Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cel mai "veridic" laborator analize medicale - CLUJ NAPOCA -

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Pune o dovada verificabila. Nu de la vecina zvon.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 iulie 2018 - 12:21, said:

Nu ai priceput nimic, dar trollezi in continuare. Sintem pe un forum, nu in cadrul unui proces complicat, fiecare are libertatea de a crede ce considera de cuviinta. Tu esti genul de trolleri care nici cu dovezile in fata nu crezi.
Chiar dacă nu sîntem la tribunal, cînd faci afirmații atît de grave pui și dovada. Eventual, dacă ai o urmă de bun simț, trimiți dovada la procuratură / poliție / ziare / o pui pe net...
Asta dacă ai o dovadă. Dacă nu, te abții de la a deschide gura.

#21
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Crezi ca ma plateste cineva sa fac o ancheta ? Tara asta e corupta de sus pana jos, au dovedit-o altii. Si cu ce i-au ajutat ?

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Da, da....
Si marmota invelea ciocolata.
Tipic zvonerilod. Deturneaza discutia cand nu au argumente.

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostIon_de_la_Raion, on 27 iulie 2018 - 13:53, said:

Crezi ca ma plateste cineva sa fac o ancheta ? Tara asta e corupta de sus pana jos, au dovedit-o altii. Si cu ce i-au ajutat ?
Concluzionez că nu ai dovezi.

#24
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Offtopic: Voi ce ati face, ca romani autentici, in cazul meu? Sa-l dau in gat pe colegul de liceu (care mi-a ramas si un prieten bun), pentru ca a avut curajul sa-mi spuna ce se practica la el in "gradina" ???? Nu v-ati saturat de soptitorii si ciripitorii care au fost ani la randul pe vremea lui Ceausescu (si acuma) ? Sa ma duc la procuratura si sa-l dau in gat? Va ganditi ce mizerie umana as putea fi?

OnTopic: Alte pareri despre laboratore din Cluj. Multumesc.

Edited by Rhesus, 27 July 2018 - 19:24.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Esti sigur ca nu te-a mintit colegul?
Doar pe vorba lui te bazezi?
Daca tot e coleg, zi-i sa ti le faca cu ce rezultat vrei. Nu e bine?

Sau ceva si mai ok.
Un set cu rezultate dezastruase si te pensionezi de boala cu handicap si mergi o luna gratis la tratament.
Apoi un set cu rezultate f bune si te angajezi la ROMATSA.
Si iar un set cu dezastruase si iesi definitiv la pensie de la ROMATSA cu pensie de mii de €

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostRhesus, on 27 iulie 2018 - 19:23, said:

Offtopic: Voi ce ati face, ca romani autentici, in cazul meu? Sa-l dau in gat pe colegul de liceu (care mi-a ramas si un prieten bun), pentru ca a avut curajul sa-mi spuna ce se practica la el in "gradina" ???? Nu v-ati saturat de soptitorii si ciripitorii care au fost ani la randul pe vremea lui Ceausescu (si acuma) ? Sa ma duc la procuratura si sa-l dau in gat? Va ganditi ce mizerie umana as putea fi?

OnTopic: Alte pareri despre laboratore din Cluj. Multumesc.
OFF dar de fapt ON pentru oricine își face analize în Cluj:
Ai un prieten care ți-a spus cu subiect și predicat că laboratorul la care el lucrează eliberează rezultate falsificate.
Ceea ce înseamnă că niște persoane se duc la acel laborator să afle dacă au probleme de sănătate și primesc rezultate greșite intenționat. Pe baza acelor rezultate medicul fie le prescrie medicamente, fie le spune că sînt sănătoase. În cel mai bun caz persoanele respective vor avea probleme de sănătate - medicație greșită sau agravarea unei boli neștiute - și în cel mai rău vor muri.
Înțeleg că prietenul ți-a povestit la un pahar de vorbă, nu a venit să te întrebe "am aflat asta, eu ce fac acum?". Nu văd unde e curajul aici. Curaj era dacă se ducea la autorități. Sau la ziare. Așa, tot ce a făcut a fost să te facă și pe tine complice.
Cît despre turnătorie și mizeria umană - cum te simți știind că în fiecare zi unor oameni li se strică sănătatea cu intenție iar tu ai putea face ceva dar stai momîie nu care cumva să te simți "turnător"? Bine? Mulțumit?
Și încă una la care să cugeți - prietenul tău mai lucrează acolo? Dacă da, de ce?

Înțeleg că ai fost pus într-o situație neplăcută dar acum, din păcate, ai de luat o decizie și nu ai cum evita asta.

#27
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu la biomed de ani buni, mi se par f ok. pe str aia mica ce da in cipariu.


p.s. prietenul lui a facut misto de el pentru ca e psihopat si crede ca toti il saboteaza si lumea vrea sa il omoare.dar nu asa dintr-o data.putin cate putin . omfg

Edited by zile_san, 28 July 2018 - 11:25.


#28
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postradunic, on 28 iulie 2018 - 10:34, said:

OFF dar de fapt ON pentru oricine își face analize în Cluj:
Ai un prieten care ți-a spus cu subiect și predicat că laboratorul la care el lucrează eliberează rezultate falsificate.
Ceea ce înseamnă că niște persoane se duc la acel laborator să afle dacă au probleme de sănătate și primesc rezultate greșite intenționat. Pe baza acelor rezultate medicul fie le prescrie medicamente, fie le spune că sînt sănătoase. În cel mai bun caz persoanele respective vor avea probleme de sănătate - medicație greșită sau agravarea unei boli neștiute - și în cel mai rău vor muri.
Înțeleg că prietenul ți-a povestit la un pahar de vorbă, nu a venit să te întrebe "am aflat asta, eu ce fac acum?". Nu văd unde e curajul aici. Curaj era dacă se ducea la autorități. Sau la ziare. Așa, tot ce a făcut a fost să te facă și pe tine complice.
Cît despre turnătorie și mizeria umană - cum te simți știind că în fiecare zi unor oameni li se strică sănătatea cu intenție iar tu ai putea face ceva dar stai momîie nu care cumva să te simți "turnător"? Bine? Mulțumit?
Și încă una la care să cugeți - prietenul tău mai lucrează acolo? Dacă da, de ce?

Înțeleg că ai fost pus într-o situație neplăcută dar acum, din păcate, ai de luat o decizie și nu ai cum evita asta.
Exact.

Edmund Burke said:

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.


#29
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Synevo sau Terra Med. Nu cred ca in ziua de azi exista laboratoare care sa nu lucreze probele. Exista acreditari RENAR prin care trebuie sa treaca.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am un aparat de măsurat glicemia, colesterolul, hemoglobina si acidul uric. Mi le-am măsurat acasa iar peste jumatate de ora am fost la Synevo pentru un set de analize. Cele măsurate acasa erau identice cu cele facute la Synevo.

#31
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postdorin_2k, on 26 iulie 2018 - 19:20, said:



Daca ar fi cum zici, nu are rost sa iti faci analizele, ca tot is false.
Dacă omul e așa paranoic, singura soluție e să facă analize duble, la 2 funizori diferiți se servicii medicale.

View Postradunic, on 28 iulie 2018 - 10:34, said:


Înțeleg că ai fost pus într-o situație neplăcută dar acum, din păcate, ai de luat o decizie și nu ai cum evita asta.
Colegul inițiator, scoate pasărea să nu te ia potera :naughty:
Posted Image Posted Image

#32
lotharm

lotharm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.11.2015
Am mai pus intrebarea pe alta sectiune a forumului, insa nu sunt 100% edificat.

Am refacut niste analize dupa 3 luni, iar la un laborator am obtinut acelasi rezultat, ca inainte:

Ac. anti Chlamydia trachomatis IgG... < 5, 0 UA/mL (< 9, 0)
INTERPRETARE: IgG < 9, 0 UA/mL. Negativ 9, 0 <= IgG < 11, 0 UA/mL. Neconcludent IgG >= 11, 0 UA/mL. Pozitiv
Ac. anti Chlamydia trachomatis IgA... < 3, 00 Index (< 5, 00)
INTERPRETARE: Index IgA < 5, 00. Negativ 5, 00 <= Index IgA < 6, 00. Neconcludent Index IgA >= 6, 00. Pozitiv

Insa, am refacut analizele si la un alt laborator, la distanta de doua zile. Rezultatele:

ANALIZE
REZULTATE
INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM
Anticorpi Chlamydia trachomatis Ig A -Ser
4.15 DU/ml
< 9 DU/ml: Negativ
9 - 11 DU/ml: Echivoc
> 11 DU/ml: Pozitiv
Anticorpi Chlamydia trachomatis Ig G -Ser
11.25 DU/ml Valoare mica
Negativ: < 9 DU/ml;
Echivoc: 9 - 11 DU/ml;
Pozitiv: > 11 DU/ml
Anticorpi Chlamydia trachomatis Ig M -Ser
2.20 DU
< 9 DU: Negativ
9 - 11 DU: Echivoc
> 11 DU: Pozitiv

Sunt foarte contrariat, deoarece IGA si IGM negative in ambele rezultate, insa la primul laborator rezultatele de IGG au fost in parametri, iar la al doilea peste limitele normale. Deoarece IGG masoara anticorpii formati in urma unei infectii, cum de rezultatele sunt diferite - intr-un caz in limite si in celalalt pe afara? Pot sa fie si fals pozitive?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate