Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mitul cucuvelei

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Xaos123

Xaos123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2018
Credeti in mitul cucuvelei? Si anume cum ca "plansetul/tanguitul" acestei pasari ar prevesti necazuri, nenorociri, decese.
Exista vreun sambure de adevar in asta sau este mai degraba o superstitie, conceptie medievala adanc inradacinata in unele minti? Ce parere aveti? Credeti in superstitia asta care se tot vehiculeaza?
Nu de putine ori am asistat la relatari ale unor persoane cum ca au auzit cucuveaua cantand pe casa cuiva/in pomul din curte/la geam, etc, iar cineva din casa respectiva a murit intr-un interval relativ scurt de timp. "Simt" cumva aceste vietati cand se apropie sfarsitul cuiva (sau cu ce explicatie logica s-ar putea veni in intelegerea acestui fenomen) sau mai degraba este doar o pura coincidenta?


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Mie imi place pasarea, si ca aspect si ca sunete scoase. Am avut multe cucuvele in cartier cand m-am mutat in 2000. Au cantat peste tot pana au disparut, dar de murit a murit tatal meu abia in 2014, nu cred ca a avut legatura.

Dar nu e exclus ca pasarile sa simta vibratia disonanta a unui om muribund, asa am citit undeva o exprimare, nu stiu daca e corect termenul sau asa mi-l aduc eu aminte.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Sigur cucuveaua, cu al ei creier cat un miez de nuca uscat, e capabila sa perceapa dincolo de timp si sa prevada lucruri rele.

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
superstitii si prostii pe care doar naivii le cred si le pun cap la cap.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Xaos123, on 29 iulie 2018 - 01:37, said:

Credeti in mitul cucuvelei?
Da. E un mit.

MIT, mituri, s. n. (Adesea fig.) Povestire fabuloasă cu caracter sacru care cuprinde credințele unui popor despre originea Universului și a fenomenelor naturii, despre zei și eroi legendari etc.; p. gener. poveste, legendă, basm. ◊ Loc. adj. De mit = fantastic, fabulos, mitic. – Din ngr. mithos, fr. mythe.

#6
Xaos123

Xaos123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2018

 Neaceasca85, on 29 iulie 2018 - 01:47, said:

Dar nu e exclus ca pasarile sa simta vibratia disonanta a unui om muribund, asa am citit undeva o exprimare, nu stiu daca e corect termenul sau asa mi-l aduc eu aminte.
Am gasit postul cu pricina.

 Wilberforce, on 14 iulie 2014 - 03:11, said:

Cucuveaua nu prevesteste moartea in sine, de fapt, nu prevesteste nimic, nu are cum sa stie ca tu maine vei muri intr-un accident de avion, sau impuscat!
Cucuveaua simte boala existenta in prezent,  intr-un organism, fie ca boala se cheama batranete, cancer, etc, simte pulsul mitogenetic disonant al unui organism bolnav, sute de mii de ani de adaptari repetate au facut-o sa aiba un simt al radiatiei necrobiotice emise de fiintele muribunde.
Mda. Cam pompoasa explicatia.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu am o cucuvea, in curte , care imi este foarte simpatica.
Sta ascunsa intre ramurile unui copac, de parca este impaiata.
Este acolo, prezenta, ori de cate ori trec pe langa acel copac.
Presupun ca este la "vanatoare", dar nu am intrebat-o niciodata.

Edited by pasilla, 29 July 2018 - 02:06.


#8
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Asta cu simtitul e usor de testat: langa spitalele cu pacienti bolnavi de boli incurabile sau pe langa azile, avem o concentratie mai mare de cucuvele comparativ cu maternitatile? Daca da, in conditiile in care mediul inconjurator spitalului e relativ asemanator, atunci poate exista o legatura directa, in caz contrar, trecem peste si ne vedem de viata.

#9
Xaos123

Xaos123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2018

 pasilla, on 29 iulie 2018 - 02:05, said:

Eu am o cucuvea, in curte , care imi este foarte simpatica.
Sta ascunsa intre ramurile unui copac, de parca este impaiata.
Este acolo, prezenta, ori de cate ori trec pe langa acel copac.
Presupun ca este la "vanatoare", dar nu am intrebat-o niciodata.
Ai auzit-o cantand?

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Eu unul sunt convins ca pasarea asta prevesteste moartea.

Acum cateva saptamani am fost la tara si ne-am adunat toti la masa, mai spre dimineata bunicul ne-a povestit cum in 2007 o cucuvea s-a stabilit prin copacii din curte si cum in saptamana aia i-a murit definitiv.

#11
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Mit... oameni prosti... asociaza lucrurile negative cu animalele/ pasarile/ insectele nocturne doar de dragul de a o face. Sau pentru ca un om normal doarme noaptea si nu are de unde sa stie ce se intampla in rest. Teama de necunoscut. Pisica neagra, cucuveaua, draci, laci. Suntem in 2018, totusi Posted Image Posted Image Posted Image

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Xaos123, on 29 iulie 2018 - 01:37, said:

Credeti in mitul cucuvelei? Si anume cum ca "plansetul/tanguitul" acestei pasari ar prevesti necazuri, nenorociri, decese.
Exista vreun sambure de adevar in asta sau este mai degraba o superstitie, conceptie medievala adanc inradacinata in unele minti? Ce parere aveti? Credeti in superstitia asta care se tot vehiculeaza?
Nu de putine ori am asistat la relatari ale unor persoane cum ca au auzit cucuveaua cantand pe casa cuiva/in pomul din curte/la geam, etc, iar cineva din casa respectiva a murit intr-un interval relativ scurt de timp. "Simt" cumva aceste vietati cand se apropie sfarsitul cuiva (sau cu ce explicatie logica s-ar putea veni in intelegerea acestui fenomen) sau mai degraba este doar o pura coincidenta?

Eu am, la tara, o gradina cu copaci mari si stufosi.  Cine crezi ca isi face veacul prin acei copaci in fiecare seara /noapte?  Ai ghicit - cucuveaua.  Am citit ca e un pradator de noapte foarte bun - soareci, sobolani, tot ce mai circula noaptea prin gradina.  De auzit se aude cum face.. dar de vazut n-am vazut-o niciodata.

Iti dai seama ca, in popor, daca in preajma unui deces se aude cucuveaua (care uneori canta si pe inserat).. gata prevestirea mortii.  Ori, daca aceasta pasare gaseste un mediu favorabil la curte, inevitabil sta pe acolo si o auzi frecvent.

Edited by rosix, 29 July 2018 - 06:55.


#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Ann0nyym0us, on 29 iulie 2018 - 01:48, said:

Sigur cucuveaua, cu al ei creier cat un miez de nuca uscat, e capabila sa perceapa dincolo de timp si sa prevada lucruri rele.
Cam acelasi lucru cu aia care cred ca niste planete aflate la zeci,sute si mii de milioane de kilometrii de Pamant le pot influenta destinul.

#14
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
Zice-se ca pe vremea epidemiilor de ciuma prezenta cucuvelei in zona prevestea moartea. Asta deoarece in meniul lor se află rozatoarele, cele prin intermediul cărora aceasta boala se răspandea.
Deci, acolo unde se afla cucuveaua existau rozatoare, ciuma si moarte.

Edited by ianisgiovani, 29 July 2018 - 07:09.


#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 pasilla, on 29 iulie 2018 - 02:19, said:

Bu-hu-hu in fiecare noapte. Ziua este "impaiata".
Aia e bufniță, cucuveaua face altfel, un soi de țipăt.

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

 Ann0nyym0us, on 29 iulie 2018 - 01:48, said:

Sigur cucuveaua, cu al ei creier cat un miez de nuca uscat, e capabila sa perceapa dincolo de timp si sa prevada lucruri rele.

Nu e vorba de prevazut, ci de a detecta anumite chestii. Sa nu uitam ca animalele chiar si cele mici, cu creier mai mic decat o nuca, au capacitatea de a simti cutremurele.

Porumbeii pot detecta liniile campului magnetic al Pamantului. Etc.

Nu cred ca prevesteste ceva cucuveaua, e doar o poveste.

Sau, cine stie... poate nu prevesteste moartea, ci chiar ea o provoaca, prin cantecul ei malefic. :D

[ https://huff.ro/wp-content/uploads/2017/10/cucuveaua.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
Posted Image
Attached File  BU huhu.jpg   52.25K   42 downloads

#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 Ann0nyym0us, on 29 iulie 2018 - 01:48, said:

Sigur cucuveaua, cu al ei creier cat un miez de nuca uscat, e capabila sa perceapa dincolo de timp si sa prevada lucruri rele.
  De ce nu ?!
Orataniile, animalele de curte simt un cutremur cu ceva timp inainte ca acesta sa se produca.
   In '77 asa a fost, intreaba orice taran cu vietati in batatura.
In cazul cucuvelei, cred ca e un mit, desi rudele mele mi-au povestit ca de cateva ori acest mit a devenit realitate.

Edited by Topp, 29 July 2018 - 09:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate