Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ochelarii VR- un ESEC!

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am scris mai sus de unde rezulta 2205, dar daca nu citesti si preferi sa jignesti, n-am ce-ti face. Poate pricepi imaginea asta.

http://www.audioguru...dwg-650x503.jpg

Sau asta

http://www.hdtvexper...I-3D-Format.jpg

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 July 2018 - 17:31.


#56
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Revenind la subiectul threadului

Detine/a probat careva noul model de Oculus GO 64Gb - https://www.oculus.c...ncy-and-country
O eventuala comparative de la detinatori , intre Oculus GO 64Gb si Pimax 4K - https://www.pimaxvr.com/en/4k/
Oculus Go daca nu ma insel e 2K , iar Pimax 4K e doar 4K/30

#57
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View PostIon_de_la_Raion, on 29 iulie 2018 - 10:03, said:

De 6 ? Stiam odata, in 1969. Si aia a fost o mare minciuna.
Ai astea aici, in rest nu e locul potrivit sa discutam despre aselenizare.  
Moon landing - Wikipedia

Quote

Nu au de 10 ori (in medie) salariile noastre.

Mda, am comparat salariul minim la romani cu cel mediu la americani.  
In Romania, salariul mediu brut e 919$, dar e o raritate si  cum majoritatea au salariu  minim brut   echivalent cu  502.11 $, n-are importanta.  
Americanii au salariul mediu de 4,893$ ce nu este deloc rar distribuit la populatie.  


List of minimum wages by country - Wikipedia

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 19:54.


#58
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttopikt4, on 29 iulie 2018 - 19:40, said:

Depinde unde stai si in ce zona aglomerata.  
Eu ma simt mai confortabil sa vad un film acasa pe monitor 2k/4k decat sa stau cu alti 100 de oameni rontaind floricele si zeci de copii galagiosi  si cu niste ochelari incomozi pe nas.

Nu stiu, dar eu nu mai simt nevoia sa vad un film cu subtitrare.  Tocmai ca continui sa citesti subtitrarea, chiar si in engleza, iti diminuezi capacitatea de a intelege si asculta cuvintele in engleza si de a le pronunta corect.

Tu esti mai valoros si mai bogat. Nu toti au nivelul tau.

#59
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View Postwather, on 29 iulie 2018 - 10:41, said:

Topikt4 - daca tie nu iti place , asta nu inseamna ca e generalizata idea/tehnologia
Exact cum ti-a scris si alt user , daca pe tine si pe altii useri va iau dureri de cap , inseamna ca voi aveti o sensibilitate mai mare sau altceva
Dar asta nu insemana ca gata tehnologia in sine sa terminat . fiindca si la 3D sunt useri pe care ii ia durerea de cap
Mi ales cand folosesc ochelari 3D ACTIVI unde rezolutia e mai buna/mare , fata de cei 3D PASIVI
Insa cu toate acestea se mai fabrica tv-uri 3D/4K , mai apar filme 3D s.a.m.d


Dr curiozitate, tu cate ore stai cu casca VR?

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 20:14.


#60
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pai casca VR deocamdata nu am , dar am vazut si 2/3 filme 3D cu ochelari activi si nu ma durut capul ( mici pauze intre ele )
Acum ce sa zic/scriu , probabil ca ar conta si de performantele casti VR in speta
Una este sa te uiti la o casca VR/telefon si alta este sa te uiti/folosesti o casca VR Oculus GO/Pimax
In plus castile VR nu sunt pt a le folosi toata ziua , ca pe niste ochelari
Vrei sa joci un joc VR sau sa vizionezi ceva multimedia VR pt o perioada de timp mai lunga sau mai scurta , totul depinzand de fiecare cat de ''rezistent'' este la durerile de cap

Tu concret - detii casti VR - daca da ce firma/model si de ce te nemultumesc , de ai ajuns sa scrii ce ai scris ?

Edited by wather, 29 July 2018 - 20:12.


#61
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018

View Postarg, on 29 iulie 2018 - 10:06, said:

@topikt4
Portal e unul din cele mai faine jocuri.
Capu te-a luat pentru ca creierul tau nu s-a adaptat la modul ala de manipulare al spatiului. Dupa 10min am facut o pauza de juma de ora si am luat-o de la cap. Dupa cca 4 ture nu a mai fost nevoie de pauza.


Jocul ala cu spatiu cred ca se numea  ADR1FT.

O porcarie totala ce ar trebui interzisa pe piata!  Privit la monitor e chiar decent, dar cu ochelarii pe cap e o adevarata durere de cap!   N-am rezistat mai mult de 1 minut ca ma apuca lesinul si ameteala.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dPyepUMD7Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postwather, on 29 iulie 2018 - 20:07, said:

Pai casca VR deocamdata nu am , dar am vazut si 2/3 filme 3D cu ochelari activi si nu ma durut capul ( mici pauze intre ele )

Pai filme, dar eu ma refer la jocuri gen ADR1FT sau ceva horror precum Resident Evil 7 Biohazard.

View Postwather, on 29 iulie 2018 - 20:07, said:

Tu concret - detii casti VR - daca da ce firma/model si de ce te nemultumesc , de ai ajuns sa scrii ce ai scris ?
Nu detin, am fost la sala VR Gateway  si de atunci nu mai vreau.

Edited by topikt4, 29 July 2018 - 20:20.


#62
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pai asa si eu detin o casca VR/telefon , de aia la 20/30 lei , insa nu am mari pretentii de la asa ceva si nici nu cant ''prohodul'' la VR
In schimb vreau sa imi cumpar un Oculus GO 64Gb ca sa numai depind de de pc , chiar daca am un GTX 1060 compatibila VR
Oricum Oculus Go e un mini-pc de sine statator , asa ca.......
Astept sa vad cum se ''misca/scoate'' cei la MS , noua casca VR pt consola Xbox One X pe care o detin si de abia apoi pot vedea practic ''adevarata'' valoare/performanta a unei casti VR , pana atunci........

#63
topikt4

topikt4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.07.2018
Eu unul astept sa apara ceva mai bun decat Oculus Rift sau VR Playstation.

Ca astea sunt doar niste prototipuri.

#64
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ceva mai bun va fi - HOLOGRAMA
La cum evolueaza stiinta , probabil ca in cativa ani

#65
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Si iata ca a aparut sau va aparea in curand ( de pe 21 mai ) - Facebook Oculus Quest Standalone VR Headset - https://www.cnx-soft...one-vr-headset/

Oculus Quest specifications:
SoC – Qualcomm Snapdragon 835 octa-core processor with 4x high performance Kryo 280 cores @ 2.20 GHz/ 2.30 GHz (single core operation), 4x low power Kryo 280 cores @ 1.9 GHz, Adreno 540 GPU
System Memory – 4GB RAM
Storage – 64GB or 128GB flash storage
Display – 2 x 1600×1440 OLED displays up to 72 Hz
Camera – 4 x wide-angle tracking cameras for inside-out  position tracking
Audio – Integrated speakers, 2x 3.5mm audio jacks
Battery – Lithium-Ion battery good for about two to three hours
Dimensions – TBD
Weight – 470 grams

Oculus Quest is said to support over 50+ titles from shooters to pass-and-play social games, and 5 preview demos are preloaded in the unit: Beat Saber, Creed, Journey of the Gods, Space Pirate Trainer, and Sports Scramble.

Oculus Quest can be pre-ordered for $399 (64GB storage) and $499 (128GB storage) on Amazon US, Oculus Shop, or other resellers. Shipping is planed to start on May 21st

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate