Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Memorii noi de la Samsung pentru telefoane

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Samsung lanseaza o noua generatie de memorii DRAM pentru telefoane

"Samsung lucreaza cu spor la memorii indiferent ca vorbim de cele RAM sau ROM. Curand au anuntat o noua generatie de chip-uri DRAM pentru telefoanele mobile, acestea fiind mai subtiri, mai eficiente si mai rapide. Noua generatia va fi introdusa pe smartphone-urile de top, cel mai probabil de anul viitor.

Noua generatie de memorie DRAM este realizata in procesul de fabricatie de 10nm, este cu 10% mai eficienta din punct de vedere al consumului de curent si atinge viteze de pana la 4266 MBps. Sunt si cu 20% mai subtiri, facand astfel loc altor componente.

Noile memorii LPDDR4X vor avea capacitati de 4 si 8GB si o sa le vedem in urmatoarea generatie de smartphone-uri."

sursa arena


https://www.theverge...ery-life-phones

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu credeam ca ecranele afecteaza consumul de curent din baterii, nu memoria RAM.

Vorba aia, AMOLED consuma mai putin decat IPS si ofera un SOT mare (am auzit pe google).
Sau ma insel ?!

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsuper8, on 30 iulie 2018 - 09:05, said:

AMOLED-ul emite si lumina, spre diferenta de LCD sau varianta imbunatatita si moderna, IPS, care are nevoie de un panoul LED pentru lumina.

Totusi, sa nu ridicam prea tare in slavi AMOLED-ul.
Legat de memorii si cam orice altceva, salturi nu se mai fac de ani. Componentele se micsoreaza, distantele dintre acestea scad, consumul scade, frecventele cresc, dar toate sub supravegherea atenta si exigenta a temperaturii. In scurt tipm, se va atinge un prag, moment in care, va trebui sa schimbam directia.

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si care consuma bateria mai putin dintre AMOLED si IPS ?
Ca tocmai mi-am luat teapa cu un telefon cu display IPS; cica are SOT de 3 ore  :(

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Diferenta de consum intre AMOLED si IPS e cam fix-pix.
Cei mai mari consumatori sunt procesorul central si cel grafic, modemul, aplicatiile instalate si optimizarea sistemului de operare.

Poti sa compari de exemplu un flagship Samsung si un Google Pixel 2 cu specificatii aproape identice, si vei vedea ca Pixel 2-ul poate avea SoT mai mare pur si simplu pentru ca nu e incarcat cu bloatware.

Sau pe vechiul Galaxy Note 4: proaspat resoftat aveam un SoT cu 1-2 ore mai mic decat dupa ce-i faceam debloat. Iar cu Custom ROM bazat pe AOSP puteam sa scot putin mai mult.

Edited by Hider141, 30 July 2018 - 10:10.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postsuper8, on 30 iulie 2018 - 09:53, said:

Si care consuma bateria mai putin dintre AMOLED si IPS ?
Ca tocmai mi-am luat teapa cu un telefon cu display IPS; cica are SOT de 3 ore  :(
Puse cap la cap, cu același hardware/sofrware, AMOLED-ul este mai economic.

#7
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Este mai economic amoledul pentru ca pe culoarea negru, nu emite lumina ci stinge pixelii.De acolo si negrul absolut, nu gri ca la IPS.
Un amoled cu o tema neagra aplicata pe telefon, va consuma mai putin decat unul cu o tema deschisa la culoare.
Dar nu are numai parti bune...sufera des de burning si isi pierde treptat din calitati (luminozitate si culori).

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postionut_blue, on 30 iulie 2018 - 11:13, said:

Dar nu are numai parti bune...sufera des de burning si isi pierde treptat din calitati (luminozitate si culori).

Dar spune si in cat timp. Pt ca daca asta se produce dupa 4-5 ani, chiar nu ar fi o problema. Dupa 4 ani tu singur vei dori sa schimbi telefonul deoarece nu mai face hardware fata.

Edited by MembruAnonim, 30 July 2018 - 11:56.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am si eu o intrebare :  ecranele unor calculatoare/telefoane etc consuma mai putin atunci cand afiseaza mai mult timp culori de o anumita frecventa?

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

View PostMembruAnonim, on 30 iulie 2018 - 11:56, said:

Dar spune si in cat timp. Pt ca daca asta se produce dupa 4-5 ani, chiar nu ar fi o problema. Dupa 4 ani tu singur vei dori sa schimbi telefonul deoarece nu mai face hardware fata.
Depinde de modul de utilizare.
Au fost unii care si in perioada de garantie au reusit sa produca burn-in de la tastatura virtuala la Galaxy S6/S7 sau alte modele cu AMOLED.

Edited by Hider141, 30 July 2018 - 12:07.


#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 11:56, said:

Am si eu o intrebare :  ecranele unor calculatoare/telefoane etc consuma mai putin atunci cand afiseaza mai mult timp culori de o anumita frecventa?

OLED este afectat puternic de luminozitatea ecranului precum și de natura imaginii afișate. La un display OLED pixelii ce reprezintă negru sunt complet stinși.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate