Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Viata din anii 1890-1900 (La Belle Epoque)

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View Postdjl, on 31 iulie 2018 - 00:47, said:


M-am distrat în anii '90, dar am simţit şi destule lipsuri - bine, pe unele dintre ele le conştietizez doar acuma, când aflu ce mai exista pe atunci; într-un fel era bine că pe atunci nu cunoşteam sau nu-mi doream unele lucruri, că aş fi fost mai nefercit. Distracţie a la 1900: să mă plimb cu tramvaiul   Posted Image



Pai da, si eu vreau sa stiu cum ai fi trait daca te nasteai atunci si cum depaneai nostalgii cu altii prin carciumi despre anii 1890.

Edited by topikt4, 31 July 2018 - 15:26.


#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,223
  • Înscris: 13.06.2004

View PostPSC, on 31 iulie 2018 - 12:09, said:

În afară de faptul că ţelurile omenirii s-au schimbat, în rest nimic nou sub soare.
Dintotdeauna, omenirea a regretat trecutul, a avut impresia că "înainte era mai bine".
Totuşi, în medicină progresele făcute au fost foarte mari. Mulţi copii mureau de la ceea ce azi numim bolile copilăriei, scăpa cine putea, în lipsa unor vaccinuri. Alţii mureau prin războaie şi tot felul de alte teatre de operaţiuni, dacă extindem subiectul şi în afara Europei.
Perioada victoriană se suprapune cu sclavia în America, unde mulţi oameni au suferit şi au murit în acele vremuri. Remarcabilă, totuşi, această naţiune, aşa cum a fost ea - inclusiv cu investiţiile masive în inteligenţă şi cu Vestul său sălbatic - care, de la sclavagism, a ajuns la "visul american", acea iluzie realizabilă până la un punct şi pe care o vâna întreaga lume.
În 1900 mulţi nu erau de acord cu automobilele şi continuau să susţină transportul cu diligenţa şi cu trăsura. Semaforizarea nu a fost nici ea privită cu ochi buni, mai ales în urma accidentelor petrecute în primii săi ani de existenţă. Cine a citit "Robur Cuceritorul" nu poate să nu remarce controversa aprinsă dintre "balonişti" - susţinătorii zborului cu balonul - şi Robur, care reprezenta progresul vs. o întreagă naţiune conservatoare.
Inclusiv acum, în 2018, sunt susţinători ai aparatelor foto pe film în faţa celor digitale, tot mai performante. Cu excepţia singurului argument plauzibil - folosirea unor timpi de expunere de zeci de minute - aparatele pe film nu mai au nicio şansă în faţa mirrorless-urilor, care tind să "ia faţa" şi DSLR-urilor.

La noi în România, exemplul elocvent este "acum vs. epoca Ceauşescu", intens dezbătut şi aici. Indiferent cât ai căuta să convingi oamenii, tot îţi vor spune că, în medie, era mai bine într-o epocă în care totul era cenzurat, totul era raţionalizat, anumite lucruri nu erau permise decât apropiaţilor partidului unic şi aşa mai departe.
Ironia soartei este că acest versus este tot mai mult conturat acum, în România secolului XXI, prin PSD vs. restul ţării. Apropiaţii acestui partid (de asemenea, unic) au aceleaşi beneficii pe care le avea nomenclatura comunistă; singura deosebire este că vulgul, acum, are voie să deţină dolari/euro şi să plece din ţară fără să fie împuşcat la graniţă.

Oamenii în general tind să-şi amintească aspectele plăcute ale vieţii. Însă mi se pare aiurea să fii nostalgic dar să participi la distrugerea trecutului sau să fii nepăsător faţă de distrugerea sa; sau să nu încerci nimic pentru a-l reface.
Cât despre fotografia pe film, fiecare e liber să aleagă cu ce dispozitiv face fotografiile. Ţine de libertatea personală. Şi nu te face retrograd realizarea de fotografie pe film şi nici nu afectează negativ viaţa altora. Alte chestii pun frâie evoluţiei şi te fac retrograd. Vorbind la modul general, fiecare e liber să trăiască cum vrea, atât timp cât nu vrea să impună altora cum să trăiască şi nu-i afectează în mod negativ pe alţii.
Nostalgici (puţini fac din păcate ceva) apar şi din cauza faptului că simt că schimbările petrecute nu au ţinut cont şi de părerile şi sentimentele lor, asta echivalând cu un fel de impunere forţată.

#21
mobiletron

mobiletron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 15.08.2018

View Posttrident, on 31 iulie 2018 - 00:19, said:

La Belle Epoque, Perioada in care 4 din 5 romani erau analfabeti,  https://ro.wikipedia...ki/Alfabetizare , ca o comparatie cu alte tari din perioada respectiva http://unesdoc.unesc...28/002898EB.pdf

Alfabetismul nu tine loc si bunului simt.

View Postdjl, on 31 iulie 2018 - 01:00, said:

La noi în 1907 a avut loc o răscoală mare ţărănească. Cred că a fost singura din Europa între 1890 şi comunism...

Restul Europei nu i-au avut pe evrei in rol de asupritori.

View PostPSC, on 31 iulie 2018 - 12:09, said:


Totuşi, în medicină progresele făcute au fost foarte mari. Mulţi copii mureau de la ceea ce azi numim bolile copilăriei, scăpa cine putea, în lipsa unor vaccinuri.

Selectie natura, reala. Uita-te in Africa, de cand idiotii de europeni au inceput sa-i ajute in anii '50 au inceput sa se inmulteasca ca sobolanii si tot saraci sunt.

#22
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posttopikt4, on 31 iulie 2018 - 00:30, said:

Pai si in anii 1990 era la fel- se distrau la concerte si cluburi si isi permiteau computere si telefoane mobile doar cei care aveau venituri mari.

In Romania aniilor 1990  era jale, trebuia sa ai pile la PSD  sau trebuia sa  fii un pic bisnitar ca sa traiesti decent.
Atunci nu era internet, iti gaseai foarte greu un job,nu puteai sa muncesti prin strainatate ca acum,  nu existau oportunitati,     salariile minime erau mai ca cele din Africa (ce-i drept, erai platit foarte putin, dar nici nu erau cerinte si criterii pretentioase ca acum).

La fel ca si in anii 1890,  in Romania aniilor 1990 se traia pe   principiul Descurca-te!

Eu stiu oameni cu situatie normala care aveau de toate, chiar si oameni saracuti. Erau oameni care voiau o revista Quelle si plateau pentru ea, oameni care cumparau antene tv sofisticate, jocuri electronice pe consola ori tv, toate prin excursiile organizate in URSS, Polonia, Cehia, samd.

De pilda parintii mei nu au inteles niciodata aceste lucruri. Pe cand mergeam pe la prieteni ei aveau program tv non-stop pe posturi rusesti, unguresti si slovace, aveau console cu jocuri electronice, reviste gen Quelle, samd.

Se aduceau boburi, biciclete, televizoare, casetofoane, samd.

#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Se mai aduceau arahide glazurate din Ungaria, ciocolata si praline din Cehia si mai ales Polonia.

#24
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
Aceasta perioada se numea in multe tari dezvoltate:
Epoca Romantica
Epoca Victoriana
La Belle Epoque
Epoca Progresista
Al Doilea Reich
Epoca Meiji
Epoca imperialismului


Ce a urmat apoi stim cu totii.

Edited by detov, 05 December 2018 - 15:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate