Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Exercitii pregatire alergat

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Vaaai... cineva are o opinie gresita pe internet. Grav, foarte grav. :)

#20
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postxeleron, on 29 iulie 2018 - 14:33, said:

Ne certăm pe faptul că suprafața pe care alergi și Ă®ncălțămintea aleasă pot face diferența Ă®ntre un om ce a slăbit ok și un om ce a slăbit ok cu artroscopie de genunchi sau eliminare de pinten calcaneu.
Nu stiu frate, poate ai dreptate, eu sint nascut in '68 si ma pish pe niste chestii de astea, de detaliu😂😂😂.
Da, cind m-am apucat eu de sport....
Alergati frate cum vreti, mi se rupe mie ca va rupeti genunchii sau nu, plm azi am facut 6 km si cind am ajuns acasa am bagat geno la greu, de aianu maipot eu, ca alergati voi in papuci (😂😂😂 bai cumetre, NU se alerga in papuci decit in fundul vostru de tara).


In fine, ramin la parerea mea, initiatorul trebuie sa alerge in fiecare zi cite putin si atit, "papucii" nu conteaza.

Urasc regionalismul "papuci", e retard total dpdv. al limbii romane din DEX.

#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da,  e retard pentru ăștia care își mănâncă mucii de capitală, dar stai tu liniștit, și fugi liniștit pe tarlaua ta. Dacă tot ți se rupe, de ce te bagi în seamă ,altfel spus pe tine nu te interesează sănătatea inițiatorului, dar e cool să te dai deștept pe sănătatea altuia.

#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,497
  • Înscris: 22.12.2015

View Postvasilepop111, on 29 iulie 2018 - 13:07, said:

Astazi dimineata am inceput sa alerg si dupa mai putin de 1 minut eram obosit.Am 28 ani,putin supraponderal,fumez si nu am facut sport niciodata.Ce exercitii as putea face pentru a ma pregatii pt alergat avand in vedere ca nu rezist prea mult.As prefera niste exercitii care le pot face acasa.Multumesc
Du-te la sala, in prima saptamana axeaza-te pe bicicleta, apoi fa tranzitia catre stepper si banda. Pentru a proteja articulatiile, puneti genunchiere si bandaje la talpi, dedica 3 zile pe saptamana pentru grupul de muschi de la picioare.
Cand te-ai acomodat, poti sa incerci un program cardio de 15 + 15 + 15 din fiecare (banda, bicicleta si stepper). Propune-ti apoi un obiectiv, gen 2000 m in 9 minute, daca te ti de treaba...poti usor sa realizezi acest lucru in doar 6 luni.

Edited by doxan, 29 July 2018 - 15:38.


#23
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postxeleron, on 29 iulie 2018 - 15:06, said:

Da,  e retard pentru ăștia care Ă®și mănâncă mucii de capitală, dar stai tu liniștit, și fugi liniștit pe tarlaua ta. Dacă tot ți se rupe, de ce te bagi Ă®n seamă ,altfel spus pe tine nu te interesează sănătatea inițiatorului, dar e cool să te dai deștept pe sănătatea altuia.
😂😂😂

#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,497
  • Înscris: 22.12.2015
Iar despre incalatminte...foloseste doar pantofi de alergat de la Nike, Adidas, Puma sau Asics. Astea sunt baza, niciodata nu dezamagesc.

#25
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postxeleron, on 29 iulie 2018 - 15:06, said:

Da,  e retard pentru ăștia care Ă®și mănâncă mucii de capitală, dar stai tu liniștit, și fugi liniștit pe tarlaua ta. Dacă tot ți se rupe, de ce te bagi Ă®n seamă ,altfel spus pe tine nu te interesează sănătatea inițiatorului, dar e cool să te dai deștept pe sănătatea altuia.
Cred ca asistam la o prapastie intre cei care fac si cei care teoretizeaza in papuci, adica in slapi 😂😂😂.
Pt. @initiator, alearga, daca cineva la 50 de ani poate alerga cu 89 de kile cel putin 6 km asa, de vara si dupa aia sa o dea in genoflexiuni cu greutati eu cred ca toti pot.

Si ar mai fi scoala lu' Papuci care zice ca trebuie sa iti fie frica si de umbra ta, apropos Sensei Papuci, omu' zice dintr'un inceput ca nu e fo' balena, fu'n porc, e doar PUTIN grasut.

#26
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postvasilepop111, on 29 iulie 2018 - 13:46, said:

Nu ar ajuta daca as incepe cu genoflexiuni ,flotari si alte exercitii acasa?
Alearga un minut, mai mergi 5 minute, mai alergi un minut,.... pana in ziua cand vei ajunge sa alergi 5 minute si sa mergi doar 1 minut,.....

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postlil debul, on 29 iulie 2018 - 15:36, said:

Cred ca asistam la o prapastie intre cei care fac si cei care teoretizeaza in papuci, adica in slapi ������.
Pt. @initiator, alearga, daca cineva la 50 de ani poate alerga cu 89 de kile cel putin 6 km asa, de vara si dupa aia sa o dea in genoflexiuni cu greutati eu cred ca toti pot.

Si ar mai fi scoala lu' Papuci care zice ca trebuie sa iti fie frica si de umbra ta, apropos Sensei Papuci, omu' zice dintr'un inceput ca nu e fo' balena, fu'n porc, e doar PUTIN grasut.
Crezi greșit prietenul meu raton, și eu alerg, dar eu spre deosebire de tine am fost în situația lui și stiu cât de greu e. Și eu, puțin grăsuț așa pe mărgini, adică vreo 15 kile că de atunci îți dai seama. Ba mai mult, și fumam, exact ca el. Cea mai mare problemă a lui o să fie la respirație din cauza țigărilor dar cum să discut cu tine astfel de concepte?

#28
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Hai pe concret, din experienta.
Tura e baza, prima oara o tura mica, dupa aia o tura mai mare, o tura si mai mare, cind ma gindesc ca toate Armatele lumii alearga in bocanci , alergati frate, in afara de cazurile medicale grave restul chiulangiilor sint niste dezertori puturosi care sanchi, si-au uitat papucii acasa 😂😂😂.

View Postxeleron, on 29 iulie 2018 - 15:44, said:


Crezi greșit prietenul meu raton, și eu alerg, dar eu spre deosebire de tine am fost Ă®n situația lui și stiu cât de greu e. Și eu, puțin grăsuț așa pe mărgini, adică vreo 15 kile că de atunci Ă®ți dai seama. Ba mai mult, și fumam, exact ca el. Cea mai mare problemă a lui o să fie la respirație din cauza țigărilor dar cum să discut cu tine astfel de concepte?
Putem discuta , eu munca de noapte, un pachet de tigari minim iar despre cafele nu iti mai zic ca cedezi psihic.
Rezultatul, alergare prin Berceni pe asfalt, dat la sac in balcon, etc.

Sa stii ca doar par idiot.

#29
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Bocancul militar are o talpa diferită de cea a teneșilor. Dar pe concret, alergat cu teniși pe teren pietros, fasceita plantara. Recuperare nu tocmai faină.

#30
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postxeleron, on 29 iulie 2018 - 15:54, said:

Bocancul militar are o talpa diferită de cea a teneșilor. Dar pe concret, alergat cu teniși pe teren pietros, fasceita plantara. Recuperare nu tocmai faină.
Iti multumesc, cred ca ma duc sa imi amputez picioarele.

#31
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu, n-am terminat. Recuperare nu tocmai faină, vorbit cu om mai deștept ca mine, talpa nu e ok pentru așa teren, schimbat încălțăminte, nicio problemă. Ușurel cu stângul o vreme că nu-i place dar merge.
Edit: nu-ți lua picioarele jos, roagă-l pe medic să îți pună alt bostan, știi vorba aia, unde nu-i cap ,vai de picioare?

Edited by xeleron, 29 July 2018 - 16:03.


#32
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
😂😂😂, esti haios si cam atit, uneori si putin obositor cind ma gindesc ca eu vb din experienta si tu doar vorbesti.

In fine si cum ziceam, eu am trecut pe aici dupa antrenament, am lasat o chestie si cam atit, nu ma afecteaza personal.
Cind ai timp pune niste exemple personale, niste chestii de urnat, niste sacrificii si transpiratie si suferinte, chestii adevarate si reale.

Plm, generatia care nu poate alerga nici pina la gagici daca nu o arde pe net. juma' de an cu intrebari, fara o app pe telefon si fara "papuci" de marca 😂😂😂.
Papuci.

#33
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La ora 19 merg stimabile, nu te agita, că-ți arăt ce impact are faptul că am fost zgârcit când am ales încălțămintea de alergat , tocmai ce le-am făcut o poză. Cheamă orice ortoped de pe sp să dea cu părerea, dacă ăia-s ok îmi tai P_)A jos. Adidașii ăștia cer tomberon și alții, cum zicea cineva mai sus, un Asics ceva.
Edit: nu orice încălțăminte de marcă e ok. Doar un cretin merge pe gândirea asta. Ideal (dar din păcate la noi mai puțin) se calcă pe un profilator ce arată punctele de presiune de pe talpă și PAPUCII se iau după profilul tălpii.

Attached Files


Edited by xeleron, 29 July 2018 - 16:46.


#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Boss ai sa rizi dar jur ca eu in Asics alerg, acum mi-a picat fisa, de la Aldi 😂😂😂.
Ok, stii vorba aia, alerfati frate numai alergati, spor iti doresc si daca mai auzi ceva de @initiator poate il intrebi ce a mai facut ca pare genul care ramine fara aer daca da 5 minute la buci 😂😂😂.
Pace.


Boss ai sa rizi dar jur ca eu in Asics alerg, acum mi-a picat fisa, de la Aldi 😂😂😂.
Ok, stii vorba aia, alerfati frate numai alergati, spor iti doresc si daca mai auzi ceva de @initiator poate il intrebi ce a mai facut ca pare genul care ramine fara aer daca da 5 minute la buci 😂😂😂.
Pace.


#35
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai ASICS e totuși o firmă cât de cât, chiar și ieftibelile nus asa de nașpa pe picior. Eu credeam ca tu te referi la adidași cu 40 de lei luați din dragonul rosu,d-ăia ce țin un meci de fotbal și le cade talpa.

#36
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Se pune daca merg 7 ore in bocanci cu bombeu de fier-cca 8 mile ? Si la naiba parca as vrea sa pun ceva kile pe mine. Da macar am o satisfactie:manaca mai putin viermii din mine cand va fi timpul.  Ontop :fa tovarase o plimbare lunga si sa fii mereu cu senzatia d foame dupa. Si ca  sa explic babeste cam cum e cu organu stomac. Profa de anatomie spunea ca e ca o besica cu riduri.Ii dai putin-se adapteaza/ii dai mult-se adapteaza.Smecheria sta in sucurile gastrice:dai multa mancare azi si maine putina rezulta o foame preistorica maine. Acuma o sa-mi iau suturi ,da cam asta e baza tuturor dietelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate