Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

idee anti-poluare

  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Uite mi-a trecut prin cap o idee deviata din ideea cu microorganismele pe post de detector de masini militare.
Cum ar fi daca am folosi niste microorganisme modificate genetic de asa natura incat sa consume cumva gazele poluatoare din aer ?   Le-am da o rata mare de reproducere, le-am da o posibilitate de a se apara de alti agenti patogeni si gata.  ba chiar daca am putea sa ii construim de asa natura incat sa si elibereze anumite substante ar fi perfect, asa am si completa stratul de ozon sau alte straturi care sa ne protejeze de razele x. Am putea cu ajutorul lor sa modificam nu numai calitatea aerului, insa sa ii si scimbam compozitia si sa ne protejam mai mult de  radiatia cosmica. Am putea chiar sa modificam absobanta temperaturii si sa ajungem sa avem temperaturi acceptabile pe intreg globul. Am face asta fie prin eliberarea de catre microorganisme a unui gaz fie prin ele insele care ar bloca intr-o anumita zona razele periculoase sau razele soarelui. Daca am si reusi sa le facem sa prefere strict anumite zone geografice in asa fel incat efectul sa fie local acolo unde trebuie ar fi perfect.

Pentru cei care zic ca e imposibil va prezint cateva linkuri care demostreaza contrariu.
https://www.independ...i-a7544056.html
https://www.google.c...1.0.WooYupIyZ_Y

Edited by karax, 30 July 2018 - 08:09.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asa e karax, e mai "natural" sa modifici genetic niste organisme, in loc sa pastrezi si eventual sa plantezi mai multi copaci, care pana la urma sunt plamanul planetei.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostDany_Darke, on 30 iulie 2018 - 08:09, said:

asa e karax, e mai "natural" sa modifici genetic niste organisme, in loc sa pastrezi si eventual sa plantezi mai multi copaci, care pana la urma sunt plamanul planetei.
de acord numai ca si anume copacii nu consuma anumite gaze poluatoare..... alea raman indiferent cati copaci am planta.

Plus ca asta ne-ar ajuta sa scapam de erele glaciare si de efectele scaderii sau maririi intensitatii activitatii soarelui

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
teoretic ideea e buna, problema e ca astfel de interventii ale omului in natura n-au prea avut rezultatul scontat pana acum. inevitabil specia introdusa artificial ajunge sa controleze mediul si se multiplica necontrolat, distrugand speciile initiale.

Edited by _Smiley_, 30 July 2018 - 08:29.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,860
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 08:06, said:

Uite mi-a trecut prin cap o idee deviata din ideea cu microorganismele pe post de detector de masini militare.
Cum ar fi daca am folosi niste microorganisme modificate genetic de asa natura incat sa consume cumva gazele poluatoare din aer ?   Le-am da o rata mare de reproducere, le-am da o posibilitate de a se apara de alti agenti patogeni si gata....
Vrei sa dispara specia umana? Asa incepe totul, cu o idee aparent nevinovata, care scapa de sub control, sau e folosita in scopuri malefice.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca ideile sunt ieftine (si adesea proaste, e inflatie de cand toti sunteme gali pe net); hartie si ecranul suporta orice.

Tu vorbeste de rachete cosmice, dar nu esti in stare sa faci focul fara chibrit!

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 08:06, said:

Uite mi-a trecut prin cap o idee deviata din ideea cu microorganismele pe post de detector de masini militare.
Cum ar fi daca am folosi niste microorganisme modificate genetic de asa natura incat sa consume cumva gazele poluatoare din aer ?   Le-am da o rata mare de reproducere, le-am da o posibilitate de a se apara de alti agenti patogeni si gata.  ba chiar daca am putea sa ii construim de asa natura incat sa si elibereze anumite substante ar fi perfect, asa am si completa stratul de ozon sau alte straturi care sa ne protejeze de razele x. Am putea cu ajutorul lor sa modificam nu numai calitatea aerului, insa sa ii si scimbam compozitia si sa ne protejam mai mult de  radiatia cosmica. Am putea chiar sa modificam absobanta temperaturii si sa ajungem sa avem temperaturi acceptabile pe intreg globul. Am face asta fie prin eliberarea de catre microorganisme a unui gaz fie prin ele insele care ar bloca intr-o anumita zona razele periculoase sau razele soarelui. Daca am si reusi sa le facem sa prefere strict anumite zone geografice in asa fel incat efectul sa fie local acolo unde trebuie ar fi perfect.

Pentru cei care zic ca e imposibil va prezint cateva linkuri care demostreaza contrariu.
https://www.independ...i-a7544056.html
https://www.google.c...1.0.WooYupIyZ_Y
Attached File  sound good, doesn't work.jpg   59.18K   3 downloads
Motivele sunt multiple.

Insa eu scriu doar unul:
sunt mari sansele ca microorganismele modificate genetic sa se remodifice singure genetic iar ele sa atace mediul inconjurator intr-un mod apocaliptic.

Oricat de bizar / caraghios suna, sansele sunt reale.
Cu natura si genetica nu te joci  Posted Image

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Karax, niste bacterii care sa extermine tantarii, avem ? :)

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Infectam tantarii cu SIDA si apoi ii lasam sa se inmulteasca!

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post_Smiley_, on 30 iulie 2018 - 08:27, said:

teoretic ideea e buna, problema e ca astfel de interventii ale omului in natura n-au prea avut rezultatul scontat pana acum. inevitabil specia introdusa artificial ajunge sa controleze mediul si se multiplica necontrolat, distrugand speciile initiale.
Ce inseamna la tine necontrolat? necontrolat se multiplica  si un virus sau bacterie  in natura ,  mai ales cele daunatoare. Daca noi cunoastem in detaliu modul cum functioneaza mecanismul genetic , codul pe care il are la baza si putem manipula de la radacini ca sa zic asa , atunci am putea programa o specie de virusi sau bacterii exact ca si cum am faceo cu un calculator. Avand in vedere ca atat calculatoarele cat si geneticul se bazeaza pe teoria informatiei nu vad de ce n-am putea manipula cat mai bine?  Mai ales ca prin engeneering genetic putem implanta masuri de siguranta anti evolutie in directii nedorite, mai bine decat ar faceo natura.  Practic microbii astia manipulati genetic ar fi mai siguri decat ceea ce face natura.

View PostHider141, on 30 iulie 2018 - 08:29, said:

Vrei sa dispara specia umana? Asa incepe totul, cu o idee aparent nevinovata, care scapa de sub control, sau e folosita in scopuri malefice.
Asta e ceva absurd. Garantezi tu ca va scapa de sub control? Sunt atatea inventii benefice cu posibile aplicatii periculoase si cu toate astea nimeni nu le foloseste pentru asa ceva. Pe alea nu le vezi....

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,523
  • Înscris: 16.03.2007
karax, la insistentele publicului, gandeste-te la ceva impotriva tantarilor.. ca ne-au napadit. fii eroul nostru!

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postsuper8, on 30 iulie 2018 - 08:59, said:

Attachment sound good, doesn't work.jpg
Motivele sunt multiple.

Insa eu scriu doar unul:
sunt mari sansele ca microorganismele modificate genetic sa se remodifice singure genetic iar ele sa atace mediul inconjurator intr-un mod apocaliptic.

Oricat de bizar / caraghios suna, sansele sunt reale.
Cu natura si genetica nu te joci  Posted Image
Stii tu cumva  cum evolueaza organismele? Si pe ce se bazeaza evolutia asta? Evolutia se petrece deseori cand o specie nu are ce  manca. Si atunci se adapteaza. de aia le vom face acestori virusi inofensivi un apetit pentru o anumita mancare din ce se gaseste din abundenta in asa fel incat sa nu  "simta nevoia" unei evolutii.

View PostPaz, on 30 iulie 2018 - 09:13, said:

Karax, niste bacterii care sa extermine tantarii, avem ? Posted Image
Alti tantari modificati genetic sa se hraneasca cu tantari....  s-a mai facut o astfel de treaba

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 08:06, said:

Uite mi-a trecut prin cap o idee deviata din ideea cu microorganismele pe post de detector de masini militare.
...

Grija mare! sa nu fie vreun 7.62 altadata...

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 09:47, said:

Stii tu cumva  cum evolueaza organismele?
Si pe ce se bazeaza evolutia asta? Evolutia se petrece deseori cand o specie nu are ce  manca.
Si atunci se adapteaza. de aia le vom face acestori virusi inofensivi un apetit pentru o anumita mancare din ce se gaseste din abundenta in asa fel incat sa nu  "simta nevoia" unei evolutii.
Chiar daca se poate programa microorganismele "exact ca si cum am face-o cu un calculator", asta nu inseamna ca microbii / bacteriile / microorganismele nu pot evolua mai devreme sau mai tarziu.

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai daca e sa  o luam asa orice  microorganism evolueaza. Ceea ce facem noi nu trebuie decat sa aiba un timp foarte lent de evolutie de asa natura incat intre timp sa gasim noi solutii la microorganismul respectiv.  Si hai sa  ne  gandim ca daca descoperim solutia anti orice virus vom descoperi si anti asta. Spre exemplu daca pe viitor vom avea nanoroboti   capabili sa ne salveze de orice virusi atunci acei nanoroboti ne vor salva si de astia , oricat ar evolua ei.

#16
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Incet, incet Skynet nu mai pare asa SF, asa-i ?

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkarax, on 30 iulie 2018 - 09:44, said:

Ce inseamna la tine necontrolat? necontrolat se multiplica  si un virus sau bacterie  in natura ,  mai ales cele daunatoare. Daca noi cunoastem in detaliu modul cum functioneaza mecanismul genetic , codul pe care il are la baza si putem manipula de la radacini ca sa zic asa , atunci am putea programa o specie de virusi sau bacterii exact ca si cum am faceo cu un calculator. Avand in vedere ca atat calculatoarele cat si geneticul se bazeaza pe teoria informatiei nu vad de ce n-am putea manipula cat mai bine?  Mai ales ca prin engeneering genetic putem implanta masuri de siguranta anti evolutie in directii nedorite, mai bine decat ar faceo natura.  Practic microbii astia manipulati genetic ar fi mai siguri decat ceea ce face natura.

tocmai asta e problema, ca nu cunoastem in detaliu modul de functionare :). abia deslusim cate ceva de prin codul genetic, chestii majore (nu detalii).

cat despre "masuri de siguranta anti evolutie", viata a aparut tocmai din cauza mutatiilor. exista o gramada de radiatii in jurul nostru si nu-ti garanteaza nimeni ca la un moment dat aceste radiatii nu-ti vor modifica ADN-ul vreunui organism creat artificial, eliminand restrictiile introduse in codul initial.
ca tot iti plac comparatiile cu calculatoarele, imagineaza-ti ca un meteorit loveste pamantul chiar cand copiezi tu aplicatia pe hdd, si impactul genereaza o unda de soc ce misca un pic capul de citire al hdd-ului, care scrie 0 in loc de 1. si brusc masura ta de siguranta a fost anihilata :)

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
1 ia arata un link care sa dovedeasca faptul ca nu stim cum functioneaza
2 tocmai de aia acest microorganism va fi in principiu protejat cu n straturi de piele impotriva radiatiei

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate