Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Sfarsitul Cinematografiei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018
Decat sa fac off-topic unde trebuie, mai bine continui conversatia aici.  



Quote

Cine vrea sa vada un film pe ecran mare, cu sunet surround, in momentul aparitiei (nu dupa un an cand apare pe DVD sau blu-ray). Cat despre liniste, majoritatea traim la bloc, unde numai liniste nu e. Daca numeri oamenii care-si permit un home-cinema acasa (din ala cu sala mare, ecran mare, proiector, sunet pe multe canale, etc.), procentul e nesemnificativ.
Iar daca cinematograful va disparea, pentru cine va mai vinde Hollywood-ul filmele ? Grosul vanzarilor e la biletele pentru cinema.
Depinde unde stai si in ce zona aglomerata.
Eu ma simt mai confortabil sa vad un film acasa pe monitor 2k/4k abonat la HBO GO, Netflix sau Pirate Bay decat sa stau cu alti 100 de oameni rontaind floricele si zeci de copii galagiosi  si cu niste ochelari incomozi pe nas.
Si sincer sa fiu, vizionez filme 4K si pe You Tube cu peisaje naturale si  urbane. Cu mult peste ce vezi in cinematografele de azi - adica numai prosteli cu supereroi, SF-uri ieftine, comedii romantice, reboots la greu, filme de actiune de duzina.
Numai genul ala de filme care sa-i dea amarasteanului de rand un sens  fals in viata- aceea de a merge la film ca sa-l vada pe Iron Man, Thor si  Captain America cum ii dau  una dupa ceafa lui Loki,  apoi musai sa mergi la filmul  urmator sa vezi cum il vor capaci pe Thanos, sau vezi Star Wars care  a ajuns o telenovela prelungita aiurea.
De cand cu LOTR si Matrix, lumea nu se mai duce la film din placere, ci efectiv se duc doar sa intre in mintea personajelor si efectiv isi leaga vietile reale cu cele ale personajelor......ba , trebuie sa mergem la film sa nu ratam cum Rey il bate pe Kylo Ren ca daca nu, atunci universul ia sfarsit si vietile noastre  nu mai au niciun sens, iar raul a castigat.
Intelegi unde bat.....adica, audienta cinematografelor de azi a ajuns mai ceva ca audienta  ce urmarea  Pokemon  sau Dragon Ball.
De la o varsta ti se ia sa vezi filme cu confruntarea dintre bine si rau, supereroi care salveaza planeta si universul.   Vezi si revezi aceleasi povesti reciclate.
Pe vremuri, lumea se ducea sa vada un western fain, sa vada un film de dragoste admirand peisajele, sau pur si simplu  se duceau sa admire costumele si gesturile sau sa urmareasca niste dialoguri bine scrise.


Nu, azi e doar actiune si salvarea universului, actiune si iar salvarea universului.  

Quote

Cineva care vrea sa manance o bomboana si sa o simta fizic in mana, sa o bage in gura, sa o mestece si sa o inghita, nu sa fie hipnotizata sa aiba senzatia ca a mancat o bomboana. Cu streamurile astea, platesti doar continut. Si multa incredere mai aveti in internet si in serviciile furnizorilor de continut. Netflix de ex. baga subtitrarile pe care ei le vor, culori, fonturi anapoda, traduceri pe genunchi, etc, streamul pleaca rezolutie mica pana dupa vreo juma de minut cand trece pe HD, apoi daca vrei sa dai search in film, iar sare pe SD, culori anapoda (esti legat de Silverlight, nu poti folosi ce vrei tu), navigare greoaie, continut neinteresant, nu merci. Si am dat doar un exemplu. De ce te deranjeaza ca oamenii colectioneaza filme pe suport fizic ? Apoi la filme ai si booklet, nu mai vorbesc de extrasuri, care sint sublime, dar lipsesc cu desavarsire la Neflix, HBO, etc.
Nu stiu, dar eu nu mai simt nevoia sa vad un film cu subtitrare.  Tocmai ca daca  continui sa citesti subtitrarea, chiar si in engleza, iti diminuezi capacitatea de a intelege si asculta cuvintele in engleza si de a le pronunta corect. Poate stai bine cu cititul, dar trebuie sa si asculti.
Restul problemelor se vor rezolva treptat, Netflix fiind abia la inceput.
O sa mai treaca multi ani  pana se vor dezlipi si romanii de canalele TV traditionale precum PRO TV si Antenele si la un moment dat vor deveni tot mai comozi incat ca nu se vor mai duce la cinema.




View PostIon_de_la_Raion, on 29 iulie 2018 - 19:48, said:

Tu esti mai valoros si mai bogat. Nu toti au nivelul tau.
Consider ca vazutul filmelor acasa pe PC cu abonament  lunar la Netflix  (sau nah, la Pirate Bay) mi se pare mai avantajos decat  un an  de mers la Cinema unde biletul de adult poate varia intre  30-35 lei cu ochelari 3D.
Daca de exemplu mergi la trei  filme 3D si vreo cinci filme 2D pe luna, cheltui  255 lei daca mai includem si popcorn-ul, nachos-ul si sucurile extrem de scumpe de la CinemaCity+ transportul sau benzina, plus ca pretul biletelor e mai mare daca te duci seara din lipsa de timp liber ziua. Apropo, nu am inclus si faptul ca platesti si pentru nevasta/iubita, eventual copii.  


255 lei x 12 luni = 3060 lei!


Cu 2000 lei iti iei la oferta PC de gaming cat de cat de doamne ajuta (suficient sa-ti ruleze filmele fluent) si cu 900 lei iti iei un monitor de 27 inchi de la MediaGalaxy, ddc shop,   Cel.ro si tot iti raman 100 lei , adica  de vreo 2-3 abonamente lunare la Netflix.

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 20:22.


#2
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
mai merge cineva la cinema ...

pff

#3
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Posttopikt4, on 29 iulie 2018 - 19:55, said:

iti diminuezi capacitatea de a intelege si asculta cuvintele in engleza si de a le pronunta corect.
вы понимаете русский?

Edited by OPEDI, 29 July 2018 - 20:07.


#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt de acord cu tine, cu exceptia subtitrarii. A citi subtitrarea este o chestie naturala, cu toate ca inteleg bine engleza, nu o cunosc asa de bine ca un nativ sau un bun vorbitor. Pot sa vad un film in engleza fara subtitrare, dar pierd timpul pana inteleg complet fraza. De asemenea nu sunt de acord cu traducera vorbita, cum o promoveaza de exemplu antena 1 sau HBO. Vreau sa vad un film cu coloana sonora originala, vocea lui George Clooney de exemplu si nu cu cea a lui Horia Brenciu.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
,,O sa mai treaca multi ani  pana se vor dezlipi si romanii de canalele TV traditionale precum PRO TV si Antenele si la un moment dat vor deveni tot mai comozi incat ca nu se vor mai duce la cinema. "

👻 ??!!

Edited by crisstonne, 29 July 2018 - 20:09.


#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postmediasick, on 29 iulie 2018 - 20:05, said:

mai merge cineva la cinema ...

pff
Chiar multi

#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View PosteStev, on 29 iulie 2018 - 20:16, said:

Chiar multi
chiar si mai multe filme intr-o zi

#8
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018
Pai in afara de pensionari, ce romani mai stau sa se uite in 2018 la PRO TV sa vada Las Fierbinti si filme de seara  efectiv sfasiate de reclame si cenzurate la greu?



Iar la cinema n-as mai merge decat daca ar fi ceva gen 4Dx, si chiar atunci ma duc cu mare sictir fiindca stiu ca ma duc sa vad un film cu inca alti 100-200 de oameni!

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 20:29.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

View PostChifteluta, on 29 iulie 2018 - 20:06, said:

Sunt de acord cu tine, cu exceptia subtitrarii. A citi subtitrarea este o chestie naturala, cu toate ca inteleg bine engleza, nu o cunosc asa de bine ca un nativ sau un bun vorbitor. Pot sa vad un film in engleza fara subtitrare, dar pierd timpul pana inteleg complet fraza. De asemenea nu sunt de acord cu traducera vorbita, cum o promoveaza de exemplu antena 1 sau HBO. Vreau sa vad un film cu coloana sonora originala, vocea lui George Clooney de exemplu si nu cu cea a lui Horia Brenciu.
si cat m-am chinuit sa prin o animatie fara dublaj, dar "astia" ruleaza cu coloana originala doar seara,
inteleg ca exista "kinderi", dar totodata "kinderii" pot invata o limba straina, mai mult pot invata chiar si limba romana citind o subtitrare.

#10
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View PostMarianG, on 29 iulie 2018 - 20:25, said:

si cat m-am chinuit sa prin o animatie fara dublaj, dar "astia" ruleaza cu coloana originala doar seara,
inteleg ca exista "kinderi", dar totodata "kinderii" pot invata o limba straina, mai mult pot invata chiar si limba romana citind o subtitrare.
Dar stai sa vezi ce minunat e cand te duci ziua la Incredibilii 2 dublat si ii mai auzi pe prichindei tipand si zumzaind pe acolo.

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 20:30.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
tu intelegi ca ma duc seara, cand nu e dublat ?

#12
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View PostMarianG, on 29 iulie 2018 - 20:31, said:

tu intelegi ca ma duc seara, cand nu e dublat ?
Era un exemplu.
Ma refeream la cei care care muncesc la schimbul trei, plusc ca biletele sunt mai scumpe seara.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmediasick, on 29 iulie 2018 - 20:05, said:

mai merge cineva la cinema ...

pff
Nimeni. Toate salile sint goale. Zero spectatori. Toti sint pe Netflix si HBO GO.

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 July 2018 - 21:06.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
desigur, ca astia traiesc din mila noastra

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostChifteluta, on 29 iulie 2018 - 20:06, said:

Sunt de acord cu tine, cu exceptia subtitrarii. A citi subtitrarea este o chestie naturala, cu toate ca inteleg bine engleza, nu o cunosc asa de bine ca un nativ sau un bun vorbitor. Pot sa vad un film in engleza fara subtitrare, dar pierd timpul pana inteleg complet fraza.
Sa-l vad pe topikt4 intelegandu-l pe Brad Pitt in Snatch fara subtitrare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ySyBMTo-1sc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 July 2018 - 21:19.


#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Mie imi trebuie enorm de mult timp si urmariri ale programului ca sa gasesc un film la cinema pe care chiar vreau sa il vad. Am vazut vreo 3-4 in ultimii ani. Pur si simplu filmele de azi nu imi spun nimic. Sunt toate la fel. Aceeasi varza reincalzita. Rar apare ceva nu nou, dar semnificativ pentru gusturile mele cel putin, care sa mi se para interesant. Nu stiu, poate sunt prea pretentios sau am alte gusturi decit producatorii. Nu vreau sa vad un film doar cu efecte speciale, fara poveste; iar 3Durile sunt inutile, prefer 2D.

#17
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View PostMarianG, on 29 iulie 2018 - 20:25, said:

si cat m-am chinuit sa prin o animatie fara dublaj, dar "astia" ruleaza cu coloana originala doar seara,
inteleg ca exista "kinderi", dar totodata "kinderii" pot invata o limba straina, mai mult pot invata chiar si limba romana citind o subtitrare.
https://www.emag.ro/...h/pd/DR3V67BBM/
si cu
https://www.emag.ro/...bb9bc09764d13d2

de ce cinema ?

#18
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View PostWinstonMontana, on 29 iulie 2018 - 21:37, said:


Cu asa ceva, chiar nu-ti mai trebuie sa induri imbulzeala si mirosul de floricele vreo 5  ani de acum inainte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate