cu procesor ARM ce poate rula Windows 10 ARM64 (versiunea FULL, nu IoT cum cred unii). Bine, rulează ca pe un Pentium 4, însă asta se datorează și lipsei de drivere (precum cel grafic).

Alternativele (sau Raspberry Pi killer, cum le mai zic unii) au de obicei suport limitat și software plin de bug-uri. Singurul lor avantaj e că au hardware mai potent.

View PostAldulescu, on 31 iulie 2018 - 09:35, said:

Pai si care SBC e atunci mai puternic si cu care se poate naviga pe net fara probleme?
Pentru asta mai bine cauți un desktop.
De ce crezi că toate SBC-urile au pini GPIO, ca să navighezi tu pe internet fără probleme? Plăcile astea sunt făcute pentru dezvoltare. Au putere de procesare suficientă pentru tot felul de roboți sau alte aplicații.

Cea mai slabă versiune de UDOO x86 costă 552,30 RON. De banii ăștia îți iei un Optiplex 790 DT SH cu I3-2100 care e MULT mai performant decât Atom-ul cu care vine acea placă.

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View PostAldulescu, on 31 iulie 2018 - 09:35, said:

Pai si care SBC e atunci mai puternic si cu care se poate naviga pe net fara probleme?
Exista ce vrei tu . Daca unii nu stiu , nu inseamna ca nu exista .
Vezi board-urile de la PC Engines . Pui un linux pe ele si poti face ce doresti  https://www.pcengines.ch/

#10
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 09.05.2018
Cred ca mai bine puteti discuta aici - https://forum.softpe...pi-si-alte-sbc/

Edited by wather, 31 July 2018 - 10:35.


#11
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
sistemele de la pc-engines nu prea au video ... doar daca gasesti pe undeva o placa video pe mini pci-express.
sunt dedicate pentru networking si cam atat, de aia au 3-4 interfete de retea, etc.

cu banii pentru o placa de baza, o carcasa, sursa de alimentare si un disk m-sata / sata iesi la pretul unui SH x86 decent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate