Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

simularea realitatii

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
S-a vorbit despre simularile pe calculator si nivelul de exactitate fata de realitatea inconjuratoare la care pot ajunge. Insa calculele arata ca simularea materiei incepand de la cele mai mici nivele gen particule , cele 4 forte fundamentale, molecule , atomi , nucleu etc este imposibila de facut cel putin pentru cantitati mari de materie. Eventual un supercomputer ar putea simula comportamentul a cateva grame de materie dar nu mai mult.
Insa as avea o solutie la problema asta fara a se utiliza simularea in detalii atat de mici. Cum? Machine learning.
Se ia o baza de date formata din video-uri cu materie incepand de la fiinte pana la materie asupra carora sau ele exercita niste actiuni. O baza de date cat mai mare , de nivel petabytes. Un supercomputer va analiza fiecare video in parte si va constata patternuri in miscari si actiuni.  Va descrie niste trasee si modele de comprtament pentru fiecare materie in parte. Apoi vom cere ca pe baza acestor analize sa simuleze comportamentul materiei , sa zicem sa simuleze noi surse de energie electrica.
Baza de date va fi bine aleasa. In ea se vor baga de la video simple hostate pe site-uri de videosharing, pana la cam-urile politiei sau stradale, si  video cu experimente si lectii de fizica si chimie tinute in salile de curs ale liceelor si facultatilor. Pentru a completa se vor face si o serie de experimente special filmate pentru a se baga in baza aceea de date. Astfel vom avea o baza video extrem de completa din analiza carora vor rezulta niste reguli si patternuri de care supercomputerul va tine cont in simularea  realitatii.
Asa vom ajunge sa simulam sursele de energie ale viitorului...
Ce credeti , este posibil?

Edited by karax, 26 July 2018 - 12:26.


#2
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu poti simula ceva inexistent. Tot ceea ce poti simula este ceva ce exista deja.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@ karax
iar ai facut un topic inainte sa cauti pe google

https://en.wikipedia...hanics_modeling

si niste bilute colorate

https://www.falstad.com/gas/

Edited by arg, 26 July 2018 - 12:35.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
bad

Edited by OPEDI, 26 July 2018 - 12:37.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 26 iulie 2018 - 12:25, said:

S-a vorbit despre simularile pe calculator si nivelul de exactitate fata de realitatea inconjuratoare la care pot ajunge. Insa calculele arata ca simularea materiei incepand de la cele mai mici nivele gen particule , cele 4 forte fundamentale, molecule , atomi , nucleu etc este imposibila de facut cel putin pentru cantitati mari de materie. Eventual un supercomputer ar putea simula comportamentul a cateva grame de materie dar nu mai mult.
Insa as avea o solutie la problema asta fara a se utiliza simularea in detalii atat de mici. Cum? Machine learning.
Se ia o baza de date formata din video-uri cu materie incepand de la fiinte pana la materie asupra carora sau ele exercita niste actiuni. O baza de date cat mai mare , de nivel petabytes. Un supercomputer va analiza fiecare video in parte si va constata patternuri in miscari si actiuni.  Va descrie niste trasee si modele de comprtament pentru fiecare materie in parte. Apoi vom cere ca pe baza acestor analize sa simuleze comportamentul materiei , sa zicem sa simuleze noi surse de energie electrica.
Baza de date va fi bine aleasa. In ea se vor baga de la video simple hostate pe site-uri de videosharing, pana la cam-urile politiei sau stradale, si  video cu experimente si lectii de fizica si chimie tinute in salile de curs ale liceelor si facultatilor. Pentru a completa se vor face si o serie de experimente special filmate pentru a se baga in baza aceea de date. Astfel vom avea o baza video extrem de completa din analiza carora vor rezulta niste reguli si patternuri de care supercomputerul va tine cont in simularea  realitatii.
Asa vom ajunge sa simulam sursele de energie ale viitorului...
Ce credeti , este posibil?

Deci.. plecand de la observatii izoate sa... ajungem sa simulam sursele de energie ale viitorului.. daca am inteles bine...
Stiu si eu... Simulari complexe, fractale, analize de cluster pe seturi mari de date, etc. se mai fac si in prezent. Ele nu conduc insa decat la anticiparea comportamentului probabil al unor fenomene izolate, adica nu poti sa descoperi brusc ceva inedit, fundamental, facand o simulare pe un set dat si restrans de date.

Ori, materia la nivelul cel mai de baza e dominata de incertitudine.. .nu se leaga absolut nimic, nu poti prevedea cu exactitate starii viitoare, deci e destul de greu sa ajungi la ceva precis.

#6
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posthwplanet, on 26 iulie 2018 - 12:30, said:

Nu poti simula ceva inexistent. Tot ceea ce poti simula este ceva ce exista deja.
Care acel ceva ce exista se bazeaza pe lumea microscopica. Pe care tu nu o  simulezi. Ci doar cercetezi efectele ei.

View Postarg, on 26 iulie 2018 - 12:34, said:

@ karax
iar ai facut un topic inainte sa cauti pe google

https://en.wikipedia...hanics_modeling

si niste bilute colorate

https://www.falstad.com/gas/
Exemplele tale sunt  bune numai ca au limitari. Ceea ce zic eu presupune in final simularea 100% reala a comportamentului materiei.

View Postrosix, on 26 iulie 2018 - 12:43, said:


Deci.. plecand de la observatii izoate sa... ajungem sa simulam sursele de energie ale viitorului.. daca am inteles bine...
Stiu si eu... Simulari complexe, fractale, analize de cluster pe seturi mari de date, etc. se mai fac si in prezent. Ele nu conduc insa decat la anticiparea comportamentului probabil al unor fenomene izolate, adica nu poti sa descoperi brusc ceva inedit, fundamental, facand o simulare pe un set dat si restrans de date.

Ori, materia la nivelul cel mai de baza e dominata de incertitudine.. .nu se leaga absolut nimic, nu poti prevedea cu exactitate starii viitoare, deci e destul de greu sa ajungi la ceva precis.
Tocmai de aia ma bazam pe  teoria numerelor mari. Pentru ca exista ecuatii la nivel macro care descriu comportamentul gazelor sau solidelor ori lichidelor  tinand cont de incertitudinea de la nivel micro. Incertitudinea de la nivel micro in final se traduce prin miscare la nivel macro ceea ce poate fi descoperita.
in rest problema se pune pentru cat timp miscarea e previzibila si metoda mea are posibilitatea sa faca miscarea previzibila pentru un timp indelungat.  Gandeste-te la interpolarea din GPU.  Conceptul meu e oarecum asemanator cu interpolarea.

#7
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Un simulator care sa "priveasca" in viitor? Si sa ne ajute sa progresam mult mai repede ?
E o idee interesanta, un subiect bun de film.
Un ultra-super computer care sa simuleze 1000 de ani intr-unul singur. Si apoi sa pui in practica in prezent descoperirile de atunci.
O problema ar fi oamenii; ei isi schimba mentalitatea mai greu, de obicei la schimbarea generatiilor :D
Dar trendul asta e, sa progresam din ce in ce mai repede (pana facem poc sau nu :D ).

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Vom cere asa : simuleaza materia care da in final atat output de energie avand drept input x,y,z sau chiar orice materie.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postkarax, on 26 iulie 2018 - 12:51, said:

Tocmai de aia ma bazam pe  teoria numerelor mari. Pentru ca exista ecuatii la nivel macro care descriu comportamentul gazelor sau solidelor ori lichidelor  tinand cont de incertitudinea de la nivel micro. Incertitudinea de la nivel micro in final se traduce prin miscare la nivel macro ceea ce poate fi descoperita.
in rest problema se pune pentru cat timp miscarea e previzibila si metoda mea are posibilitatea sa faca miscarea previzibila pentru un timp indelungat.  Gandeste-te la interpolarea din GPU.  Conceptul meu e oarecum asemanator cu interpolarea.

Cum iti spuneam, asa ceva se face in prezent:  simulari de deplasare a formatiunilor noroase in meteorologie, simulari de propagare a focului, alte evenimente cu caracter mai mult sau mai putin random dar, pana sa ajungi ca supercalculatorul sa iti puna o bere pe masa, la sfarsitul calculelor (adica sa creeze efactiv ceva din nimic, pe baza unui algoritm creat de om) mai e cale lunga.
Ideea nu e noua - s-au facut si filme pe tema asta cu o cutie legata la niste calculatoare in care apare brusc ceva in urma calculelor sau se teleporteaza oameni care intra in cutia respectiva si sunt re-compusi la destinatie pe baza unui algoritm dat...  In prezent nu suntem in stare de asa ceva, ca am trimite oameni pe Marte in secunda doi.. sa vada ce e pe acolo..

View Postromanasu, on 26 iulie 2018 - 12:52, said:

Un simulator care sa "priveasca" in viitor? Si sa ne ajute sa progresam mult mai repede ?
E o idee interesanta, un subiect bun de film.
Un ultra-super computer care sa simuleze 1000 de ani intr-unul singur. Si apoi sa pui in practica in prezent descoperirile de atunci.

Cred ca s-a incercat cel putin la nivel teoretic acest demers, numai ca, in realitate viitorul evolueaza dinamic, conditiile initiale sunt influentate permanent pe baza de feedback, aparand factori noi pe masura ce se deruleaza scenariul, factori pe care nu ai cum sa-i prinzi in simulare.

#10
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postkarax, on 26 iulie 2018 - 12:25, said:

S-a vorbit despre simularile pe calculator si nivelul de exactitate fata de realitatea inconjuratoare la care pot ajunge. Insa calculele arata ca simularea materiei incepand de la cele mai mici nivele gen particule , cele 4 forte fundamentale, molecule , atomi , nucleu etc este imposibila de facut cel putin pentru cantitati mari de materie. Eventual un supercomputer ar putea simula comportamentul a cateva grame de materie dar nu mai mult.
Insa as avea o solutie la problema asta fara a se utiliza simularea in detalii atat de mici. Cum? Machine learning.
Se ia o baza de date formata din video-uri cu materie incepand de la fiinte pana la materie asupra carora sau ele exercita niste actiuni. O baza de date cat mai mare , de nivel petabytes. Un supercomputer va analiza fiecare video in parte si va constata patternuri in miscari si actiuni.  Va descrie niste trasee si modele de comprtament pentru fiecare materie in parte. Apoi vom cere ca pe baza acestor analize sa simuleze comportamentul materiei , sa zicem sa simuleze noi surse de energie electrica.
Baza de date va fi bine aleasa. In ea se vor baga de la video simple hostate pe site-uri de videosharing, pana la cam-urile politiei sau stradale, si  video cu experimente si lectii de fizica si chimie tinute in salile de curs ale liceelor si facultatilor. Pentru a completa se vor face si o serie de experimente special filmate pentru a se baga in baza aceea de date. Astfel vom avea o baza video extrem de completa din analiza carora vor rezulta niste reguli si patternuri de care supercomputerul va tine cont in simularea  realitatii.
Asa vom ajunge sa simulam sursele de energie ale viitorului...
Ce credeti , este posibil?
Nu poti simula realitatea. Daca ai simula-o in intregime ar insemna sa creezi o alta realitate deci nu ar mai fi o simulare. Daca simulezi cateva grame de materie cu ce te ajuta?Pentru ca niciodata 2 grame de materie nu se vor comporta ca alte 2 grame de materie.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In orice simulare, oricat de complexa ar fi, nu poti obtine din rahat, bici... Adica output-ul depinde in mare masura de imput si de parametrii pe care ii dai, oricat hazard ar putea genera calculatorul.
De aceea, nu poti sa bagi asa.. ca niste rufe in masina de spalat si, cand deschizi usa sa iti rezulte o formula de transformare a apei in petrol... Sunt niste limite.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postrosix, on 26 iulie 2018 - 12:59, said:


Cum iti spuneam, asa ceva se face in prezent:  simulari de deplasare a formatiunilor noroase in meteorologie, simulari de propagare a focului, alte evenimente cu caracter mai mult sau mai putin random dar, pana sa ajungi ca supercalculatorul sa iti puna o bere pe masa, la sfarsitul calculelor (adica sa creeze efactiv ceva din nimic, pe baza unui algoritm creat de om) mai e cale lunga.
Ideea nu e noua - s-au facut si filme pe tema asta cu o cutie legata la niste calculatoare in care apare brusc ceva in urma calculelor sau se teleporteaza oameni care intra in cutia respectiva si sunt re-compusi la destinatie pe baza unui algoritm dat...  In prezent nu suntem in stare de asa ceva, ca am trimite oameni pe Marte in secunda doi.. sa vada ce e pe acolo..



Cred ca s-a incercat cel putin la nivel teoretic acest demers, numai ca, in realitate viitorul evolueaza dinamic, conditiile initiale sunt influentate permanent pe baza de feedback, aparand factori noi pe masura ce se deruleaza scenariul, factori pe care nu ai cum sa-i prinzi in simulare.
Asta pentru ca intervine mereu un factor exterior care schimba datele problemei. Asa cum energia  primita de pamant este de fapt venita din exterior iar calculele sunt greu de facut  in ce masura afecteaza toata miscarea de pe pamant. La fel si c u gravitatia care e in permanenta schimbare datorita inconstantei miscarii magmei si nucleului pamantului. Aceste variabile trebuie si ele filmate si bagate in simulari pentru a avea o  imagine clara. In principiu cu cat un cadru referential e mai izolat fata de restul ce il inconjoara cu atat e mai usor de simulat.

View Postrosix, on 26 iulie 2018 - 13:06, said:

In orice simulare, oricat de complexa ar fi, nu poti obtine din rahat, bici... Adica output-ul depinde in mare masura de imput si de parametrii pe care ii dai, oricat hazard ar putea genera calculatorul.
De aceea, nu poti sa bagi asa.. ca niste rufe in masina de spalat si, cand deschizi usa sa iti rezulte o formula de transformare a apei in petrol... Sunt niste limite.
inputul fiind de fapt gravitatia si alte cateva chestii la nivel mare care afecteaza miscarea. Pai masori gravitatia de zeci de mii de ori pe secunda si obtii o medie a variatiei. La fel si cu vantul solar sau cu energia primita de la soare ori atractia celorlalte planete. Altfel hai sa ne referim la legile de atractie si respingere intre particule , si la legile absorbtiei si refractiei fotonilor. Sunt constante? Se petrec dupa anumite reguli? Eu cred ca da altfel spre exemplu la un panou solar ar fi momente cand nici macar nu ar produce energie electrica.  Atunci inseamna ca si realitate la scara macro poate fi simulata.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postkarax, on 26 iulie 2018 - 12:25, said:

... simularea materiei... este imposibila de facut cel putin pentru cantitati mari de materie.

... rezulta niste reguli si patternuri de care supercomputerul va tine cont in simularea  realitatii.
deci super computerul ala poate pana la urma sa faca simulari sau nu? la inceput ne spui ca nu, apoi ne descrii cum le face    :lol:

View Postkarax, on 26 iulie 2018 - 12:25, said:

Ce credeti , este posibil?

absolut, da-i drumul, posteaza progresul aici sa vedem si noi cum te descurci.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
face numai ca este o munca destul de grea chiar si cu aceasta idee

#15
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Cine "s-a vorbit "? Unde? A si turnat pe cineva? Sau doar a simulat ca toarna?

Edited by wagmich, 26 July 2018 - 15:23.


#16
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 05.01.2004
Cum naiba, doar am vazut titlul si am fost sigur cine l-a deschis... Cred ca citesc prea mult karax la viata mea...

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nu-i mare chestie simularea asta, eu mi-o fac in Excel inainte sa bag la pariuri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate