Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

idee anti-poluare

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
"arata un link care sa dovedeasca faptul ca nu stim cum functioneaza"
Daca se stia crezi ca nu se implementa demult Eugenismul ?

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 11:52, said:

1 ia arata un link care sa dovedeasca faptul ca nu stim cum functioneaza
2 tocmai de aia acest microorganism va fi in principiu protejat cu n straturi de piele impotriva radiatiei

1. nu asa functioneaza o discutie Posted Image. daca prezinti o idee (ex: cum ca am cunoaste in detaliu functionarea mecanismului genetic), tu trebuie sa-ti argumentezi afirmatia, nu trebuie sa aduca ceilalti argumente. dar uite, poate  te multumeste acest link: https://www.scientif...-much-to-learn/

2. in principiu microorganismele nu prea au piele, pentru ca sunt foarte mici Posted Image

Edited by _Smiley_, 30 July 2018 - 12:12.


#21
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Toate ideile care incep cu "microorganisme modificate genetic" sunt ultra-extra-mega-super proaste

De de ?
Doar costurile aferente cercetarii sunt nesimtit de mari si dureaza enorm de mult.
Odata descoperita "solutia" (foarte-foarte-foarte greu si de obicei foarte-foarte-foarte tarziu cand NU mai este necesara), punerea in practica costa grobian de mult iar efectele pe termen lung te pot plezni mai ceva ca un atac nuclear.

Restul e CAN CAN

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 09:47, said:

Stii tu cumva  cum evolueaza organismele? Si pe ce se bazeaza evolutia asta? Evolutia se petrece deseori cand o specie nu are ce  manca. Si atunci se adapteaza.

inseamna ca somalezii sunt niste oameni supra evoluati. ma intreb de ce mor totusi. de plictiseala ca nu au alti evoluati in preajma lor?

#23
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNaijax, on 30 iulie 2018 - 12:13, said:

Toate ideile care incep cu "microorganisme modificate genetic" sunt ultra-extra-mega-super proaste

De de ?
Doar costurile aferente cercetarii sunt nesimtit de mari si dureaza enorm de mult.

Sunt proaste dar nu pentru asta si pentru ca modificarile genetice nu se opresc acolo unde sunt facute.

Sa zicem ca se intampla asta, ai organismele, le dai drumul si uite, functioneaza dar evolutia nu se opreste acolo.

Ce te faci daca organismele alea evolueaza in cativa ani sa manance cauciucul? Sau plasticul? Sau incepe sa le placa carnea?

#24
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 08:06, said:

Uite mi-a trecut prin cap o idee deviata din ideea cu microorganismele pe post de detector de masini militare.
Cum ar fi daca am folosi niste microorganisme modificate genetic de asa natura incat sa consume cumva gazele poluatoare din aer ?   Le-am da o rata mare de reproducere, le-am da o posibilitate de a se apara de alti agenti patogeni si gata.  ba chiar daca am putea sa ii construim de asa natura incat sa si elibereze anumite substante ar fi perfect, asa am si completa stratul de ozon sau alte straturi care sa ne protejeze de razele x. Am putea cu ajutorul lor sa modificam nu numai calitatea aerului, insa sa ii si scimbam compozitia si sa ne protejam mai mult de  radiatia cosmica. Am putea chiar sa modificam absobanta temperaturii si sa ajungem sa avem temperaturi acceptabile pe intreg globul. Am face asta fie prin eliberarea de catre microorganisme a unui gaz fie prin ele insele care ar bloca intr-o anumita zona razele periculoase sau razele soarelui. Daca am si reusi sa le facem sa prefere strict anumite zone geografice in asa fel incat efectul sa fie local acolo unde trebuie ar fi perfect.

Pentru cei care zic ca e imposibil va prezint cateva linkuri care demostreaza contrariu.
https://www.independ...i-a7544056.html
https://www.google.c...1.0.WooYupIyZ_Y
Asa si apoi cand am termina de facut toate astea ne-am trezi. Tu discuti de tone de modificari genetice si iti inchipui ca is la fel de simplu de facut ca scosul morcovilor din gradina. Cand intervii genetic chiar si asupra unui singur microb nu poti stii ce ai facut decat poate dupa cativa ani si de obicei nu iese bine. Natura are un mecanism de reglare perfectionat in miliarde de ani si tu vrei sa le faci la foc automat? Ce iti doresti tu, pe langa ca nu cred ca e posibil sa modifici indiferent ce organism in asa fel, chiar daca ai reusi ar trebui zeci de ani sa verifici rezultatele. Cine are curaj sa elibereze in atmosfera un microorganism atat de modificat?

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDany_Darke, on 30 iulie 2018 - 12:35, said:


inseamna ca somalezii sunt niste oameni supra evoluati. ma intreb de ce mor totusi. de plictiseala ca nu au alti evoluati in preajma lor?
Pai sunt ca sunt capabili sa munceasca ore intregi fata de noi

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,081
  • Înscris: 17.01.2012

View Postsuper8, on 30 iulie 2018 - 08:59, said:

Attachment sound good, doesn't work.jpg
...
sunt mari sansele ca microorganismele modificate genetic sa se remodifice singure genetic ...

așa cum au făcut maimuțele?
(au reușit să introducă a 23-a pereche de cromozomi și să se transforme în oameni, care au început să controleze totul...)

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 08:06, said:

Uite mi-a trecut prin cap o idee...

ideile inovatoare sunt bune, dar se dezvoltă/aplică DOAR dacă se aplică militar sau marilor bogați...

#27
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 15:01, said:

Pai sunt ca sunt capabili sa munceasca ore intregi fata de noi
Poate fata de tine...

#28
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Poluarea este un concept complex: sunt multe feluri de poluare, de la poluari puctiforme sau extinse cu metale grele, la poluari acute sau cronice cu diverse toxice, poluari cu mase plastice si alti compusi organici sintetici cum ar fluro cloro carbonii , pana la poluarea cu substante cu efect de sera, si nu este numai dioxisul de carbon este si metanul si altele.

Nu pot fi adresate toate la fel trebuie masuri specifice pentru fiecare.

Referitor la poluarea cu gaze cu efect de sera treaba e complicata.
,Odata cu incalzirea se evapora multa apa care are cel mai puternic efect de sera, produce un fenomen de hung uo chiar daca concentratia acestor gaze este redusa in atmosfera.

Natura are un exemplu de mutatie care a dus la extragerea carbonuli din atmosfera in era carboniferului, lignina, o molecula nedigerabila de bacteriile vremii, se poate incerca o noua mutatie asupra acestei molecule, nu are efect decat asociata cu o metoda fizica de reflectare a radiatiei solare pentru a reduce cantitatea vaporilor de apa din atmosfera, atfel nu se raceste ci se incalzeste tot mai mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate