Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce ochelari de vedere sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Deoarece nu imi permit sa iau niste ochelari mai scumpi am aici la un magzin ochelari de vedere cu - de miopie la 10 lei insa au aceeasi dioptrie la ambele lentile. Eu nu mai stiu cat am dioptria insa am gasit o fisa din aia de la ochelari din 2015. Acum am 32 de ani deci dioptria e stabilizata si cred ca nu conteaza daca folosesc datele din  2015.
Iata ce scrie pe fisa aia. Are 2 seturi de valori
prima:
right sph    cyl    ax
    -4,50   -1,50    58
left   sph    cyl   ax
    -5.00   -0,75   121
PD= 65 mm
a doua , pe care e notat si dioptrii cu pixul :
right sph cyl    ax
-4,50    -1,50   60
left sph cyl   ax
  -5,25   -  0,50   151
PD= 64mm

La a doua cum spuneam e notat cu pixul  in felul asta : - 4,25 SF la right si - 4,75 SF la left
Mai erau si alte cifre sub sph cyl si ax dar nu le-am scris.
Avand in vedere ca la magazinul de unde vreau sa iau se gasesc numai ochelari cu aceeasi dioptrie la ambele lentile ce ma sfatuiti sa iau ?

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postkarax, on 27 iulie 2018 - 08:12, said:

Deoarece nu imi permit sa iau niste ochelari mai scumpi am aici la un magzin ochelari de vedere cu - de miopie la 10 lei insa au aceeasi dioptrie la ambele lentile.
Eu nu mai stiu cat am dioptria insa am gasit o fisa din aia de la ochelari din 2015. Acum am 32 de ani deci dioptria e stabilizata si cred ca nu conteaza daca folosesc datele din  2015.

Avand in vedere ca la magazinul de unde vreau sa iau se gasesc numai ochelari cu aceeasi dioptrie la ambele lentile ce ma sfatuiti sa iau ?
Eu te sfatuiesc sa faci un control oftalmologic inainte sa cumperi ochelari !
Vezi ca sunt unele "magazine" de iti face gratuit control daca cumperi de la ei ochelarii.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
:lol:
Ia vezi tu ce inseamna: sph cyl ax.
Eu zic sa sezi bland si sa iti faci ochelarii la optician. Maxim 50 lei poate sa coste o lentila. Iar niste rame ieftine tot gasesti.

https://www.selectsp...h-prescription/

#4
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
ai o miopie destul de mare. nu o sa vezi bine cu "ochelarii de 10 lei", asa ca mai bine nu-i lua, dai bani degeaba

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La ochiul drept ai si un astigmatism destul de pronuntat (cyl  1,50 e de luat in seama), deci nu cred ca te vei simti vreodata confortabil daca iei lentile identice. La ochiul stang mai merge sa iei lentila sferica simpla, dar la dreptul iti va trebui una sferico-cilindrica (asta costa cam mult).
In calitate de ochelarist cu experienta de cca 40 de ani in domeniu, iti recomand sa-ti faci ochelari conform unei prescriptii proaspete. Nu te zgarci, altfel o sa ai dureri de cap infernale.

Ca o paranteza, ar fi bine sa verifici prin legislatie, la dioptrii mai mari de 5 s-ar putea sa te incadrezi la un grad de handicap si sa poti primi un ajutor banesc de la stat. Nu sunt foarte sigur, dar nu te costa nimic sa verifici.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Inteles ...

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,827
  • Înscris: 18.12.2007
In ce oras esti? La Optiblu, in Bucuresti, au dioptron si iti fac gratuit masurarea de dioptrii.

Edited by AlexEn, 27 July 2018 - 08:57.


#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In olt stau.

#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
cel mai indicat ar fi sa faci un control si sa iei niste ochelari cu prescriptia de la doctor. Poate ai nevoie totusi de vedere in viata de zi cu zi.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuper8, on 27 iulie 2018 - 08:19, said:

Vezi ca sunt unele "magazine" de iti face gratuit control daca cumperi de la ei ochelarii.
Vezi ca magazinele alea au pretul consultatiei in pretul ochelarilor, nimic nu e gratuit pe lumea asta.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Ca de la un aragaz cu 4 ochi la altul, iti spun ca nu merita sa-ti distrugi vederea cu mizeriile alea de 10 lei.
Magazinele sau indivizii care vand asa ceva merita impuscati pe loc.

In functie de ce anume ai, ce tratamente doresti sa aiba lentila, din ce sa fie si ce rame alegi, poti iesi destul de ieftin la oftalmologie. Si macar ai linistea ca ai exact ochelarii potriviti, nu niste "ochelari" care nici macar dioptriile scrise pe eticheta nu le respecta.

Edited by Hider141, 27 July 2018 - 09:54.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
karax, cere medicului de familie trimitere pentru control oftalmologic. dupa ce ti se stabileste prescriptia pentru lentile, iti poti face ochelarii la un centru de optica unde au si preturi mai rezonabile, pentru pensionari si persoane cu venituri mici. care este cel mai apropiat oras de localitatea ta ?
avand in vedere faptul ca petreci destul timp in fata calculatorului, daca trebuie sa porti acei ochelari permanent, atunci ti-ar trebui unii cu lentile care sa-ti ofere si protectie pentru calclulator, spunea cineva ca ai un calculator model mai vechi.

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cu vederea nu-i de glumit...

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcorinadaniela, on 27 iulie 2018 - 10:47, said:

karax, cere medicului de familie trimitere pentru control oftalmologic. dupa ce ti se stabileste prescriptia pentru lentile, iti poti face ochelarii la un centru de optica unde au si preturi mai rezonabile, pentru pensionari si persoane cu venituri mici. care este cel mai apropiat oras de localitatea ta ?
avand in vedere faptul ca petreci destul timp in fata calculatorului, daca trebuie sa porti acei ochelari permanent, atunci ti-ar trebui unii cu lentile care sa-ti ofere si protectie pentru calclulator, spunea cineva ca ai un calculator model mai vechi.
Stau in olt langa un oras mai mic. Am LCD la calculator

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate