Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Bani vs. timp

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postalin62, on 26 iulie 2018 - 21:29, said:

Depinde, daca are salariul 40.000 lei, eu unu nu m as duce la un program mai incarcat pentru 42.000 lei.
Dar daca as avea salariul 3000 lei, normal ca m as duce la Y pentru 5000 lei.
Slabe sanse, daca avea atat nu mai intreba asemenea prostie, era ocupat sa sparga banii multi obtinuti extrem de facil :D

View Postceanu1980, on 26 iulie 2018 - 21:32, said:

intrebi pt ptieten,dar ai primit tu oferta de slujba?serios!!!!
Pe parcurs ce scria a ajuns empatia la level 100.000+ :D

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Iar ati inceput sa vorbiti de sume pe care nu le-ati vazut in viata voastra.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Normal ca trebuie sa aleaga banii. Lasam vrajelile cu timpul pe langa copil, etc. Sunt 9 ore (8 ore + drumul) , e ceva normal. Ce sa zica aia care fac munca necalificata si lucreaza din noapte in noapte , sau cei care vin acasa doar in week-end , nu mai zic de cei care au crescut cu bunicii caci parintii erau plecati in alte tari.

#22
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Saracu', mare prostie a facut.

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002
9 ore / zi, 5 zile / saptamana inseamna asa multa munca? unde se desfasoara actiunea filmului? in Franta?

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@ Puferiu
In primul rand ar trebui sa te insori (macar civil) sa nu ai copilu in cerrificatul de nastere parinti cu nume diferite.
Un job nou:
- risc mai mare de a ramane fara job.
- stres mai mult
- timp sa te faci ca vrei sa ai grija de copil mai putin
- nu o sa te cunoasca copilu, o sa planga ca te vede.

Cum ziceau si colegi de mai sus. Daca acum castigi 1500 atunci merita sa ajungi la 3500, dar daca castigi un 4-5000 nu merita riscul pentru inca 2k lei.

Dar asta e punctul meu de vedere nu o regula, fiecare isi modeleaza viata cum doreste.

Edited by arg, 27 July 2018 - 07:50.


#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,238
  • Înscris: 05.06.2002

View Postarg, on 27 iulie 2018 - 07:47, said:

- nu o sa te cunoasca copilu, o sa planga ca te vede.
haide bre, ca asta nu-i un orar la care sa poti spune ca nu te cunoaste copilul. e doar o ora in plus / zi fata de orarul standard. sunt multi care pleaca la munca in strainatate ca sa asigure resursele materiale ale familiei, se intorc de multe ori dupa cate un an si atunci pret de cateva saptamani iar in strainatate muncesc de multe ori mai mult de 9 ore / zi. ii cunoaste copilul pe skype. serviciul asta iti permite sa fi acasa probabil la o ora decenta in fiecare seara si ai weekend-ul care sa-l petreci cu familia. in linii mari e un serviciu normal.

daca ai sa stai pe langa casa tot timpul o sa se gaseasca treburi de facut, dar datoria ta ca barbat nu e sa trebaluiesti toata ziua pe langa casa ci sa asiguri stabilitatea financiara a familiei.

Edited by Fane, 27 July 2018 - 08:57.


#26
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da' de când 9 ore pe zi e mult? 8h + 1h pauza de masa...

La subiect. Eu și dl Dev lucram fiecare 1 zi în minus pe săptămână. Asta înseamnă 20% mai puțin la salariu dar timp mai mult cu copilul. Însă e evident important despre ce sume totale vorbim. Și dacă e singurul cu venit.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,521
  • Înscris: 16.03.2007
mereu m-am intrebat.. ba, cum ajung astia sa "intrebe pentru un prieten"? Ii pune "prietenul" (imaginar) sa scrie pe forum? :lol:

#28
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
În situația curentă lucrul de acasă va aduce multă frustrare mamei.
În majoritatea cazurilor în care va avea nevoie de ajutorul tatălui (că doar e acasă), el va avea ceva de făcut.
E dar nu e.

Îți spune unul care știe pe unul care a lucrat de acasă 5 ani. 5 zile/săptămână.





#29
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Tot timpul sa fugi de munca in viata!
Deci sa alearga firma cu ziua libera.

#30
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostPuferiu_, on 26 iulie 2018 - 19:49, said:

Am un prieten a carui prietena urmeaza sa nasca. Momentan are o slujba stabila la firma X, platita (zic eu) bine. Marele avantaj e ca poate lucra si de acasa, cel putin o zi pe saptamana. Dar ce sa vezi? Stiind ca urmeaza sa i se mareasca familia, a aplicat pentru alte slujbe, astfel ajungem la problema care ne framanta.

Zilele trecute am primit oferta (dupa doua interviuri) de la firma Y: cu 2000 de lei mai mult decat la firma X. Atata doar ca aici e de munca. Nu doar ca trebuie sa se duca de luni pana vineri, conform programului, dar va trebui sa isi ia si adio de la zilele in care poate lucra de-acasa.

Are mama, "soacra", (evident) prietena care poate sta cu copilul. Dar el va sta cel mai putin alaturi de el, lucrand cel putin 9 ore pe zi, de luni pana vineri.

Deci ce sa aleaga? Firma X sau firma Y?
sa aleaga sa-si traiasca viata(sotie, copil, etc).Restul , munca si altele adiacente cat mai putin....viata nu e data pt.asa ceva, doar poate  pentru a obtine bani pt.viata personala.Deci, din punctul meu de vedere, cat mai mult timp alocat vietii personale, restul este neinteresant...

Edited by gump4, 01 August 2018 - 21:39.


#31
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
A refuzat oferta. Am incercat sa-l trag de limba ce suma i s-a propus, dar nu a vrut sa zica (cica e ceva de confidentialitate; ca are coloana vertebrala - ce-o fi aia?)

In pofida faptului ca a vorbit a doua oara cu tipa de la recrutare (dupa interviul cu cel care ar fi putut fi seful sau direct), a considerat ca ii e mai bine unde e acum. Desi nu ii stricau banii pe care i-ar fi putut castiga in plus.

Daca nu era faza cu sarcina, ar fi acceptat fara sa stea pe ganduri. Concluzia e ca a fost o sincronizare proasta.

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cand se sincronizeaza viata cu nevoile tale? Eu trebuie sa ma hotarasc intre 2 joburi, amandoua care nu imi plac.
Si nu este ca sunt lenes, ca vorba aia, am fost lenes de cand m-au angajat dar chiar o sa trebuiasca sa muncesc, nu am mai muncit de cativa ani.
Am rezerve bancare pentru 5-6 ani.

Bine cu liberele de saptamana viitoare ca aveam nevoie de o pauza, anul asta cred ca am fost o data la timp la job, mi-a fost rusine cand am observat ca am ajuns inainte sa se faca ora la job.
Asa ca in viata sa fugi de munca ca munca iti distruge corpul, relatia, viata.

Noaptea trecuta la 02:00 ma uitam la ceas si ma gandeam cum naiba s-a miscat viata de din jobul ala de frecat menta am ajuns la un job la care chiar trebuie sa muncesc.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostArgent, on 07 august 2018 - 08:40, said:

.... cum naiba s-a miscat viata de din jobul ala de frecat menta am ajuns la un job la care chiar trebuie sa muncesc.
uneori se mai intampla si ghinioane dinastea...

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
@Argent cum s-a intamplat? de obicei cu cat inaintezi in cariera cu atat ai mai putin frecus

#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostArgent, on 07 august 2018 - 08:40, said:



Noaptea trecuta la 02:00 ma uitam la ceas si ma gandeam cum naiba s-a miscat viata de din jobul ala de frecat menta am ajuns la un job la care chiar trebuie sa muncesc.
Mai slabesti si tu de la stres ..

#36
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostFlat, on 07 august 2018 - 08:57, said:

@Argent cum s-a intamplat? de obicei cu cat inaintezi in cariera cu atat ai mai putin frecus
M-am concentrat pe sursele extra de venit si pe partea in care aveam un job de frecat menta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate