Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mixer Behringer xenyx802

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Sa fii atent la ledul de ''clip'' sa nu dai cu distorsiuni si ai grija sa nu fie apasat butonul de phantom cand conectezi microfoane (acela se apasa numai cand se folosesc microfoane de studio )

 Leinad80, on 03 august 2018 - 22:17, said:

perfect
Maine am sa iau adaptoare Jack 6.3 to RCA
Schema finala va fi :
Mixer: Main out=Jack  >>>>   Amplificator :Input=XLR
Pc: Jack mic in placa de sunet >>>>Mixer:Adaptor Jack 6.3 to rca(intr-unul din canalele line in 3/4 sau 5/6)

OK ?
Da este bine .Ordinea corecta este de la sursa de sunet catre boxe asa ca atunci cand enumeri un lant audio spui (PC-MIXER -AMPLIFICATOR-BOXE)

#20
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
am cumparat si am pus miixerul la amplificatorul
Sonorul este ok, mai bun ca pe direct pe amplificator
1.Acum nu stiu exact cum ar trebui sa reg;ez volumul,adica am doua locuri de unde pot regla din mixer :din main mix si din level chanel(3/4)
2.Unde ar trebui sa fie maxim sunetul ,in amplificator sau mixer?
3.Fx ce inseamna?, nu se intampla nimic cand il reglez stanga dreapta

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cu FX stanga dreapta trimiti efectele(fx=efecte) pe fiecare canal ,dupa dorinta. Daca pe un canal ai pus microfon de voce si pe altul o orga si ai ca fx un reverb sa zicem ,dai butonul de fx si il activezi(dreapta -mai mult efect ,stanga mai putin) doar pe canalul cu microfon(voce). La orga nu bagi acel reverb.

#22
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Leinad80, on 04 august 2018 - 17:06, said:

am cumparat si am pus miixerul la amplificatorul
Sonorul este ok, mai bun ca pe direct pe amplificator
1.Acum nu stiu exact cum ar trebui sa reg;ez volumul,adica am doua locuri de unde pot regla din mixer :din main mix si din level chanel(3/4)
2.Unde ar trebui sa fie maxim sunetul ,in amplificator sau mixer?
3.Fx ce inseamna?, nu se intampla nimic cand il reglez stanga dreapta
Hai ca am revenit ! Sursa de semnal (PC-LAPTOP )la maxim , canalul (3/4)in 0 db,adica pe centru , amplificatorul la maxim iar volumul totdeauna se regleaza din main mix .Daca ai mai multe surse de semnal pe mai multe canale,pentru a echilibra sunetul( pentru ca unele vor fi mai puternice decat altele )vei regla dupa caz pe fiecare canal plus sau minus 0 db.Grija mare cu ledul de clip (ca peste tot rosu e pericol)... amplificatorul este cam slabut pentru boxele tale ...

Edited by nykysor, 04 August 2018 - 20:33.


#23
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Totuși observ că volumul se poate si regla din level chanel,să înțeleg că doar din main mix se recomanda reglarea și level chanel să fie totdeauna la 0

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Din level channel reglezi semnalul ce intra in preamplificatoare ,pe fiecare canal in parte. Normal ca e afectat si volumul general. Reglajele alea pe fiecare canal in parte sunt necesare cand ai mai multe surse conectat ,o cantare cu instrumente si microfoane ,un karoke ceva.
Cu level channel la zero inseamna ca anulezi semnalul de intrare. In mod normal n-ar trebui sa se auda nimic.

Edited by edigee, 07 August 2018 - 20:32.


#25
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 edigee, on 07 august 2018 - 20:31, said:

Din level channel reglezi semnalul ce intra in preamplificatoare ,pe fiecare canal in parte. Normal ca e afectat si volumul general. Reglajele alea pe fiecare canal in parte sunt necesare cand ai mai multe surse conectat ,o cantare cu instrumente si microfoane ,un karoke ceva.
Cu level channel la zero inseamna ca anulezi semnalul de intrare. In mod normal n-ar trebui sa se auda nimic.
Acolo nu este level zero , cnobul respectiv regleaza semnalul de la sursa de pe canalul respectiv intre - 15 db si + 15 db . Orientativ ,pentru a nu induce distorsiuni i-am spus sa tina cnobul respectiv pe 0 db si sa regleze volumul din cnobul main mix . In functie de semnalul  primit pe canal acesta poate fi reglat + sau - 0 db. dar volumul general numai din main mix .

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Da . OK.
Eu ma gandeam la un mixer clasic unde duci fader-ul de canal in jos de tot.

#27
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 edigee, on 07 august 2018 - 21:59, said:

Da . OK.
Eu ma gandeam la un mixer clasic unde duci fader-ul de canal in jos de tot.
Este un mixer ieftin , fara pretentii si neavand un indicator de clip pe fiecare canal poti induce foarte usor distorsiuni (mai ales cu microfoane sau instrumente )

#28
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu pot pricepe cum se pot apuca unii de sonorizari fara un gram de cunostinte si fara un minim de scule.
Mama, de maine ma apuc de transplanturi de cord.Mengele era pantaloni scurti.
Nu pot intelege nici cum te poti autoriza in orice in baza unei simple hartii de sters la fund fara sa sustii un examen serios care sa includa si proba practica.
De asta toti acum sunt DJ,fotografi,cameramani si toate cele,iar meserie si scule cucu.

Edited by geo123, 08 August 2018 - 07:39.


#29
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

 geo123, on 08 august 2018 - 07:32, said:

Nu pot pricepe cum se pot apuca unii de sonorizari fara un gram de cunostinte si fara un minim de scule.
Mama, de maine ma apuc de transplanturi de cord.Mengele era pantaloni scurti.
Nu pot intelege nici cum te poti autoriza in orice in baza unei simple hartii de sters la fund fara sa sustii un examen serios care sa includa si proba practica.
De asta toti acum sunt DJ,fotografi,cameramani si toate cele,iar meserie si scule cucu.
nu sunt nicidecum dj , sunt doar pentru o petrecere a mea  :)

 Leinad80, on 17 august 2018 - 12:10, said:

nu sunt nicidecum dj , sunt doar pentru o petrecere a mea  Posted Image
oricum ,daca aduni roate "sculele" pe care le am ajungi undeva la 3000 ron(2x Behringer VP1520+ampl behringer Km750+mixer)
Zic eu ca sunt destul pentru un moft de al meu , sa nu mai zic ca pentru o mica petrecere ar trebui sa platesti vreo 1000  lei pt o sonorizare

 Leinad80, on 17 august 2018 - 12:15, said:

nu sunt nicidecum dj , sunt doar pentru o petrecere a mea  Posted Image


oricum ,daca aduni toate "sculele" pe care le am ajungi undeva la 3000 ron(2x Behringer VP1520+ampl behringer Km750+mixer)
Zic eu ca sunt destul pentru un moft de al meu , sa nu mai zic ca pentru o mica petrecere ar trebui sa platesti vreo 1000  lei pt o sonorizare


#30
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018
Am primit azi de la cineva un sub-woofer activ si  anume asta  :  https://www.senia.ro...vq1500d/36525-1
Sistemul meu este format din doua boxe pasive VP1520+amplificator behringer KM750+mixer xenyx
Avand in vedere ca este activ soobwooferul nu se poate lega la placa de sunet separat fara sa treaca prin amplificator pentru a-l folosi doar pentru bass mai puternic?

#31
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012

 Leinad80, on 26 februarie 2019 - 18:44, said:

Am primit azi de la cineva un sub-woofer activ si  anume asta  :  https://www.senia.ro...vq1500d/36525-1
Sistemul meu este format din doua boxe pasive VP1520+amplificator behringer KM750+mixer xenyx
Avand in vedere ca este activ soobwooferul nu se poate lega la placa de sunet separat fara sa treaca prin amplificator pentru a-l folosi doar pentru bass mai puternic?
Binenteles ca fiind activ nu trebuie legat la amplificator ! Era bine daca aveai o iesire mono pe mixer (care insumeaza ambele canale ) pentru ca l-ai fi conectat acolo .
Cum se descurca amplificatorul ,misca ceva boxele ?

Edited by nykysor, 26 February 2019 - 22:37.


#32
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Semnalul de la mixer(main mix) il duci in INPUT A si INPUT B de pe subwoofer.
De la OUT A si OUT B te intorci cu semnalul filtrat HPF la 100hz si ataci cu el puterea KM750 la care ai legate VP-urile.
Crossoverul de pe sub il duci undeva intre 100 si 120Hz.
Nivelul il ajustezi in asa fel incat sa se armonizeze cu topurile fara sa ajunga in clip.Daca bate in clip la volum mare si tot nu se armonizeaza mai reduci din nivelul topurilor(rotitele de pe amp)
@nykysor
De unde sa scoti forta.Crezi ca-i Hyperfold de la Void.


#33
Leinad80

Leinad80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 08.07.2018

 nykysor, on 26 februarie 2019 - 22:27, said:

Binenteles ca fiind activ nu trebuie legat la amplificator ! Era bine daca aveai o iesire mono pe mixer (care insumeaza ambele canale ) pentru ca l-ai fi conectat acolo .
Cum se descurca amplificatorul ,misca ceva boxele ?
Pana acum am folosit boxele la vreo 5 petreceri cu o medie de 60 persoane, Se aude bine si clar insa parca ii lipseste putin basul, iar cateodata imi iintra in clip la amplificator
Apropos  de amplificator, am gasit un behringer KM1700 LA 705 lei si unul the T.Amp e800 la 750 lei , ambele noi,
Care din astea doua sunt mai indicate?

 geo123, on 27 februarie 2019 - 18:17, said:

Semnalul de la mixer(main mix) il duci in INPUT A si INPUT B de pe subwoofer.
De la OUT A si OUT B te intorci cu semnalul filtrat HPF la 100hz si ataci cu el puterea KM750 la care ai legate VP-urile.
Crossoverul de pe sub il duci undeva intre 100 si 120Hz.
Nivelul il ajustezi in asa fel incat sa se armonizeze cu topurile fara sa ajunga in clip.Daca bate in clip la volum mare si tot nu se armonizeaza mai reduci din nivelul topurilor(rotitele de pe amp)
@nykysor
De unde sa scoti forta.Crezi ca-i Hyperfold de la Void.

poti sa fii putin mai explicit

#34
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai mai explicitit de atat....
Ce anume nu e clar?


#35
nykysor

nykysor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 20.07.2012
Este foarte simplu , in loc sa mergi cu semnalul de la mixer la amplificator vei merge direct la subwoofer in cele doua intrari . Subwooferul are posibilitatea sa filtreze semnalul si din cele doua iesiri vei merge mai departe cu semnal filtrat spre amplificator pentru cele doua boxe care vor functiona de la 120 hz in sus sau cum ti se pare mai potrivit in functie de ce reglaje are crossoverul de pe subwoofer  ... deci lantul tau audio va avea forma (Laptop>placa audio>mixer>subwoofer>amplificator>boxe)

Edited by nykysor, 04 March 2019 - 17:06.


#36
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
HPF e fix la 100hz.
Doar LPF e ajustabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate