Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Constructii sau Politehnica? (Bucuresti)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
gradu99

gradu99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.06.2018
  Buna ziua! Am o problema in legatura cu alegerea unei facultati. Mai am un an de liceu si inca nu m-am hotarat. Oscilez intre Constructii si Politehnica (Bucuresti) pentru ca imi plac stiintele exacte mai multe decat celelalte, exceptand informatica. Sunt pe profilul mate info deci sunt obisnuit cat de cat cu greul. Nu vreau o facultate usoara, vreau mai mult ceva unde pot profesa pe viitor, sa am un job stabil si bine platit. Stiu foarte bine si limba engleza daca conteaza la ceva. De asemenea, nu am nici cea mai mica idee ce facultate din cadrul acestor universitati este mai profitabila. Niste sfaturi sunt extrem de bine venite deoarece timpul se scurge destul de repede iar eu sunt inca indecis.

  Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Edited by gradu99, 26 July 2018 - 14:17.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Politehnica e mare, cu inginerii diferite, trebuie sa restrangi comparatia.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
In Timisoara inainte se faceau prezentari la Polithenica. Viitori studenti puteau sa vada laboratoare, sa puna intrebari. Eu am vizitat Fac. de Mecanica atunci.
Intereseaza-te, poate se face si in Bucuresti asa ceva.

#4
gradu99

gradu99

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.06.2018

 neagu_laurentiu, on 26 iulie 2018 - 14:19, said:

Politehnica e mare, cu inginerii diferite, trebuie sa restrangi comparatia.
As face-o dar nu stiu cu ce se ocupa fiecare facultate. Exclud din start tot ce tine de informatica.

 Bursul, on 26 iulie 2018 - 14:25, said:

In Timisoara inainte se faceau prezentari la Polithenica. Viitori studenti puteau sa vada laboratoare, sa puna intrebari. Eu am vizitat Fac. de Mecanica atunci.
Intereseaza-te, poate se face si in Bucuresti asa ceva.
Ok. O sa ma interesez!

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

 gradu99, on 26 iulie 2018 - 14:28, said:

As face-o dar nu stiu cu ce se ocupa fiecare facultate. Exclud din start tot ce tine de informatica.
Nu stiu exact la ce te referi prin informatica dar la constructii stiu ca se face proiectare/simulare pe calculator.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003

 gradu99, on 26 iulie 2018 - 14:28, said:

As face-o dar nu stiu cu ce se ocupa fiecare facultate.
Intra pe fiecare si citeste o mica descriere: http://www.old.upb.ro/facultati.html
Sau aici: https://upb.ro/wp-co...018_6-iunie.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2018 - 14:36.


#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Eu iti recomand Electronica si Telecomunicatii. Posted Image

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 tatarduka, on 26 iulie 2018 - 14:34, said:

Nu stiu exact la ce te referi prin informatica dar la constructii stiu ca se face proiectare/simulare pe calculator.

confirm. baiatul unor prieteni e student la constructii in bucuresti si in primul an si-a "prins urechile" in C+, a trebuit sa faca niste sedinte de pregatire, sa zicem, cu un profesor de informatica, sa inteleaga "cu ce se mananca" acest limbaj de programare, altfel ramanea cu restanta, nu reusea sa treaca de examen.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Multi dintre cei cu inclinatie spre inginerie au problema asta, UTCB sau UPB. Asa ca da admitere la amandoua, vezi la care intri, eventual te decizi dupa daca intri la amandoua. Cunosc pe cineva care a facut asa, si dintre ele a ales UPB. Unul dintre argumente a fost ca la UTCB locul de munca de obicei inseamna santiere, unele in localitatea de resedinta, altele la zeci sau sute de km departare. Iar mediul de lucru este unul specific. Desigur ca se poate si intr-o firma de proiectare sau reprezentant vanzari dupa ce termini UTCB, dar cu un salariu mai mic decat pe santier. Ca inginer cu UPB probabil ca vei gasi un post mai putin bine platit decat un instalator sau constructor, dar trebuie tras linie si apreciat ce este cu "+" si ce cu "-", dupa care te decizi.

Acuma ramane sa te decizi ce ti-ar place, la ambele universitati sunt diferite specializari. Una este sa faci la UTCB constructii civile, alta utilaj tehnologic, alta geodezie. Am avut coleg care a nimerit la utilaj tehnologic, dar el facuse liceu industrial de constructii, nu voia sa fie mecanic (motoare, fiare, carburant bla, bla), ci constructor (betoane, parchet, instalatii electrice bla, bla). Dupa 2 ani s-a lasat de facultate si s-a angajat parchetar. Cat despre UPB, sunt o gramada de specializari - transporturi, energetica, electrica, mecanica si cum s-or mai fi numind. Intra la fiecare pe site, vezi cam cu ce se ocupa, mai intreaba cunostintele...

#10
_-dragos-_

_-dragos-_

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2018
1.Nu vrei o facultate usoara.
2.Vrei sa poti profesa pe viitor.
3.Job stabil si bine platit.

In cazul acesta : https://upb.ro/facul...e-aerospatiala/

1.Facultatea nu este deloc usoara.
2.Daca o termini vei profesa in viitor cu cele mai mari sanse de reusita in strainatate.
3.Daca-ti pune Dumnezeu mana pe cap si ai norocul sa prinzi un job la Airbus sau Boeing fi sigur ca jobul este stabil si foarte bine platit.

P.S.o adaugare la punctul 1...daca vrei ceva foarte greu,in cadrul facultatii,iti recomand una dintre aceste domenii de licenta : sisteme de propulsie sau navigatie aeriana.

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 _-dragos-_, on 26 iulie 2018 - 15:16, said:

1.Nu vrei o facultate usoara.
2.Vrei sa poti profesa pe viitor.
3.Job stabil si bine platit.


Politehnica  - INGINERIA SUDARII (IS)Posted Image  ...nu am facut asta dar daca as avea mintea de acum si varsta de 20-25 de ani ma bagam sa fim colegi.Posted Image

#12
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Cu Constructiile poti sa te apuci (si) de facility management, project management sau de expansiune pt vreun lant de magazine. Joburi bune, stabile, bine platite.

#13
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Facultatea de aeronave nu e usoara, dar daca o termini, e imposibil sa nu gasesti un job bine platit pe undeva. Cam toti colegii mei si-au gasit ceva, mai ales in strainatare. In afara de AIRBUS si Boeing mai e si Rolls-Royce, de exemplu. Sau Agusta Westland si Eurocopter.
Problema e sa o termini, in general in ultimul an ajung cam jumatate din studentii care au inceput.  E Alinuta la primire (cine stie cunoaste).

Edited by kyrre, 26 July 2018 - 19:42.


#14
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Daca faci Calculatoare la UPB poti fi programator cu salariu de peste 1000 euro. Daca faci electronica poti construi retele 5G care sunt de viitor.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Pe alea 5G le-au facut deja altii. Pana termina facultatea vor fi si implementate.

#16
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

 neagu_laurentiu, on 28 iulie 2018 - 14:27, said:

Pe alea 5G le-au facut deja altii. Pana termina facultatea vor fi si implementate.
Adica nu mai merita sa faci electronica ?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,598
  • Înscris: 30.07.2003
Ba merita. Dar nu pentru o tehnologie ci pentru ingineria asta care-ti permite sa lucrezi cu orice tehnologie din domeniu.

Edited by neagu_laurentiu, 28 July 2018 - 15:18.


#18
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postsuperm, on 26 iulie 2018 - 15:46, said:



Politehnica  - INGINERIA SUDARII (IS)Posted Image  ...nu am facut asta dar daca as avea mintea de acum si varsta de 20-25 de ani ma bagam sa fim colegi.Posted Image

Tu ai impresia ca e usoara? Tine de facultatea tcm/imst. Multi mor de tineri de la cancere pulmonare de la gazele arse de sudura. Se gasesc locuri de munca in industria petroliera/gaze la sudari conducte cat mai ales santiere navale. Iesi inginer mecanic, deci organe de masini, rezistenta materialelor, mecanisme,proiecte de te rup..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate