Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Nikon Full Frame mirroless

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
311 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkatran, on 31 iulie 2018 - 09:21, said:

Hai repede cu ML-ul ca deja au aparut ghiduri de trecere de la Nikon la Sony pt. fotografia de nunta:

https://petapixel.co...ng-photography/



Posted Image

Pt cei ce nu au chef/timp sa citeasca articolul, un rezumat:

"Boss, Nikon, hai da si tu de o chiftea la baietii care scriu despre camere pe net. Uite, Sony da... Doar nu vrei sa ramai asa, fara articole bune inainte de anuntul ML-ului asta nou, nu?"

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Mai curand era un apropo pt. Sony "hai moshu, da si matale ceva ca acu vine nikon si trecem la concurenta".

#21
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postkatran, on 31 iulie 2018 - 09:21, said:

Hai repede cu ML-ul ca deja au aparut ghiduri de trecere de la Nikon la Sony pt. fotografia de nunta:

https://petapixel.co...ng-photography/



Posted Image

Spre deosebire de alte articole de pe Petapixel ăsta-i chiar educativ în sensul că am cam trecut și eu prin ce zice el de Nikon. De Sony A7 III n-am ce zice decât că vizorul e (mult) mai  fain la A9. În rest cam tot aceea este iar la spate și gât se simte.

#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Sondajul de pe Dpreview a dat pe primul loc adaptorul la obiectivele vechi dslr.🙂
Apoi muuuulti megapixeli :)

Sondajul întreba ce va doriți de la viitoarele camere Nikon(Canon) mirrorless?

https://m.dpreview.c...rrorless-camera

Edited by mircea812, 01 August 2018 - 18:27.


#23
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
https://www.nikonrum...tag/nikon-z500/

#24
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Z-mount? Adică obiectivele existente vor fi compatibile numai cu adaptor sau deloc? Cei pe Nikon ce părere au? Nu prea văd coase, topoare, furci, M*NIKON. Sper că cei de la Canon să găsească o soluție mai elegantă. Altfel mă fac "viețaș" pe dSLR.

Sau îmi scapă mie ceva?

Edited by calexe, 01 August 2018 - 23:10.


#25
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

View Postcalexe, on 01 august 2018 - 23:03, said:

Z-mount? Adică obiectivele existente vor fi compatibile numai cu adaptor sau deloc?
Pai cum altfel? Ca doar n-are functie de hocuspocus.

#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
@calexe
Citat din anuntul oficial Nikon:
''Additionally, an F-Mount adapter is being developed that will enable the use of a wide variety of F-Mount NIKKOR lenses with the new camera.''

Imi pare bine ca au renuntat la designul ala gen Nikon DF!
Attached File  Nikon.jpg   56.28K   8 downloads

Teaser video nou:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ax3ZpDs4EgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mircea812, 02 August 2018 - 09:21.


#27
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
OK. Și acum să ne imaginăm următoarea situație, nu neapărat comună, dar răspândită într-o oarecare măsură. Nea X are pe mână viitorul Nikon Zxxx pe care are montat un tele de genul 80-400, 150-600, 200-500 sau poate chiar un 500 f/4. Mai pune și un 1,4x/1,7x - ceva destul de uzual cu astfel de obiective. Și acum, peste toate astea mai vine și un adaptor... Cred că va bâțâi ansamblul din toate încheieturile. Eu mai folosesc câteodată 1-2 tuburi macro pe 135 f/2L și nu prea mă simt confortabil. Dar cu un ansamblu precum mai sus devine mult mai problematică situația, întrucât e vorba de obiective masive.

Mă rog, rămâne alternativa de a trece complet pe Z-Mount cu Nikon Zxxx și cu obiectivele care vor apărea probabil în următorii ani. Dar va ustura rău de tot la portofel și va dura până când Nikon va face upgrade la obiectivele curente. Sau alternativa de a rămâne "viețaș" pe dSLR, profitând poate și de prăbușirea prețurilor SH la obiectivele dSLR. Nu arată prea bine treaba.

Acuma nu știu ce alternative ar fi existat la Nikon. Dar la EF-Mount de la Canon s-ar putea face un ML FF fără adaptor sacrificând ceva adâncime suplimentară la cameră. Nu mult. Mă tem însă că dacă Nikon a luat-o pe arătură atunci și Canon va face la fel.

#28
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Ma gandesc ca cine are 500 f/4 nu prea mai conteaza un adaptor de 2-3 cm grosime. In plus cine are 500 f/4 banui ca are si bodyuri calumea, deci dece ar trece la ML?

Quote

Dar va ustura rău de tot la portofel..
Pai asta e si ideea, nu? Sa mai faca si nikon un ban cinstit...pe seama cumparatorilor, ca de unde din alta parte..

#29
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Luminous Landscape nu putea lipsi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PtkX7T8dUP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 02 august 2018 - 09:36, said:

Sau alternativa de a rămâne "viețaș" pe dSLR, profitând poate și de prăbușirea prețurilor SH la obiectivele dSLR. Nu arată prea bine treaba.

Adaptorul o sa fie ok - o sa se obisnuiasca lumea cu el. Daca il fac bine, nu va avea joc.

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

View Postmontecarlo, on 04 august 2018 - 19:29, said:

Luminous Landscape nu putea lipsi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PtkX7T8dUP0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intro-ul este epic!  Posted Image

Vin vremuri interesante!

Edited by mircea812, 05 August 2018 - 08:47.


#32
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
E razboi doar pentru fanboys. Pentru restul, e doar o diferenta tehnologica.

#33
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
omu se referea la ”război” în sensul de concurență, lupta comercială pentru părți din piață nu între tehnologii de vreme ce toți vor fi mai devreme sau mai târziu în aceeași ”barcă tehnologică” (MILC).

#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Iar asta e un tip de razboi psihologic pe care fanii mirrorless il poarta, de aproape un deceniu:

View Postmontecarlo, on 05 august 2018 - 13:18, said:

toți vor fi mai devreme sau mai târziu în aceeași ”barcă tehnologică” (MILC).


#35
Tritonal

Tritonal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 15.07.2010
Daca nikon ar ramane la F-mount atunci camerele lor vor arata cam asa Attached File  sigma_sd_quattro_top_s.jpg   21.31K   10 downloads
Cred ca era necesara o montura noua care sa permita cu usurinta impimentarea ultimilor tehnologii cum ar fi IBIS, iar in acelasi timp sa mentina dimensiunile optimale ale sistemului. Pe termen lung cred ca aceasta este solutia cea mai buna.

#36
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi oricum vor arăta așa pentru câteva zeci de milioane de utilizatori care vor dori să-și mai folosească obiectivele pe noul ML, unele scumpe; pentru că pentru ei va fi necesar adaptorul.

Din câte am înțeles, din cititelea, Nikon oricum avea nevoie de o montură
nouă, în principal datorită diametrului mic al celei existente. Eu unul cred că dSLR-urile vor mai fi produse o leacă. Nu prea văd jdemilioane de nikoniști băgând jdemii de eur/usd doar pentru IBIS plus câteva avantaje (la pachet și cu unele neajunsuri, cel puțin la acest moment). D850/D5 nu cred ca vor fi ultimile dSLR-uri FF la Nikon. Vom vedea.

Edited by calexe, 05 August 2018 - 22:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate