Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Google Photos pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Exista vreo diferenta intre clipurile urcate pe Google Photos isi pierd din calitate? Din ce am observat daca rulez din Google Drive clipurile din Google Photo vad ca sunt la fel atat cat la marime cat si la calitate chiar am dat si un Check MD5, Media Info fisierele sunt identice. Doar cand le rulezi online de pe site se vede nasol.

Sau e doar chestie de marketing cum ca si-ar pierde din calitate? Am urcat atat 720p cat si 1080p.

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Nu-și pierde nimic din calitate până în 1080p la video și 16 megapixeli la foto pentru spațiul nelimitat gratuit. Poate fi problema de la viteza ta de net dacă se vede nasol online.

Edited by caiuscorneliu, 28 July 2018 - 00:20.


#3
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Poate fi problema de la viteza ta de net dacă se vede nasol online.

Nope. Se vede nasol tocmai ca si-a pierdut din calitate, atunci cand le vezi online de pe site si nu din PC-ul tau direct din Cloud prin intermediul unui player.

Edited by hwplanet, 28 July 2018 - 00:48.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Deci le vezi de pe site , site pe care-l accesezi prin net , daca ai conexiune proasta se vad prost.....
Orice este incarcat in Cloud este pe net, deci functie de ce viteza ai la net asa vei vedea..

Edited by keta, 28 July 2018 - 01:15.


#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
inseamna ca iti face downsampling la bitrate.

https://photos.google.com/settings

ai bifata optiunea High Quality sau Original?

Edited by laffin, 28 July 2018 - 04:18.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Setează aplicația să accepte calitate maximă. Dacă nu ai facut asta, da, materialul este comprimat.

#7
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

Deci le vezi de pe site , site pe care-l accesezi prin net , daca ai conexiune proasta se vad prost.....
Orice este incarcat in Cloud este pe net, deci functie de ce viteza ai la net asa vei vedea..

Daca le vad direct din pc din Google Drive prin intermediul unui Player se vede la fel ca si cum l-as vedea pe hdd, nicio diferenta. Am dat check Md5, media info toate cele si e identic fisierul. Am montat discul Google in pc-ul meu si am deschis fisierul in vlc, nu l-am vazut de pe site.

Quote

inseamna ca iti face downsampling la bitrate.
https://photos.google.com/settings
ai bifata optiunea High Quality sau Original?

Nu cred ca face nimic. Prima data bifez high quality adica dat de ei spatiu nelimitat, apoi dupa ce am dat sa incarc clipurile bifez repede pe original.

Quote

Setează aplicația să accepte calitate maximă. Dacă nu ai facut asta, da, materialul este comprimat.

Nu cred ca e conprimat daca fisierele sunt identice, daca era se vedea o diferenta oriunde dar se vedea ori la marime ori la bitrate ori la check... e identic tot cu fisierul original. Doar cand le vad de pe Google Photo adica online de pe site, se vede ca este fisierul modificat atat la claritate cat si la marime, daca il vad din Google Drive fisierul este cel original urcat de mine.

O fi asta smecheria? Faptul ca pacalesc sistemul, eu bifez High Quality dau sa incarc clipul si dupa ma duc inapoi la setari si bifez pe original?

Eu vad ca scrie doar de poze ca le modifica daca sunt mai mari de 16 mega pixeli, nu si de videoclipuri 720p sau 1080p cum ca le-ar modifica claritatea. De exemplu am urcat un Film Mkv de 9 giga cu subtitrari incluse in el, este acelasi subtitrarile au ramas acolo nu sa modificat clipul, atat marimea e aceeasi. Daca il vad de pe site din Google Photos, Filmul este altul modificat.

Edited by hwplanet, 28 July 2018 - 10:00.


#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 caiuscorneliu, on 28 iulie 2018 - 00:17, said:

Nu-și pierde nimic din calitate până în 1080p la video și 16 megapixeli la foto pentru spațiul nelimitat gratuit.
ai o sursa pt informatia asta sau e doar o opinie bazata pe observatii

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007

 unbrutus, on 28 iulie 2018 - 10:13, said:

ai o sursa pt informatia asta sau e doar o opinie bazata pe observatii

Depinde de optiunea care o ai setata:

Pentru High Quality:

Photos are compressed to save space. If a photo is larger than 16MP, it will be resized to 16MP.
You can print good quality 16MP photos in sizes up to 24 inches x 16 inches.
Videos higher than 1080p will be resized to high-definition 1080p. A video with 1080p or less will look close to the original.


https://support.goog.../answer/6220791


 hwplanet, on 28 iulie 2018 - 09:55, said:

O fi asta smecheria? Faptul ca pacalesc sistemul, eu bifez High Quality dau sa incarc clipul si dupa ma duc inapoi la setari si bifez pe original?

Posted Image

Edited by laffin, 28 July 2018 - 10:22.


#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 laffin, on 28 iulie 2018 - 10:20, said:

Depinde de optiunea care o ai setata:

Pentru High Quality:

Photos are compressed to save space. If a photo is larger than 16MP, it will be resized to 16MP.
You can print good quality 16MP photos in sizes up to 24 inches x 16 inches.
Videos higher than 1080p will be resized to high-definition 1080p. A video with 1080p or less will look close to the original.


https://support.goog.../answer/6220791
multumesc. Chiar nu imi doresc filme la mai mult de 1080p, de fapt, chiar si la 720p le pot vedea si pe cel mai mare tv si arata perfect...
am facut teste cu un tv de 75 inch, cat un perete, si 4k pe deasupra, dupa ce am downloadat din entuziasm cateva filme 4k, mi-am dat seama ca nu vad nici o diferenta stand pe canapea uitandu-ma la acelasi film la 720p...

#11
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

Quote

multumesc. Chiar nu imi doresc filme la mai mult de 1080p, de fapt, chiar si la 720p le pot vedea si pe cel mai mare tv si arata perfect...
am facut teste cu un tv de 75 inch, cat un perete, si 4k pe deasupra, dupa ce am downloadat din entuziasm cateva filme 4k, mi-am dat seama ca nu vad nici o diferenta stand pe canapea uitandu-ma la acelasi film la 720p...

Quote

Videos higher than 1080p will be resized to high-definition 1080p. A video with 1080p or less will look close to the original.

Video-ul va arata aproape la fel ca originalul sau este identic ca originalul.. sunt nelamurit.

#12
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
Ceea ce ma enerveaza e ca nu pot afla care poze mi-au ramas nemutate in foldere, deci am optiunea de vizualire la toate pozele si la toate foldere. Si cum aflu pozele ce nu sunt sortate in foldere?

#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Foloseste NetDrive. Dar nu uita inainte sa ai setat sa poti sa vezi Google Photos in Drive, apoi montezi contul si poti sa le sortezi cum vrei dupa pe foldere pe ce vrei tu. Se vede ca un hard disk !

#14
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015

 hwplanet, on 01 august 2018 - 09:10, said:

Foloseste NetDrive. Dar nu uita inainte sa ai setat sa poti sa vezi Google Photos in Drive, apoi montezi contul si poti sa le sortezi cum vrei dupa pe foldere pe ce vrei tu. Se vede ca un hard disk !
Mersi, daca setez vizualizare din G Photos in Drive nu se dubleaza?
la http://www.netdrive.net/te refereai?

Edited by tuvosip, 01 August 2018 - 12:29.


#15
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Cum adica se dubleaza? Da, de acela spuneam. Practic video si pozele care le ai in Google Photo, o sa le vezi sub forma de foldere. Iar NetDrive te ajuta sa montezi Discul in PC-ul tau, ca si cum ai avea un Hdd-Disk fara sa mai intri pe Google de fiecare data.. sa accesezi mai usor ceea ce doresti. Daca intri pe Google Drive e exact acelasi lucru, ce incarci tu acolo le vezi acolo, ce incarci pe Google Photo le vezi tot acolo.

Edited by hwplanet, 03 August 2018 - 09:39.


#16
tuvosip

tuvosip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 20.02.2015
ok, o sa incerc

#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poate voi mai posta si alte lucruri in viitor pe aici.

Incep cu o problema careia nu i-am dat importanta si anume clipurile .MOV filmate cu camera.
Ei bine, am testat cu cateva telefoane si clipurile astea, desi ruleaza, nu apar in galerie si nici in GPhotos in mod implicit. E posibil sa fi pierdut in timp diverse filmari dar nu mai investighez ca nu mai pot face nimic.
Pt a le face sa apara atat in aplicatia Galerie cat si in GP, trebuie modificata extensia din MOV in MP4, fara alta conversie. Dupa asta fisierele vor aparea in GP dar vor avea un fundal gri la previzualizare. Altfel ruleaza normal.
Daca nu se face backup automat, se selecteaza fisierele si se da "update now". Dupa asta se pot sterge cu "delete from device". Dupa ce au fost sterse asa, vor avea fi afisate in galerie ca toate celelalte clipuri, nu cu un fond gri.

Edited by underb, 18 December 2019 - 18:16.


#18
valy2vv

valy2vv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.02.2006
stie cineva de ce filmele slowmotion facute cu iphone se vad la viteza normala pe android si slowmotion pe windows ? din google photos, bineinteles.
invers n-am incercat inca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate