Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie tableta windows/android

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Sa va scriu cateva cuvinte ca om care am avut tablete, 2-1, tot felul de gadgeturi scumpe.
Tabletele de 10 sunt greu de folosit fara tastatura, adica cum pui mei scrii? Google, youtube.
Tabletele de 10 au ecranul prea mic si rezolutia prea mare, adica au ecranul prea mic.
Tabletele/2-1 perfecte sunt de minim 12, o rezolutie decenta si atentie la ecran ca un ecran glossy inseamna ca o sa stai cu ecranul cu luminozitate mare sa nu te vezi singur in ecran.
Tablete/2-1/NETBOOKURI cu Windows 8.1/10 nu au ce face cu 2Gb ram, am avut netbook cu 2Gb ram si am descoperit de ce l-a vandut fostul proprietar, prea putin ram si nu se putea pune mai mult ram.

Chiar si Lenovo enumerat mai sus nu are split screen, cum zicea un coleg, tabletele nu prea primesc update. PUNCT.

SH se gasesc tablete cu tastatura dell pe la 6-700 de lei, sunt vechi, au soft vechi.

Cel mai multumit a fost de un netbook de 12, ecran fain, tastatura fizica si etc...
Si atentie la tabletele la care se ataseaza tastatura... cele ASUS Transformer au tastatura full, cele cu tastatura tip carte/soft... nu prea poti sa tastezi cu ele din pat.
Google, youtube, nu faceti si voi greselile mele sa cumparati gadgeturi si apoi sa stai cu ele pe OLX.

Daca era sa imi cumpar tableta ma uitam neaparat sa fie cu tastatura fizica si 4Gb ram.

Edited by Argent, 30 July 2018 - 19:46.


#20
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007
Am avut iPad mini 2, am scapat de el si nu mai vreau sa aud vreodata de apple. Sistem de operare inchis, bun pentru cei care sufera de sindromul Stockholm. Nu te poti conecta la PC (iTunes nu a vazut tableta), pozele din iCloud le descarci cate una, nu poti sa dai telefon (tableta mea era cu SIM) decat prin redirectare catre un iPhone, majoritatea aplicatiilor din appstore sunt pe bani, etc, etc. Mi-am luat un Samsung note pro de 12 inch, care merge ca uns. In materie de telefoane si tablete, exista doua marci: Samsung si restul.

#21
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
O tableta buna e mult prea scumpa pentru a merita cumparata in loc de un laptop (se apropie ca pret, insa nu si ca performante de laptop). Ai face o greseala sa vinzi laptop performant pentru a lua o tableta. Pt pret/performanta mai bun poti incerca Xiaomi Mi Pad 4 (daca mai astepti sa apara si la noi, ar trebui sa fie in jur de 1000 lei), dar pt fiabilitate doar Samsung si Apple...

#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 didi_yo, on 31 iulie 2018 - 00:10, said:

Am avut iPad mini 2, am scapat de el si nu mai vreau sa aud vreodata de apple. Sistem de operare inchis, bun pentru cei care sufera de sindromul Stockholm. Nu te poti conecta la PC (iTunes nu a vazut tableta), pozele din iCloud le descarci cate una, nu poti sa dai telefon (tableta mea era cu SIM) decat prin redirectare catre un iPhone, majoritatea aplicatiilor din appstore sunt pe bani, etc, etc. Mi-am luat un Samsung note pro de 12 inch, care merge ca uns. In materie de telefoane si tablete, exista doua marci: Samsung si restul.
Cat ai dat pe note pro de 12 inch?

 1nqiu, on 31 iulie 2018 - 01:54, said:

O tableta buna e mult prea scumpa pentru a merita cumparata in loc de un laptop (se apropie ca pret, insa nu si ca performante de laptop). Ai face o greseala sa vinzi laptop performant pentru a lua o tableta. Pt pret/performanta mai bun poti incerca Xiaomi Mi Pad 4 (daca mai astepti sa apara si la noi, ar trebui sa fie in jur de 1000 lei), dar pt fiabilitate doar Samsung si Apple...
Xiaomi cu ecran sub 10 si noi discutam ca tableta cu ecran de 10 este prea mica si ar trebui ecran de 12.

#23
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 didi_yo, on 31 iulie 2018 - 00:10, said:

Am avut iPad mini 2, am scapat de el si nu mai vreau sa aud vreodata de apple. Sistem de operare inchis, bun pentru cei care sufera de sindromul Stockholm. Nu te poti conecta la PC (iTunes nu a vazut tableta), pozele din iCloud le descarci cate una, nu poti sa dai telefon (tableta mea era cu SIM) decat prin redirectare catre un iPhone, majoritatea aplicatiilor din appstore sunt pe bani, etc, etc. Mi-am luat un Samsung note pro de 12 inch, care merge ca uns. In materie de telefoane si tablete, exista doua marci: Samsung si restul.

-Majoritatea aplicatiilor BUNE sunt pe bani, ceea ce e absolut normal. In trest, cele uzuale, gen Youtube, Facebook si o gramada de multe altele, sunt gratis.
-Nu ti s-a conectat pentru ca, probabil, ai probleme la driverul USB
-Ce restrictii ai intalnit? Nu poti schimba tema?
-Slotul ala de SIM este pentru date. Daca nu stiai asta cand ai cumparat-o, nu e vina nimanui in afara de tine.
-Compari branza cu vaporul. Sunt tablete din clase diferite. Chiar si asa, sa ne spui cum stai cu update-urile. la o tableta care a costat o caruta de bani. La Ipad Mini 2, dupa ~4,5 ani de la lansare, inca mai primeste update-uri si va primi, in toamna, o noua versiune de iOS.

Edited by Extinct, 31 July 2018 - 07:51.


#24
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Oferta zilei pe Amazon.de la tablete Huawei:

https://www.amazon.d...NC5WBNE87CZMY7D

#25
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,091
  • Înscris: 27.02.2018
Tabletele sunt doar pentru consum media și câteva functii de bază. Vrajeala că poti face pe ele ce faci și pe un laptop mergea acum cativa ani când se credea că piața tabletelor va crește și ele vor avansa ca si celelalte dispozitive, insa azi nisa lor e aproape inexistentă și tabletele bat pasul pe loc.

Pentru productivitate și mobilitate, laptopul nu poate fi înlocuit, uitați-va la ce performanțe au ajuns chiar și cele la preturi accesibile, similar cu ceea ce se întâmplă cu telefoanele mobile. Apple face majoritatea vânzărilor din iPhone nu din iPad.

#26
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Argent, on 31 iulie 2018 - 06:58, said:

Cat ai dat pe note pro de 12 inch?


2300 lei, acum 2 ani.

#27
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014

 Argent, on 31 iulie 2018 - 06:58, said:

Xiaomi cu ecran sub 10 si noi discutam ca tableta cu ecran de 10 este prea mica si ar trebui ecran de 12.
Initiatorul s-a referit la tablete 8-10", ca tie nu-ti plac cele sub 12", e mai mult opinia ta, eu am fost multumit si cu 7" (in acele maxim 2 luni cat am folosit tableta, ca pe urma tot la telefon m-am intors = 5") si daca ar fi sa iau acum tableta, sigur n-as lua-o de 12", ci de 8" pt mobilitate (sau mai bine tel de 6" ca sa impac si capra si varza), nu-i nevoie sa merg cu "tabloul" dupa mine, asa iau laptop/netbook din start. Dar asta tine tot de gusturi asa ca ... fiecare cu ce-i place. Eu am vrut doar sa-i atrag atentia ca tableta n-ar inlocui laptop-ul (tableta e aprox un telefon cu ecran mai mare, nicidecum pc/laptop) si i-am dat un exemplu de tableta care are un pret ok raportat la configuratie/performanta (sub pretul unei tablete Huawei cu config asemanatoare = mediapad m5). Insa cat da pe tableta si accesorii (ca sa aiba cat de cat aceeasi usurinta in utilizare ca la un laptop), tot mai bine ramane cu laptop-ul.

Edited by 1nqiu, 31 July 2018 - 13:19.


#28
didi_yo

didi_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 14.06.2007

 Extinct, on 31 iulie 2018 - 07:49, said:

-Majoritatea aplicatiilor BUNE sunt pe bani, ceea ce e absolut normal. In trest, cele uzuale, gen Youtube, Facebook si o gramada de multe altele, sunt gratis.
-Nu ti s-a conectat pentru ca, probabil, ai probleme la driverul USB
-Ce restrictii ai intalnit? Nu poti schimba tema?
-Slotul ala de SIM este pentru date. Daca nu stiai asta cand ai cumparat-o, nu e vina nimanui in afara de tine.
-Compari branza cu vaporul. Sunt tablete din clase diferite. Chiar si asa, sa ne spui cum stai cu update-urile. la o tableta care a costat o caruta de bani. La Ipad Mini 2, dupa ~4,5 ani de la lansare, inca mai primeste update-uri si va primi, in toamna, o noua versiune de iOS.
Mi se pare o prostie sa ai tableta cu SIM numai pentru date. Daca iti crapa iphone-ul, ce faci? Cauti un prieten :(
Nu poti sa incarci device-ul decat cu cablu dedicat, cu chip in mufa, care costa si el de la 50 de lei in sus. Cu update-urile nu am nici o problema, toate sunt la zi.
Si nu in ultimul rand, pretul care chiar nu se justifica, fata de Samsung. Asa ca prefer sa mananc o brânza de calitate, dacât sa stau pe un vapor, in mijlocul oceanului.

#29
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca iti crapa telefonul si nu ai tableta, ce faci?

Dupa 4,5 ani de cand folosesc iPad Mini2, pot spune ca si-a justificat fiecare banut. Nexus 7 a ajuns in sertar dupa doar un an de functionare.

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nexus 7a fost un mare gunoi, l-am dat dupa vreo 9 luni

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce nu ti-a placut la ea, baga si tu un review ca pe forum.

#32
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
In principiu, a avut niste memorii care se degradau in timp si deveneau lente. Dupa update-ul oficial la Android 5.0 a devenit aproape nefolosibila.

#33
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

 gumball3000, on 31 iulie 2018 - 14:47, said:

Nexus 7a fost un mare gunoi, l-am dat dupa vreo 9 luni

Este parerea ta. Eu ce pot sa spun e ca am avut 2 bucati. Una eu, una prietena mea. Ea a folosit-o extrem de mult, ore in sir aproape zilnic, si s-a uzat tare, incepuse sa aiba lag la orice proces. A mea a fost folosita mai putin si i-am dat-o ei la un moment dat. Si acum merge. Are 4,5 ani. Deci na... nu stiu cum a fost a ta gunoi, dar na... poate ai nimerit una proasta.

#34
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Vezi ce e pe topicul dedicat. Android 5 a ingropat-o. Dac anu i-ai facut update si a ramas la KitKat, atunci te inteleg ca iti merge decent.

#35
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
I-am facut absolut toate updateurile.

#36
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Vorbesti de Nexus7 2012 sau 2013, ca au fost doua versiuni? Eu si @gumball3000 vorbim de cea facuta de Asus. Cea facuta de LG in 2013 a fost altceva.

Edited by Extinct, 31 July 2018 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate