Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sudura/lipire plastic

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Din ce fel de "plastic" este facut butoiul din foto atasat ?  https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Se poate lipi/suda si cum ?

Multumesc tuturor.

Edited by nikk, 27 July 2018 - 08:45.


#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
De obicei materialul utilizat este polietilena sau polipropilena.
El nu este facut prin sudura/lipire ci prin injectare.
Detaliza putin ce vrei sa faci. Sa il repari?

#3
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Polipropilena sau polietilena. Doar se poate topi, la cald, dar daca crapatura e mare, nu tine. Nu exista adeziv pentru PP/PE.

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
daca-i ruptura mare, trebuie "cusut", preferabil cu sarma de inox.
Abia apoi etansat.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Depinde de cat de vechi (imbatranit) e plasticul si de cat de mare e fisura.

Poti incerca cu adezivi cianoacrilati cu intaritor (eventual dublati de Poxilina pe ambele laturi ale fisurii, dupa lipire, aplicata peste o banda de fibra de sticla, lipita, de-a lungul fisurii)

https://www.autolux....c-pattex-sos-3/

Edited by rosix, 27 July 2018 - 09:06.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
@rosix, costa reparatia mai mult decat butoiul. :)

#7
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Am doua butoaie de 220L , ambele au fisura pe fund , unul pe "imbinarea" de pe mijloc cca 1,5 cm si celalalt o "stea" cu trei laturi de cca 1 cm fiecare - a "prins" o piatra colturoasa . Am un Loctite 406 si suflanta cu aer cald . Sa mai iau un 770 si sa lipesc un petic ( din ce?) sau sa incerc "sudarea" ( cu ce adaus) ? Poate cineva a facut practic o asa reparatie . Un asa butoi costa cca 200 lei cu transport cu tot ...

Edited by nikk, 27 July 2018 - 09:56.


#8
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Ce tii in butoaiele respective?
Un sac de plastic in interior nu-i suficient?
Attached File  sac gros.JPG   83.62K   61 downloads
Attached File  sac pret.JPG   53.33K   49 downloads

Edited by OPEDI, 27 July 2018 - 10:08.


#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Loctite produce adeziv pa-pp (vad cai ai) dar costa 100 si ceva un tub .
Butoaiele de acel gen se "lipesc" prin petecire , se foloseste banda adeziva de lipire stresini de casa , un strat este fibra de sticla celalalt o rasina bituminoasa ce se lipeste prin presare . Se curata bine zona, se degreseaza , se taie o bucata din rola si se aplica. Este rezistenta in timp dar nu cred ca tine la motorina/benzina, solventi, la apa da . Am luat din lidl asa ceva cu 30 si ceva de lei 15 metri lungime/10 cm latime , seamana cu aluband , am reparat un jgheab de apa ca nu aveam cum sa cositoresc in acea zona si de vreo 2-3 ani tine . Restul am taiat si am pus izolatie fonica sub bancheta spate la masina sa nu se auda pietricelele - la masina a avut cel mai bun rezultat.

Edited by ldpe, 27 July 2018 - 10:18.


#10
nikk

nikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.05.2008
Le folosesc cu apa, borhot de prune, struguri . "Sudura" in plastic nu ar fi o solutie ? Reparatiile plasticelor la auto nu se face prin "sudura" ?

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
S-a spus deja ca Depinde de plastic. Multe plasticuri (majoritatea cred) se micsoreaza la caldura. Ca atare in loc sa astupi gaura, o faci mai mare.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Da-le naibii de plastice ca-s toxice. Foloseste borcane de sticla sau damigene.

#13
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Pentru ce probleme ai tu, iei niste petice pentru cauciuc. Le pui in interiorul butoiul ca ce bagi tu inauntra sa puna presiune pe ele sa faci etansarea mai buna.

Pentru 1-1,5cm este mult prea bun, ce tot atata sudura si solutii cu fibra de sticla si mastic?!

#14
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 nikk, on 27 iulie 2018 - 11:04, said:

Le folosesc cu apa, borhot de prune, struguri .
Un covor de cauciuc la interioe, pentru a nu pati iarasi "piatra colturoasa" si apoi sacul de plastic.
Cel mai bibe torni 10 cm de beton pe fundul butoiului si bagi sacul.

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Poti prinde mastic intre doua bride metalice, le strangi exact ca tevile de mare presiune , gaura langa gaura si piulita cu surub , moare butoiul dar flansa va dainui Posted Image
La banda ce spuneam mai sus este o eticheta ce spune ca merge doar simplu la butoaie , o apesi si gata, lichidul din masa proprie va apasa pe petec si va ramane lipit fara scapari. La ce pret are daca o gasesti merita incercat, daca nu iese izolezi fonic masina .

Edited by ldpe, 27 July 2018 - 12:17.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nikk, on 27 iulie 2018 - 09:55, said:

Am doua butoaie de 220L , ambele au fisura pe fund , unul pe "imbinarea" de pe mijloc cca 1,5 cm si celalalt o "stea" cu trei laturi de cca 1 cm fiecare - a "prins" o piatra colturoasa . Am un Loctite 406 si suflanta cu aer cald . Sa mai iau un 770 si sa lipesc un petic ( din ce?) sau sa incerc "sudarea" ( cu ce adaus) ? Poate cineva a facut practic o asa reparatie . Un asa butoi costa cca 200 lei cu transport cu tot ...

Intrucat n-ai pus poze si nu-mi pot da seama de natura fisurii, eu as degresa bine, as da cu Loctite pe ambele suprafete as imbina, apoi as da si pe exteriorul fisurii, pe ambele laturi. Intrucat nu se intareste instant, poti folosi pe post de intaritor - praf de copt sau amidon (ambele absorb foarte bine solventul din cianoacrilat si conduc la o intarire rapida),  Apoi, pentru siguranta as aplica band de fibra de sticla lipita pe fisura, de ambele parti si, peste ea, un strat subtire de Poxilina pe ambele parti... un fel de petic care sa acopere bine fisura depasind cu cca 2 cm de fiecare parte.

Succes

#17
VALISTOICA

VALISTOICA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 19.02.2008
Vad ca nu a pomenit nimeni de batoanele de silicon aplicate la cald. Merita incercate !

#18
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Pistol cu aer cald ( cu accesoriu ce concentreaza caldura)  +  fâșie (petec)( din acelasi material cu butoiul )  .
Am lipit  bazin de 1000l ( din acelea albe cu stelaj de aluminiu si cu vana jos) .
Am lipit galeti de 20l din acelea  negre , pentru constructii
Materialele se contopesc , acolo nu se mai desface , dar in alta parte ...poate

(in ytube ( de acolo am si capturile) sunt demonstratii)

Attached Files


Edited by scub, 20 August 2018 - 16:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate