Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Abonament TV

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
Salutare,

Am decis ca a venit momentul sa fac niste schimbari legate de abonamentul TV pe care il am, deoarece inca este analogic.
Asa ca am decis sa va cer sfatul pentru ca sunt complet neinformat cu ultimele tehnologii care se folosesc.

Ideea este urmatoare: in casa sunt 3 televizoare si in momentul de fata am un cablu care intra intr-un splitter (habar nu am ce denumire are dispozitivul ala, dar sper ca asa e) si dupa se imparte in 3 catre toate televizoarele. Din pacate numai daca ating putin cablul se deregleaza toata imaginea si trebuie asezat la loc cablul in acel splitter.

Acum vreau un abonament pe care il pot folosi la toate 3 televizoare. Nu stiu daca poti folosi un singur abonament pe mai multe televizoare si nici nu prea am gasit informatii despre asta. De asemenea nu vreau nici un device/receptor in plus la fiecare televizor si vreo telecomanda aditionala. Daca e unul singur, pe post de splitter si din el sa plece cele 3 cabluri e ok.
Televizoarele pe care le am nu sunt f noi, insa sunt HD, iar pe viitor doresc sa achizitionez unul ceva mai modern si cu o rezolutie mai mare, poate chiar 4k, depinde de buget. Ideea e ca nu stiu daca la televizoarele ce sunt acum pe piata receptia tv functioneaza la fel si daca pot efectiv scoate cablul din actualul tv si sa il pun la cel noi si sa functioneaza, fara prea multa bataie de cap.
Repet, sunt complet neinformat in domeniul asta asa ca daca spun vreo tampenie va rog sa ma scuzati, insa pentru asta sunt aici, sa primesc informatii corecte.

Nu vreau niste programe anume, nu ma uit la ceva anume, iar ca furnizori probabil ca am de ales intre Digi, Upc si Telekom. Nu doresc orange, in rest nu am nici o pretentie la ei.
Probabil daca este convenabil ca pachet, voi schimba si abonamentul la net si poate e avantajos sa le iar ca pachet. Deocamdata am un abonament f slab de la Digi si doresc sa pun un abonament mai potent, altfel degeaba mi-am luat router Gigabit.

Ca pret, sunt constient ca nu costa 30 de lei un abonament TV+net, insa asta nu inseamna ca nu conteaza pretul si cu cat e mai mic raportat la calitate sau beneficii, cu atat mai bine.

Daca am uitat sa precizez ceva sau ar fi trebuit, va rog sa imi spuneti.

Multumesc anticipat pentru raspunsurile la subiect si intelegere!

#2
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
Pai orice operator ai alege ai o mare parte din grila free, RDS cred ca sta cel mai bine la acest capitol. Daca vrei sa vezi si programele codate va trebui sa iti iei fie un CARD CI asta daca tv-urile tale au slot CI sau Decodor. Daca nu te intereseaza canalele codate, si ai tv-uri cu tunner digital dvbc, poti ramane pe abonamentul actual si scaneaza grila si iti vor intra gratis posturile free in format digital.

Edited by xitgl, 27 July 2018 - 13:26.


#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Vezi ca incurci putin borcanele.
Ce treaba are un splitter defect cu abonament la 3 televizoare ?
Nu exista abonament pentru X televizoare.
In cel mai bun caz, faci abonament si iei un custodie 3 receivere sau 3 cartele CI+ (daca stiu televizoarele cartela CI+)
In acel caz, tot splitter vei avea.
Probabil ca poti sa apelezi chiar la echipa de instalare sa-ti faca toata treaba (se platesc materialele, nu stiu exact daca fac ei asa ceva).
Daca televizoarele alea au macar tuner digital (DVB... nu stiu exact ce model), treci pur si simplu pe digital si asta e tot.
Scanezi din nou, gaseste posturile...
N-ai spus la ce firma de cablu ai acum abonament.
N-ai spus de ce nu iti refaci instalatia cu splitter si 3 cabluri, probabil costa 20-50 de lei si citeva ore.

#4
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
salut. Multumesc pentru raspunsuri.
Acum sunt lamurit ca nu conteaza cate televizoare ai la un abonament. Perfect.
In primul rand vreau sa trec la digital, asa ca am sa verific daca tv-urile au tuner digital. Cartele CI+ ma cam indoiesc ca au, nu tin minte sa aiba vreun slot pt ceva, doar conectori.
Credeam ca daca trec pe digital, trebuie sa schimb si instalatia, nu stiu daca e vreo diferenta sau efectiv tine de ce posturi primesc, nu si cum ajung posturile tv la mine.

Acum am abonament tv la UPC si net la Digi.
Nu m-am gandit sa refac instalatia pentru ca am zis ca trec la digital si poate o fac degeaba acum daca saptamana viitoare trebuie sa o schimb. Dar daca o folosesc tot pe aia, este un sfat f bun.

#5
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Chiar daca nu ai abonament digital, poti gasi posturi digitale, verifica daca TV-ul tau stie digital. (DVB-C) Apoi intoarce-te aici cu raspunsul.

Edited by ronuquet, 27 July 2018 - 13:46.


#6
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
Nu stiam asta, dar ma bucur sa aud. Am sa verific diseara cand ajung acasa. Acum sunt la serviciu si nici nu stiu modelul. Multumesc mult!

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 trollerul_de_serviciu, on 27 iulie 2018 - 13:34, said:


Nu exista abonament pentru X televizoare.


Ba exista.
Nu vei putea folosi 27 de televizoare cu un sngur abonament,de exemplu.Ai o limitare de x consumatori.

#8
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Nu ai nicio limitare. Poti folosi pe cate televizoare vrei tu, atata timp cat tu nu scoti cablul din apartament si i-l dai vecinului. Posted Image

Pentru hoteluri, cafenele si asa mai departe se face contract diferit cu firma de cablu.

Edited by ronuquet, 27 July 2018 - 14:46.


#9
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 23.10.2013
Daca ai un televizor de generatie mai noua (cu tuner DVB-C integrat), nu ai nevoie de decodor sau ci+, receptionezi oricum canalele digitale transmise necodat.

La Digi ai aproape toata grila digitala necodata (peste 100 canale). La Upc si Telekom sunt mult mai putine canale transmise necodat (grila basic).

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ronuquet, on 27 iulie 2018 - 14:45, said:

Nu ai nicio limitare. Poti folosi pe cate televizoare vrei tu, atata timp cat tu nu scoti cablul din apartament si i-l dai vecinului. Posted Image

Nu-i vorba cate televizoare ai, e vorba ca esti limitat la un numar de decodoare / cartele pe un singur abonament.  La Telekom sunt 4 buc cartele /decodoare pe abonament.
La Digi... inca e la liber... dar e nevoie de televizoare cu DBV-C

Edited by rosix, 27 July 2018 - 15:48.


#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
OK, dar se poate fara decodor, fara cartela ?!
La UPC, unde este acum el abonat ?
Sau la Telekom, unde zici tu ca sint maxim 4 ?
La RDS sigur se poate, prinzi aproape toate digitalele, hd.... fara receiver, fara cartela, doar cu tunerul digital al televizorului.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 George_Gabriel, on 27 iulie 2018 - 13:21, said:

Salutare,

Am decis ca a venit momentul sa fac niste schimbari legate de abonamentul TV pe care il am, deoarece inca este analogic.
Asa ca am decis sa va cer sfatul pentru ca sunt complet neinformat cu ultimele tehnologii care se folosesc.
Ideea este urmatoare: in casa sunt 3 televizoare si in momentul de fata am un cablu care intra intr-un splitter (habar nu am ce denumire are dispozitivul ala, dar sper ca asa e) si dupa se imparte in 3 catre toate televizoarele. Din pacate numai daca ating putin cablul se deregleaza toata imaginea si trebuie asezat la loc cablul in acel splitter.

Schimba splitterul.. si aia e... Daca ai televizoare vechi trebuie sa te gandesti daca merita sa faci un abonament nou sau te multumesti cu ce ai deja. Televiziunea digitala e mai de calitate dar e pe baza de decodare CI+ sau decodor HD pentru fiecare TV in parte, iar televizoarele trebuie sa fie compatibile cu asa ceva sau sa aiba macar HDMI.  Daca nu ai macar 1 TV full HD in casa, nu cred ca are rost trecerea la abonament nou, pentru ca sa va vedea la fel ca pe cel vechi.

 trollerul_de_serviciu, on 27 iulie 2018 - 15:48, said:

OK, dar se poate fara decodor, fara cartela ?!
La UPC, unde este acum el abonat ?
Sau la Telekom, unde zici tu ca sint maxim 4 ?
La RDS sigur se poate, prinzi aproape toate digitalele, hd.... fara receiver, fara cartela, doar cu tunerul digital al televizorului.

Nu stiu cum e la UPC, dar la Telekom sunt maxim 4 dispozitive de decodare cartele in CI+ sau decodor. Nu platesti in plus pentru faptul ca ai mai multe televizoare dar echipamente sunt in chirie lunara, deci practic platesti in plus pentru echipamente. De asta... daca n-ai TV-uri mai noi, sa vezi ce trebuie pe ele, nu prea merita sa platesti in plus pe echipamentele alea ca sa vezi acelasi lucru.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,373
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai UPC, ai si acum canale digitale pe cablu. Insa TV-urile tale NU au tuner DVB-C.
Deci fara decodor nu poti vedea canalele digitale.

#14
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 rosix, on 27 iulie 2018 - 15:53, said:

Nu stiu cum e la UPC, dar la Telekom sunt maxim 4 dispozitive de decodare cartele in CI+ sau decodor. Nu platesti in plus pentru faptul ca ai mai multe televizoare dar echipamente sunt in chirie lunara, deci practic platesti in plus pentru echipamente. De asta... daca n-ai TV-uri mai noi, sa vezi ce trebuie pe ele, nu prea merita sa platesti in plus pe echipamentele alea ca sa vezi acelasi lucru.
OK, deci la Telekom trebuie obligatoriu cartela sau decodor.
Pai, sa nu-si faca abonament la astia.

 dorin_2k, on 27 iulie 2018 - 15:59, said:

Daca ai UPC, ai si acum canale digitale pe cablu. Insa TV-urile tale NU au tuner DVB-C.
Deci fara decodor nu poti vedea canalele digitale.
Poate are, pina nu spune excat modelele tv....

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 July 2018 - 16:00.


#15
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
Unul din televizoare este un Samsung T220HD. Din ce am gasit pe net ar avea tuner DVB, dar doar pe un site se specifica de care, mai exact DVB-T.
Tot aici pe forum este o postare in care cineva spune ca ar avea si DVB-C si ca are semnal digital pe el, deci ar fi o speranta.

Stiu ca daca schimb acum abonamentul vad acelasi lucru, doar ca intentionez sa imi iau in viitorul apropiat si un tv mai mare, modern si cu o rezolutie mai buna. Dar in acelasi timp, daca imi iau acum un televizor nou, degeaba are cine stie ce specificatii daca prind tot 10 programe in format SD.

Si o intrebare legata de decodor, am nevoie de o telecomanda in plus pentru el sau folosesc televizorul normal ca si pana acum, doar ca e un dispozitiv in plus langa?

#16
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
Cand ajungi acasa, da.mi un PM sa iti zic cum sa faci cautarea pe Samsung, poate ai noroc.

La UPC sunt la liber vreo 80 de posturi, dintre care 15 HD.

#17
George_Gabriel

George_Gabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 30.09.2014
Ar fi o surpriza placuta sa prind digital pe el. Pana acum cateva ore credeam ca trebuie sa schimb neaparat abonamentul.
Multumesc mult de ajutor!

#18
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,220
  • Înscris: 22.02.2017
In momentul de fata, toate companiile transmit digital necriptat. Nimeni nu trebuie sa schimbe abonamentul ca sa vada posturile digitale. Doar daca vrea mai multe si extra atunci da.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate