Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Circuit auto oscilant pentru iluminat !

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Urmăresc cu atenție de cca. 2 ani canalul youtube a lui ”skycollection”, experiențele sale cu bobine pancake mi-au captivat atenția și din câte am înțeles nu sunt musai bobine speciale bifilare de tip Tesla ! Circuitul auto oscilant este ultimul experiment, se poate construi simplu urmărind schema din acest clip. Bobinele sunt unifilare, grupuri de câte 6 bobine suprapuse, izolate între ele și apoi înseriate, un total de 24 de bobine în experiențele lui. Posted Image

Attached Files



#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Ce dragă de plită cu inducţie are ăla sub masă, de nu-ţi vine să crezi!

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Viorelsolar, on 28 iulie 2018 - 10:24, said:

Urmăresc cu atenție de cca. 2 ani canalul youtube a lui ”skycollection”, experiențele sale cu bobine pancake
Și în 2 ani nu ai înțeles că totul e-o minciună?
„În natură nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se transforma” (Lavoisier?)

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Cred ca a inceput unul din familie o afacere de comercializare bobine. 24 bobine x 5 lei bucata = 120 lei, x 1000 fraieri in toata tara .Fara prea mult efort faci 25 mii euro  .

Edited by pacopaco1967, 28 July 2018 - 15:56.


#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 gabyxm, on 28 iulie 2018 - 10:46, said:

Ce dragă de plită cu inducţie are ăla sub masă, de nu-ţi vine să crezi!

Are pe dracu plită cu inducție !!! uită-te la min 1.32” și după aia să te mai hlizești pe-aici !!! Posted Image

#6
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Pai ce mai astepti. Baga mare. Noi suntem mai sceptici ca suntemi batrini si nu am invatat despre aceste fenomene. Cind am facut eu scoala, inca erau valabile principiile i cum ca in natură nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se transforma. Acum tehnologia a progresat. au aparut energia din nimic, fuziunea la cere intr-o oala de bors, etc.

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Viorelsolar, on 28 iulie 2018 - 16:19, said:

Are pe dracu plită cu inducție !!! uită-te la min 1.32” și după aia să te mai hlizești pe-aici !!! Posted Image
Nu are rost sa ajung la 1:32, ma pot opri la 0:25 unde ii schema.

Ce ai defapt acolo: un convertor rudimentar de tip "Joule thief" aproape identic cu asta:
Attached File  LED-Torch.gif   3.82K   12 downloads
http://aranna.alterv...thief-circuits/
alimentat din niste supercondensatori cu capacitate de ordinul zecilor de F conectati in locul bateriei.

Care is problemele:
-convertorul tau are un randament si il pun din "burta" la vreo 0.65, dar posibil sa fie si mai rau
-ansamblul magnet-bobine ii defapt un motor (nu un generator cum ai crezut), deci consuma curent.
-supercondensatorii trebuie incarcati initial de la o sursa, altfel, paradoxal,  nu ai curent! Daca incarci condensatorii direct de la o sursa de tensiune constanta (fara limitarea curentului de incarcare cel putin pana cand ajungi cu energia stocata in condensator macar la 40-50%) randamnetul de transfer al energie in condensator ii de maxim 0.5 (50%), deci, jumate ai pierdut-o din start inainte sa invarti de morisca si sa tragi de comutatoare.
  -ai idee cata energie ai stocata in condensatori? La o capacitate de 50F si tensiune de 2.5V ai cam 150J. Enorm, cand 1wh=3600J! O sa-ti lumineze LED-urile un cincinal!

Deci, la un randament de vreo 0.3 (eliminand magnetul, sa scapi de un cosumator inutil)  LED-urile tale ar functiona de 3 ori atata timp cu aceeasi energie pe care ai folosit-o sa incarci condensatorii. Acuma, pot sa ma hlizesc?

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Te poți hlizi, ai scos destui porumbei pe gură ! Posted Image

#9
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Viorelsolar, on 30 iulie 2018 - 07:31, said:

ai scos destui porumbei pe gură ! Posted Image

Nu asa nene!
Unde consideri ca am scris ceva gresit, citezi pasajul, explici unde ii greseala, prezinti varianta corecta sustinuta de documentatie stiintifica ( teorie, formule etc), fara nenici de pe youtube care leaga fire, datatori in carti de tarot, astrologi si numerologi.
Chiar is curios, macar un experiment ai facut cu "clătitele" alea de sarma, sa vezi si tu ce ai postat? Posted Image

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Tu ai fi vreun savant de renume mondial, să-și prezint formule, s-au ce ??? Ești doar un comentator cârcotaș și nimic mai mult, eu totuși vreau să experimentez și nu mă pronunț aiurea, doar că vezi doamne mă ascund ca struțul cu capul în nisip după principiile termodinamice, absolut corecte până la un anumit punct, din păcate incomplete pentru fizicienii de la NASA din ziua de azi, cei care descoperă anomalii neexplicate de fizica modernă, privind electromagnetismul în sisteme termodinamice deschise !!! Posted Image

#11
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Daca nu-mi poti da un raspuns in formatul cerut de mine de ce te-ai mai obosit sa scrii 3 linii de text care nu aduc nimic in plus pe subiectul pe care l-ai deschis?
Deci, am banuit bine ca n-ai incercat practic "clătitele", altfel, daca ai fi realizat practic instalatia, nu vad ce motiv ai mai fi avut sa deschizi topicul. Incarcai si tu condensatorii, trageau un pic de magnet, mai actionai niste comutatoare si, daca aveai noroc sa-ti lumineze LED-urile constatai ca dupa vreo 5-10 minute esti din nou in bezna. Ai fi constatat si ca versiunea fara magnet lumineaza un timp mai lung si pricepeai si tu ce am scris noi pe aici, da acuma, no!

Nu ti-am certu chestii complicate, de "savanti" rusi, ti-am cerut un raspuns de nivelul unui absovent de clasa aXI-a, care are toata vara libera si poate merge la strand, Mare, cluburi, unde vrea el!
Totusi, de treaba are termodinamica la "clătitele" astea?

Edited by gabyxm, 30 July 2018 - 14:46.


#12
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 Viorelsolar, on 30 iulie 2018 - 10:08, said:

Tu ai fi vreun savant de renume mondial, să-și prezint formule, s-au ce ??? Ești doar un comentator cârcotaș și nimic mai mult, eu totuși vreau să experimentez și nu mă pronunț aiurea, doar că vezi doamne mă ascund ca struțul cu capul în nisip după principiile termodinamice, absolut corecte până la un anumit punct, din păcate incomplete pentru fizicienii de la NASA din ziua de azi, cei care descoperă anomalii neexplicate de fizica modernă, privind electromagnetismul în sisteme termodinamice deschise !!! Posted Image
aia care fac munca fizica pe acolo, nu sint fizicieni ci diversi necalificati care se ocupa de curatenie, spala pe jos, chestii din astea!

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 tytysor, on 30 iulie 2018 - 16:30, said:

aia care fac munca fizica pe acolo, nu sint fizicieni ci diversi necalificati care se ocupa de curatenie, spala pe jos, chestii din astea!

Așa o fi, că prea zici cu foc ! De mișto-uri de prost gust, nu te întrece nimeni ! Posted Image

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Viorele, ala-i perpetuum mobile de speta a 4a.
Adica merge perfect, dar doar pe youtube, nu si in realitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate