Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Investitie in platforme P2P Lending

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,901
  • Înscris: 24.12.2010
pai asta sunt.. ifn-uri.. iau de la bogati, dau la saraci si isi pastreaza si ei un comision :))
ai vazut vreo banca sa imparta profitul cu clientii lor?

acum ma uitasem sa vad cand si-a inceput bondora activitatea, 2008. in cei 12 ani de activitte si 2 crize financiare, care e probabilitatea sa ia acum crash? 6.75% fara batai de cap, lichiditate instanta si banii a 2-a zi in cont

mintos (zic ei) urmeaza sa primeasca licenta de investitii pe plan european cel putin. au peste 100k imprumuturi la activ fiind cotata cea mai buna p2p. crezi ca o sa dea faliment? faza naspa la ei este ca de vrei sa iesi nu poti da cashout la imprumuturile care au intarzieri si de aici astepti fie pana sunt platite, fie rascumparate daca vrei sa te bagi pe piata secundara (cu discount) fie cand intra in efect buyback. dar in medie din ce am vazut undeva la 20% din imprumuturi sunt asa, deci la 100 euro scoti 80 iar pentru restul astepti.

nu zic sa-ti pui banii in p2puri, ar fi o prostie dar poti incerca si vezi cum merge treaba. diversificarea e cheia

gumball m-am uitat peste october, intradevar proiectele se suplimenteaza rapid si am vazut ca unele sunt garantate si de statul in care se dau. faza naspa e ca cele garantate au dobanzi mici 2-3% iar cele care au calificative proaste gen C C- au 6-7%. mna ma rog e chestie de preferinta i guess

#38
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
La Bondora ma refeream si mi se pare cea mai buna idee ca poti da cash out si sa ai banii a2-a zi in cont. In Schimb de neo finance nu ai auzit nimic?

Ideea si la astfel de investitii p2p, daca este sa mai platesti si impozit, parerea mea este ca trebuie sa bagi si ceva mai multi bani, decat cateva sute de euro si atunci apar riscurile ca poate nu iti permiti neaparat sa pierzi mii de euro. Eu cel putin asa vad, adica clar mai platesti 10% impozit din castig, 6.5% este o dobanda bunicica, dar nu impresionant de mare si trebuie si pe termen lung. Bine, tinand in considerare si inflatia euro ron clar e bine sa ii tii doar in euro :)

Oricum, eu sunt interesat si de diversificare in zona asta, stiu ca asta este cheia (alaturi de ETFuri, imobiliare, titluri de stat), dar inainte de asta incerc sa ma mai informez si sa fiu cat de cat pus la punct (e clar ca au existat si vor exista riscuri in zona asta, nefiind nimic asigurat).

De asta mai si intreb de neo finance pentru ca ei ofera si o asigurare de rascumparare in caz de ..."ceva nasol" :)

Edited by Al3xandrus, 28 April 2021 - 16:18.


#39
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sunt mult mai mici sansele sa ramai fara toti banii cand bagi intr-un etf, iar randamentele uneori chiar mai bune.


#40
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Nu stiu ce sa zic, ETFurile S&P 500 teoretic sunt considerate destul de sigure, pana la urma nu mai investesti in nimic decat in "depozite" si titluri de stat. Tocmai de asta si discutam, ca sa incercam sa ne dam seama care ar fi mai avantajoase. Pana acum, cred ca Bondorra este pe primul loc, datorita faptului ca ai acces la lichiditati, insa nici mai mult de 400 euro nu poti baga pe luna (2000 euro mi se pare ca poti baga de la inceput si dupa aceea 400 euro/lunar maxim).

#41
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,901
  • Înscris: 24.12.2010
Al3xandrus impozit 10% platesti la orice indiferent unde investesti.
eu am prins o oferta de 4,25% la BT dar dupa ce ajung la maturitate o sa schimb toti banii in euro, probabil un imobiliar si apoi incep sa intru pe bursa
nu ma intereseaza un randament formidabil ca si tesla dar un 7-10% ar fi ideal pentru mine
ca tot vorbeam de BT, anul asta actiunile lor au avut un randament impreuna cu dividendul de aproape 16%
mna de asta ziceam ca diversificarea e cheia, pierzi intr-o parte recuperezi din cealalta dar pentru mine daca as avea un 10% cumulat pe an mi-ar fi suficient

#42
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai ca si la bursa daca nu pui o suma mai mare, ca sa mai platesti si 10%, eventual si sanatate, nu stiu, parca nu prea merita :) Mai bine titluri de stat, ca eu am prins si cu 4.5%, cu 3% intr-adevar este putin rau de asta si caut variante alternative.

Sa inteleg ca tu ii ai cu 4.25% in depozit la BT? Pai mai scade 10%, cred ca vin net cam 3.9% :)

Eu totusi as merge si pe Bondora, pana la urma e ca la depozite, si nu e bursa sa cauti sa te informezi nu e ca la imobiliare sa ai batai cu chiriasii, ii pui si astepti sa creasca :) Nu suna rau, parca...dar tot nu imi dau seama cat de riscante sunt si recunosc ca mi-e putin teama, da.

Si stiu ce zici cu diversificarea, dar totusi la chirii sau titluri sau P2P teoretic nu pierzi (ma rog P2P nu prea are ce cauta) ca iei mai putin (gen cum sunt mai reduse chiriile in perioada asta) asta e altceva. Nu stiu daca ma fac inteles. Bursa si P2P pot sa fie cu pierdutul si castigatul pe de o parte, insa nu prea ma consider eu ca risc in directia asta si chiar daca imi permit sa bag si sume mai mari in astfel de instrumente, chiar nu o fac, nu sunt facut neaparat pentru asta, poate cu timpul cand o sa acumulez si mai mult sa imi convina sa pierd (pot si acum fara probleme, nu e vorba de lauda, dar cred ca ma intelegeti, mai bine ii bag intr-o vacanta ca viata e scurta decat sa ii bag prin nu stiu ce actiuni avand speranta ca peste 10-15 ani o sa fiu mai bine - si atunci plin de boli, nu stiu e vorba de mai multe in schema asta, iar eu mai am multi cunoscuti care numai asta fac investesc, economisesc si uita sa mai si traiasca. Mai sunt si grupurile de pe fb pe care probabil ca si suntem - unde erau niste topicuri de se bucura lumea ca mai trecea cate o zi fara sa cheltuiasca, minunat ce pot sa zic :) . Imi pare sincer rau pentru ei...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate