Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Adeverinta vechime munca in timp ce esti angajat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Pot solicita angajatorului sa-mi elibereze Adeverinta de vechime in munca in timp ce sunt angajat ? (deci nu dupa ce am demisionat)

Din ce am cautat pe internet se pare ca da...

Quote

“(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat să elibereze un document care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă, în meserie și în specialitate.“

Între 300 și 1000 de lei este amenda pe care angajatorul riscă să o plătească dacă refuză să elibereze adeverința de vechime.

Dar mai toate articolele se refera la angajajatul care a demisionat, iar acelasi raspuns l-am primit si din partea firmei unde lucrez (ca ei il elibereaza dupa ce am incheiat activitatea; desi eu nu vreau sa demisionez)

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
pentru ce anume ai nevoie de acea adeverinta ?

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Sigur ca da.

Si probabil iti trebuie adeverinta de salariat, nu de vechime.

Edited by paco rabanne, 30 July 2018 - 12:04.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,907
  • Înscris: 07.11.2006
Nu conteaza motivul.
Da,trebuie sa primesti aceea adeverenti de angajat.Nu ti sa face un favor,este dreptul tau.
Poate vrei sa-ti inramezi lunar cate o adeverinta,mai stii.

Sau sa prezinti sotiei salarul real,actualizat.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
Poți, scrie că o soliciți în temeiul Art. 7 (3) (6) din  HG 905/2017 privind registrul general de evidență a salariaților:

Quote

La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia copii ale documentelor existente în dosarul personal, în termen de 15 zile lucrătoare de la data solicitării.


Stai, că ai zis de adeverința de vechime Posted Image
Scuze.

Quote

(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.

La fel, nu ai nevoie de motiv.

Edited by althea, 30 July 2018 - 12:17.


#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 06.12.2006
Exact... nu conteaza motivul, nu inteleg de ce m-au intrebat acelasi lucru de la firma.

Din ce vad in lege, este dreptul meu, si nu am obligatia sa ma motivez in fata angajatorului.

#7
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Da, poti.
Am solicitat de mai multe ori pentru banci, e ceva normal.

#8
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,235
  • Înscris: 19.08.2005
Da. Poate secretara vrea spaga.

#9
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 antiqque, on 30 iulie 2018 - 12:27, said:

Da, poti.
Am solicitat de mai multe ori pentru banci, e ceva normal.


De regula nu ti se mai cere la banca adeverinta de salariu, doar de vechime si sa precizeze acolo ce fel de contract de munca ai, acum se uita direct in scriptele Anaf si iau de acolo ce le trebuie

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
-poti obtine oricand o adeverinta cu stagiul de cotizare de la casa de pensii.

#11
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 karapok, on 30 iulie 2018 - 12:50, said:



De regula nu ti se mai cere la banca adeverinta de salariu, doar de vechime si sa precizeze acolo ce fel de contract de munca ai, acum se uita direct in scriptele Anaf si iau de acolo ce le trebuie

Eu ma refeream ca e normal sa primesti adeverinta daca ai nevoie :)

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
si colegele mele de la HR spun acelasi lucru : adeverinta de vechime se elibereaza dupa incetarea contractului de munca, este echivalentul inregistrarilor care se faceau in cartile de munca, pana in 2011.
adeverinta de salariat este altceva, ti-o poate elibera angajatorul oricand, in general contine detalii privin functia ocupata, data angajarii, tipul de contract.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 corinadaniela, on 30 iulie 2018 - 13:00, said:

si colegele mele de la HR spun acelasi lucru : adeverinta de vechime se elibereaza dupa incetarea contractului de munca,  
Poate n-ar fi rău să citească  HG 905/2017, o spun fără ironie sau ceva de genul ăsta. La cum se modifică legislația nu e de mirare că nu se poate ține pasul.
https://lege5.ro/Gra...-a-salariatilor

Eliberarea adeverinței nu e condiționată de nimic. Scrie La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, fără nicio altă precizare din care să rezulte că se eliberează numai la încetarea contractului de muncă.
Altfel, sigur că la încetarea contractului de muncă i se eliberează adeverința de vechime, însă pentru asta nu trebuie să facă cerere. E obligatoriu.

Edited by althea, 30 July 2018 - 13:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate