Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Nikon Full Frame mirroless

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#289
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcalexe, on 18 octombrie 2018 - 00:14, said:


Confuzie. Z7/6 încă n-au intrat la vânzare. Un pic de autoverificare n-ar strica...
click aici  pe pagina 2 e z7. De regula cand am 4 ore dus-intors de condus verific, greseala ca am verificat dor stock-ul si nu i-am si sunat sa vad daca le au si expuse

Edited by cristi_cost, 18 October 2018 - 08:22.


#290
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Io știu? Poate pre-order (Z) vs. comenzi din stoc ®, caz în care informația nu e relevantă.

#291
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
La f64 aveau Z7 expus săptămâna trecută. Nu vad de ce nu l-ar mai fi avut și săptămâna asta.

#292
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ciudat. Acum la F64, dar și la B&H, Amazon.de și pe unde mă mai uit eu este pe "Pre-comandă". Poate era un mockup (mostră nefuncțională) ce ați văzut voi la F64.

Edited by calexe, 19 October 2018 - 07:52.


#293
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Nu. Ca l-am si butonat vreo 5 minute. Era cu un 24-70mm f/4 pe el, daca nu ma insel.

#294
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
oricum si Z si R sunt produse de prima generatie.

nu merita cumparate decat de astia care fac bani din review-uri :lol:

#295
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Da, cică s-ar fi livrat ceva loturi după 28.09.. O fi primit și F64 câteva bucăți. Sorry.

Edited by calexe, 19 October 2018 - 15:10.


#296
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postcristi_cost, on 16 august 2018 - 18:55, said:

Sunt mult mai multi posesori de canikon in asteptare decat a vandut Sony in toti acesti ani... inclinarea de balanta se va face foarte rapid.

View Postcristi_cost, on 17 octombrie 2018 - 09:13, said:

On topic: la intrebarea care se vinde mai bine, R-ul sau Z-urile raspunsul a fost R-ul bate de la distanta cu toate ca nu ar recomanda nici unul din ele.

Mirrorless war: Canon EOS R outsells Nikon Z7 two-to-one in Japan :

*Canon claims 22% of the Japanese full-frame mirrorless market, outselling Nikon Z7 and Sony A7RIII

*Until Canon and Nikon entered the fray, Sony enjoyed a 99.5% share of the full-frame mirrorless market ...Now that the big boys have arrived, Sony's share has dropped to 67%. 

Problema e ca le  merge prea bine la Canon orice ar scoate

LE: am vrut sa postez pe topicul cu Canon... my bad

Edited by cristi_cost, 12 November 2018 - 12:25.


#297
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Probabil s-au adresat doar canonistilor, si sa le plece 50% tot raman cu 25% din piata. Oricum japonia e atipica. Iar sony adunat are aproape 3x peste canon+nikon.

Edited by crokodilu, 12 November 2018 - 12:27.


#298
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Asteapta sa scoata Canon si Nikon modele mai tentante, daca o fac la inceputul lui 2019 pana la sfarsitul anului Sony o sa fie bucuros sa ramana cu 25%  din piata.
Oricum Sony ramane cu cel mai mare merit pt. fortarea pietei si apasarea acceleratiei spre schimbare de catre Canikon

#299
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
deci cele 2 eos r vandute au depasit Z7 vandut? :D

#300
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Nici macar in Japonia nu mor caii cind vor cainii.

#301
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
https://nikonrumors....-nikon-16.aspx/

Ok, e doar Japonia... dar ce impact asupra Sony cu doar trei camere.

#302
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Dedicatie pentru adeptii ''mirrorless is small'' Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_LnHGXhWbHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 02 March 2019 - 10:13.


#303
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Presupun că "mirrorless" se referă la body. Am I wrong?
Însă lentila aia arată tare bine.

#304
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
uite un pesimist:

If things continue as they are, Nikon may be subject to a buyout within the next five years.

#305
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Nu stiu daca e pesimist sau retardel...
Eu m-am oprit la afirmatia asta:

Quote

Nikon is the runt of the pack. As a company, Nikon ($5.7B market cap) is significantly smaller than all its major competitors. Companies like Canon ($30B+ market cap) and Sony ($64B market cap) are multiple times larger in terms of market value. Even Panasonic ($20B market cap) is significantly larger as a company in comparison.

Afirmatia tipica "jurnalistului de business" care are ca experienta pregatitul de burgeri la McDonalds si isi inchipuie ca divizia de televizoare de la Sony va scoate bani din buzunar ca sa subventioneze R&D-ul diviziei foto Posted Image.

In continuare, daca ar fi sa ghicesc, se leaga de un singur slot de card si lipsa de obiective...

Realistic vorbind insa, Nikon a reusit sa mentina o marja sanatoasa de profit* in anii in care totul se ducea in cap si la prima incercare de ML FF sa ajunga foarte aproape de concurenta aflata la iteratia nr. 3 ...

Evident ca atitudinea anti-consumator si marketing imbecil ii pot inca scufunda, dar nu cred ca sunt mai expusi decat celelalte companii (pana la urma, orice divizie poate fi inchisa/vanduta daca nu scoate profit*).

*profit != vanzari. O sa vedeti adesea trambitate cifre de vanzari ridicate, dar poti sa ai crestere in vanzarile totale si sa iesi pe pierdere (e.g: daca vinzi trei generatii de camere simultan, din care doua la discount major).

Edited by StefanSC, 27 June 2019 - 14:20.


#306
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
E clar ca pentax nikon is doomed. Parca vad ca la final ricoh/pentax cumpara tot: nikon ca e in faliment, sony/oly/fuji ca sunt pe peirderi, canon care n-o sa mai faca foto ca face doar video mai banos...etc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate