Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Investitie in platforme P2P Lending

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017
eu am investit niste bani. nu multi dar cat de cat asa. Am optat pe auto invest si doua portofolii diferite.Nu-ti lasa urechea la toti bagatorii de seama de pe aici care se cred experti in tot si toate. Metoda asta de finantare va prinde avand in perioada urmatoarea.
O alta platforma ok e bandora

#20
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

 pacapaca, on 09 august 2019 - 14:55, said:

eu am investit niste bani. nu multi dar cat de cat asa. Am optat pe auto invest si doua portofolii diferite.Nu-ti lasa urechea la toti bagatorii de seama de pe aici care se cred experti in tot si toate. Metoda asta de finantare va prinde avand in perioada urmatoarea.
O alta platforma ok e bandora
A prins deja, numarul de credite disponibile pentru investit a scazut de la 400k credite la sub 100k (la mintos). Deci au alocat sume mai mari pentru p2p (oricum sunt 160k investitori si in crestere rapid)
O sa fie probabil din ce in ce mai greu sa gasesti automat credite in care sa investesti. Eu m-as bucura daca s-ar maturiza piata (credite mai multe: au ajuns la sume investite pana cum la 3mld euro, returnuri mai mici, dar mai safe).

#21
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Pana l-a urma cica este un fel de schema piramidala.
https://youtu.be/Irfpfzeme1w?t=259

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pKuw-mx2PDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

 DuskGerman, on 05 septembrie 2019 - 07:13, said:

Pana l-a urma cica este un fel de schema piramidala.
https://youtu.be/Irfpfzeme1w?t=259

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pKuw-mx2PDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tu ai inteles mecanismul si ce inseamna tipul asta de investitie?

#23
sandu7000

sandu7000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.02.2019
Si eu am investit de cateva luni pe MIntos si am un randament constant de 11.3% dobanda pe an.  Ce-mi place e ca nu e multa bataie de cap, nu tre sa stii multe informatii..cu niste lecturi inveti sa investesti mai cu cap. Aleg manual investitiile, one by one pentru un control mai sigur asupra lor. Cateodata auto invest-ul cumpara de la o singura compania mult prea mult si nu diversifica.
M-as fi bagat la bursa doar ca mi se pare mult prea complicat pentru mine, nu am rabdare sa incep sa inteleg toti termenii & stuff.

#24
BogdanSim21

BogdanSim21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.11.2015

 Mizu, on 29 iulie 2018 - 16:49, said:

Nu am investit in S&P 500 deoarece nu m-a prea impresionat cresterea Posted Image
Eu am investit in Amazon, Tesla, Facebook, companii cu potential mai mare dar si mai riscante. Ti-am zis de S&P 500 doar pentru ca tu pari multumit cu 10% pe an, nu are rost sa risti mai mult.

Ai tipsuri pentru incepatori?
Clipuri unde sa ne documentam?

#25
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 pacapaca, on 09 august 2019 - 14:55, said:

si doua portofolii diferite

De ce 2?

#26
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

 DuskGerman, on 05 septembrie 2019 - 07:13, said:

Pana l-a urma cica este un fel de schema piramidala.
https://youtu.be/Irfpfzeme1w?t=259

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pKuw-mx2PDc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am vorbit cu un chinez care are sume mari investite in p2p si mi-a povestit de defaulturile de care zice tipul in filmul de pe youtube. Da, au fost multe default-uri sau au fugit proprietarii cu bani, la multe platforme de p2p din china. El zice ca investeste intr-o platforma p2p safe, si ca investeste NUMAI in agricultural loans de ani de zile si merge bine.
Trebuie atentie sporita. Oricum, daca nu vrei sa risti mai bine  stai cu banii in banca, unde e safe si pierzi cate putin din ei in fiecare an (din cauza inflatiei).

#27
Bioweapon

Bioweapon

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.09.2019
A incercat cineva https://www.fagura.com/(p2p moldovenesc) ???

Pe la noi pe aceeasi metoda de crowdfunding vor sa mearga cei de la https://www.startarium.ro/,insa din ce vad legislatia nationala nu e "prea deschisa" la acest tip de investitie

#28
sinbad4

sinbad4

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.12.2019
salut. le-am descoperit si eu recent. chiar ma gandisem la ideea asta de mult . numai ca ar trebui sa apara mai multe garantii in privinta banilor investiti poate chiar si din partea statului . cu 5-10% iti faci o pensie frumoasa. ideea de baza pe care am vazut-o eu pe un site reinvest24.com este ca proprietatea se imparte in actiuni si tu cumperi actiuni la proprietatea de pe site. mi-ar placea un p2p romanescu cu prop imobiliare rentals roman. ai avea un avantaj ca nu mai iti cumperi tu proprietatea fizic ci exita altcineva care sa se ocupe de ea iar la o suma mai mare de bani poti diversifica in mai multe proprietati. de asemenea sectorul de imprumuturi in Romania ar putea sa mearga unde sunt dobanzi mai mari pentru cel care ofera imprumut.un alt avantaj la investitiile in imobiliare este ca ramai cu proprietatea fizic fata de actiuni sp cu care nu poti face nimic. tu ramai cu actiuni la o proprietate in fizic.

Edited by sinbad4, 26 January 2020 - 13:16.


#29
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
De ce este trecut "minthos. Com. Si apare." mintos" www.o_sa_ramai_fara_bani

#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
Filtrele automate de la softpedia schimba automat unele cuvinte cu "www.o_sa_ramai_fara_bani"

#31
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007

View Postpacapaca, on 09 august 2019 - 14:55, said:

eu am investit niste bani. nu multi dar cat de cat asa. Am optat pe auto invest si doua portofolii diferite.Nu-ti lasa urechea la toti bagatorii de seama de pe aici care se cred experti in tot si toate. Metoda asta de finantare va prinde avand in perioada urmatoarea.
O alta platforma ok e bandora

Pot sa te intreb cum sta situatia la aproape 2 ani? Ai mai investit, ai mai continuat sau ai retras?

Eu as incepe cu sume mici pe bondora si mi se pare bun sistemul lor de investit (nu poti investi decat initial 2k dupa care doar maxim 400 euro lunar, incat sa nu ramana fara lichiditate), iar bondora are avantajul ca ai putea retrage oricand fara penalitati (tocmai de aceea si limitarile). Am un prieten care a bagat cateva sute (deci nimic spectaculos) si tot creste si este multumit. Dar din ce observasem dobanzile nu sunt mai mari de 6.5% ceea ce iar este cu risc mai scazut, dar totusi vorbim de euro (in unele cazuri - vezi ING Amsterdam deja sunt negative).

Ma mai uitam si catre neoinvest dar sunt cam necunoscuti (lituania), mi-ar fi placut si de varianta lor, caci au o componenta de asigurare pe care o poti scadea (gen daca iti da 10% pe o anumita investitie, sa poti sa scazi la 9% si sa platesti 1% si asigurarea respectiva). A folosit careva recent si pentru termen mai lung Bondora, Mintos, Neoinvest?

Personal, as merge pe varianta diversificarii, cateva sute de euro in p2p, cateva sute de euro in etfuri si care sa si creasca automat prin dobanda compusa :) Iar la cateva luni sa mai suplimentezi de cat iti mai permite buzunarul, la genul acesta de investitii (daca nu dau faliment :D) se poate simti ceva abia dupa 3-5 ani de zile...

#32
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
nu mai poti depune sume mai mari de 400 euro pe bondora/luna, parca din februarie
dobanda e 6.75% si o primesti zilnic (intradevar cu pandemia au bagat regula asta ca sa aiba lichiditate in caz de. multi si-au scos banii de frica sa nu dea faliment si totusi au supravietuit, ceea ce ma face sa cred ca sunt pe bune. oricum parca ei functioneaza din 2006? sper ca nu ma insel)

pe mintos lucrurile au ramas neschimbate (depinde la ce perioada de timp te referi). au mai venit cu diverse updateuri care vin in ajutorul investitorului cand vine vorba de diversificare.
un lucru care nu-mi place la mintos este ca nu primesti dobanda daca respectivul imprumut are intarzieri, spre deosebire de peerberry unde iti da dobanda la intarzieri inca din prima zi. mintos sunt ok din punctul de vedere al transparentei.

eu am in toate cele 3 de mai sus cate 1k. deocamdata merge ok, vedem pe viitor ce se mai intampla.

ah si din reviewuri am inteles ca si estateguru sta foarte bine. e un p2p doar pe imobiliare in special lituania, germania, finlanda si poate inca 1-2 tari. ai dobanda de 10-11% dar trebuie sa-i lasi cel putin 1 an. investitia minima e 50 euro fata restul unde incepe de la 10.

#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
eu am pe october (franta), daca nu esti pe faza nu reusesti sa prinzi nimic, sunt proiecte care au strans fondurile necesare in mai putin de 5 min (dobanda 5-7%)
twino mai par si ei ok (8-12%)
viainvest ma abtin momentan sa comentez, vad ca dupa ce primeste statusul settled nu returneaza instant banii pt a-i reinvesti, astept de 2 saptamani sa deblocheze.
lenddy sunt cei mai de rahat, daca faci withdraw intra dupa o luna banii, plus ca nu mai au nici optiune de buy-back, stati departe de ei

Edited by gumball3000, 24 April 2021 - 11:20.


#34
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 24.12.2010
asta cu buy-back este la risc. firmele astea intermediare nu isi asuma nici un risc. cei care acorda imprumuturile sunt in cele din urma responsabili cu recuperarea banilor. daca nu se poate recupera mare lucru din imprumut + colaterale adio buyback. dar ma rog este chestie discutabila de la caz la caz

atat ca pentru ei este o pierdere sa nu-si recupereze banii deci implicit intri si tu pe langa ei, ca in rest probabil i-ar durea undeva de tine ca si micul investitor Posted Image)

Edited by mikaell, 24 April 2021 - 11:27.


#35
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Sa inteleg ca chiar si cu o asigurare de tip buy back poti sa ramai fara bani, atunci practic este cam degeaba, din ce inteleg...De neo finance nu a auzit nimeni? Mai sus am gresit cand am scris neoinvest -> www.neofinance.com


View Postgumball3000, on 24 aprilie 2021 - 11:18, said:

eu am pe october (franta), daca nu esti pe faza nu reusesti sa prinzi nimic, sunt proiecte care au strans fondurile necesare in mai putin de 5 min (dobanda 5-7%)
twino mai par si ei ok (8-12%)
viainvest ma abtin momentan sa comentez, vad ca dupa ce primeste statusul settled nu returneaza instant banii pt a-i reinvesti, astept de 2 saptamani sa deblocheze.
lenddy sunt cei mai de rahat, daca faci withdraw intra dupa o luna banii, plus ca nu mai au nici optiune de buy-back, stati departe de ei

Interesant, poti da mai multe detalii despre acestea? Sa inteleg ca e bataie destul de mare pentru ele si ca ar fi mai sigure, fiind din Franta? :) Intrebare oarecum de novice, mie imi par tot un fel de IFNuri/CARuri de la noi aceste P2P, am oarecum dreptate?

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lending=high risk investments.
Am bagat doar minimul, pt bonusurile alea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate