Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Cată vină au autoritățile maghiare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Mai exact ,administratorul autostrăzii ,compania de drumuri etc etc din Ungaria .
Vă salut
Din capul locului vin și zic că nu doresc sub nici o formă al disculpa pe șoferul roman ,rom ,nu conteaza care pe data de 23.05 a provocat o adevătă tragedie soldată cu 9 morți .
Am rămas absolut stupefiat ca toată lumea și bineînțeles am dat vina 100% pe șofer ,am văzut de f.multe ori filmul tragediei ....

Întamplarea face ca ieri să fi străbătut același tronson de drum exact cum se întorceau in țară cei 9 ! respectiv Letenye -Budapesta -Nădlac
După Budapesta după vreo 50 km pe panouri se anunta ca traficul va fi inchis pe banda a 2-a a autostrazii ,traficul fiind deviat pe banda de urgenta si banda 1 ,traficul de pe celalalt sens al autostrazii urmand a se desfășura EXCLUSIV pe banda 2 adică exact cum s a intamplat atunci cu nenorocirea .
Ajung la tronsonul respectiv ,eu èram pe banda 1 si  fac șoc !! De pe contrasens pe banda 2 vin puhoaie de masini de pe celălat tronson unde se inchisese celalalt sens de mers dar ,ATENȚIE !!
Erau montate niște limitatoare,jaloane etc din 10 in 10 metri,care mie NU imi permiteau accesul pe banda 2 ,adică practic NU aveam cum să depășesc să mă duc pe banda 2 și să fac accident frontal cum s a întamplat ....

DE CE atunci cand s a intamplat aceasta tragedie ,administratorul drumului NU a montat aceste jaloane care practic te făcea să înțelegi că NU ai ce căuta pe banda 2 pentru ca pe acolo veneau toti ceilalti de pe celalat sens de mers ??

Nu sunt maestru la scris dar sper ca m am facut inteles ,scuze ca m am lungit ,dar daca acele jaloane ar fi delimitat cele 2 benzi eu sunt sigur ca NU s ar fi intamplat acest accident !!  

Eu pe filmarea  cu nenorocirea NU am vazut acele limitatoare cum le am văzut ieri și care NU IMI DADEAU VOIE SA MA BAG PE BANDA 2 !!

Edited by vio1971, 30 July 2018 - 14:38.


#2
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Ungurii si-au dat seama ca doar panourile nu sunt suficiente pt soferii romanii ce fac live-uri pe Facebook si au pus si jaloanele. Masuri in plus de siguranta pt vietile oamenilor, deci ceva de laudat pt ei Posted Image!!

Edited by OpelAstra2002, 30 July 2018 - 14:45.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Ce crezi ca rezolvau cu jaloanele? Ala se uita non-stop in telefon, nu era atent la drum.
Eventual daca dadea cu masina intr-un jalon poate isi ridica privirea si la drum.

Edited by Hider141, 30 July 2018 - 14:44.


#4
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostOpelAstra2002, on 30 iulie 2018 - 14:43, said:

Ungurii si-au dat seama ca doar panourile nu sunt suficient de vizibile pt soferii romanii ce fac live-uri pe Facebook si au pus si jaloanele. Masuri in plus de siguranta pt vietile oamenilor, deci ceva de laudat pt ei Posted Image!!

Toată stima pentru vecinii unguri si pentru infrastructura dar cand inchinzi un sens de autosrada ,delimitezi pe partea cealalta banda 2 de banda 1 !! Eu așa văd lucrurile !!
I

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ştiam că pe autostrăzi restricţiile de circulaţie, indiferent care ar fi, se anunţă cu nişte km înainte, astfel încât să ai timp să încetineşti.
Dar, dacă te uiţi în telefon şi nu la drum, pot ăia să pună şi proiectoare care să semnalizeze, că tot nu le vei vedea.
Autorităţile nu au nicio vină, dacă semnalizarea restricţiilor a fost făcută în conformitate cu codul lor rutier.

Degeaba încercăm să aruncăm vina pe alţii, nu facem decât să ne reconfirmăm tradiţia că, indiferent ce s-ar întâmpla, altcineva e de vină.
Ăştia suntem. Păcat, însă, că îi tragem după noi şi pe unii nevinovaţi. Dacă doar lichelele ar dispărea aşa, ar fi excelent.

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Jaloanele alea sunt obligatorii pt toti, nu au treaba cocalarii romani. Dar pe topicul in care s-a discutat asta, s-a zis ca erau pe o statala.

#7
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View PostHider141, on 30 iulie 2018 - 14:43, said:

Ce crezi ca rezolvau cu jaloanele? Ala se uita non-stop in telefon, nu era atent la drum.
Eventual daca dadea cu masina intr-un jalon poate isi ridica privirea si la drum.

Jaloanele vazute ieri de mine NU imi dadeau voie sa ma duc pe ,,contrasens,, !!
Nu am facebook ,mai mult de atat am un telefon clasic cu clapeta din anii 2000
Cand am vazut ieri acele jaloane instant mi a venit in cap filmul tragediei !

Edited by vio1971, 30 July 2018 - 14:53.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toată lumea zice că bulgarii sunt în urma noastră. Am mers pe autostrăzile lor (cu excepţia uneia) şi m-am descurcat de minune cu semnalizările lor, care s-ar deduce că sunt cu mult sub cele din Ungaria. Iar ei chiar lucrau la autostrăzi, nu doar puseseră panouri şi jaloane şi gata, aşa cum fac ai noştri.
Dar, este adevărat că nu mă uitam în telefon, ci la drum... fraier, na...

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postvio1971, on 30 iulie 2018 - 14:51, said:

Jaloanele vazute ieri de mine NU imi dadeau voie sa ma duc pe ,,contrasens,, !!
Nu am facebook ,mai mult de atat am un telefon clasic cu clapeta din anii 2000
Cand am vazut ieri acele jaloane instant mi a venit in cap filmul tragediei !
Pai nu am zis ca tu ai stat cu ochii-n telefon. M-am referit la ala cu microbuzul.

Edited by Hider141, 30 July 2018 - 14:54.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
soferii romani sint intotdeauna obositi, nu respecta limitele de 8 ore de condus pe zi, diagrame, magneti etc

in plus, romanii nu sint prieteni cu legea si nu le plac regulile, astfel ca la volan mai servesc si telefon, facebook etc

#11
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
un accident cu victime, 9 morti, tragic, dar clar vina soferului....ungurii au luat masuri in aceasta privinta... e ceva de laudat :)

#12
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014

View Postvio1971, on 30 iulie 2018 - 14:31, said:

poti pune te rog pe google maps unde se intampla

#13
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016

View Postjimi91, on 30 iulie 2018 - 15:09, said:

un accident cu victime, 9 morti, tragic, dar clar vina soferului....ungurii au luat masuri in aceasta privinta... e ceva de laudat Posted Image

DA
parerea mea ca șofer cu f.multi km ,ca acel tronson de drum NU a fost semnalizat corespunzător pentru a intelege 100% ca NU ai ce căuta pe banda 2 respectiv contrasens in cazul nostru
regret ca va spun sa faceti asta dar mai uitati va pe filmare !!  
Ieri eu am inteles perfect ca NU am ce cauta pe banda 2 datorita jaloanelor montate f.dese ! pe acel segment de drum ...

View Postalexandru_77, on 30 iulie 2018 - 15:14, said:

poti pune te rog pe google maps unde se intampla

Undeva la 50-70 km dupa Budapesta spre Nadlac ,rog cine mai merge sa confirme existenta acelor jaloane pe care eu nu le am observat pe filmarea tragediei

#14
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postjimi91, on 30 iulie 2018 - 15:09, said:

un accident cu victime, 9 morti, tragic, dar clar vina soferului....ungurii au luat masuri in aceasta privinta... e ceva de laudat Posted Image
Nu, nu, nu! Ungurii sunt de vina. Trebuie sa ia telefoanele soferilor romani la granita si sa le dea inapoi cand trec inapoi in Romania Posted Image

Edited by ccdsah, 30 July 2018 - 15:19.


#15
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postvio1971, on 30 iulie 2018 - 14:49, said:

Toată stima pentru vecinii unguri si pentru infrastructura dar cand inchinzi un sens de autosrada ,delimitezi pe partea cealalta banda 2 de banda 1 !! Eu așa văd lucrurile !!
I
La unguri le-ai spus chestia asta? Ca noua, ne-o spui degeaba.
Si aici ai dreptate:
"acel tronson de drum NU a fost semnalizat corespunzător pentru" tampitii de soferi romani care fac live pe FB in timp ce se afla pe acea portiune de drum.

Edited by wagmich, 30 July 2018 - 15:29.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvio1971, on 30 iulie 2018 - 15:17, said:

parerea mea ca șofer cu f.multi km ,ca acel tronson de drum NU a fost semnalizat corespunzător pentru a intelege 100% ca NU ai ce căuta pe banda 2 respectiv contrasens in cazul nostru
regret ca va spun sa faceti asta dar mai uitati va pe filmare !!
N-am acces la filmare, de aceea te întreb: nici măcar linie continuă nu era trasată între cele două benzi?
De fapt, vorbim discuţii, atât timp cât te uiţi în telefon numai parapetul îi salvează pe nevinovaţi de prostia ta.
Nu mă refer la tine, ci la cel care a provocat accidentul.

Anul 2015, dimineaţa devreme, încă nu se luminase afară. Eu merg pe Bd. Cantemir din Bucureşti, spre Cal. Şerban Vodă, direcţia vacanţă - adică, evident, Grecia.
Brusc, fără absolut nicio lumină, o dubiţă albă îmi taie calea pe sectorul de drum unde limita este 60 şi unde eu frânez disperat ca să-l evit. Aprind faza lungă - degeaba, doar reuşesc să-l enervez pe taximetristul de pe contrasens, care bagă xenoanele de mă lasă cu ochii-n ele.
Dubiţa circulă mai departe cu luminile stinse. Eu o depăşesc, moment în care nenorocitul de la volan se enervează; îmi taie calea şi pune frână. Tot cu luminile stinse!
Atunci mi-am cerut iertare de la zei, l-am depăşit, am pus frână în faţa lui şi l-am salutat cu degetul mijlociu. El a vrut iar să mă depăşească, însă a ales linia de tramvai şi s-a oprit în refugiu, cred că avea 50 km/h. Eu am mers mai departe, el a rămas înfipt în refugiu.

#17
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Da ,ok ,daca mai exista alt topic ,cu scuze ,rog a se muta discutia acolo .
Nu stiu ,evident la volan te preocupa exclusiv condusul si esti 100% conectat la trafic ,nu la altele
Nu m am putut abtine iar cand am vazut ieri ce frumos erau delimitate sensurile de mers mi a venit in cap instant filmarea in care eu am vazut ...altceva la vremea respectiva !!
Sunt sigur ca in Ungaria niciodata aceasta greseala NU va mai fi repetată ,de a nu separa clar celè doua benzi pentru a intelege clar ca nu ai voie sa faci stanga in depasire sau inscriere pe banda a 2 a in asemenea cazuri ,lucrari ,deviatii etc etc .
In afara ca 100% NU avea treaba cu condusul,șoferia etc era și 100% sigur ca in momentul depășirii NU face nimic neregulamentar !

Edited by vio1971, 30 July 2018 - 15:46.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvio1971, on 30 iulie 2018 - 14:31, said:

Eu pe filmarea  cu nenorocirea NU am vazut acele limitatoare cum le am văzut ieri și care NU IMI DADEAU VOIE SA MA BAG PE BANDA 2 !!

Pai ce sa vezi pe filmarea aia, ca a fost de 3 secunde cu tot cu busitura.  Crezi ca de asta au murit, din lipsa limitatoarelor sau de prosti si de indolenti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate