Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pentru procesare convertire video

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Ce PC cu ce componente mi-ar trebui sa nu mai stau atat de mult atunci cand vreau sa convertesc un video? Ce recomandati sa cumpar pentru asa ceva? M-am saturat sa stau chiar si 1 ora sau 2 ore pentru un amarat de film.. sa il convertesc dintr-un format in altul. Sau ce codec sa bag sa mearga mai repede, orice solutie... Am folosit Filmora dar dureaza prea mult convertirea, ma rupe, nu pot sa suport sa astept atat. O data cu recomandarea vreau sa imi spuneti si timpul de asteptare pentru o convertire, cam cat ar dura cu acele componente. Procesor I7, placa video, rami, etc.

Edited by hwplanet, 26 July 2018 - 11:07.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Acum ce componente ai?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Conteaza urmatoarele:
- Rezolutia filmului
- Codecul folosit
- Programul care face codarea.

Cu cat rezolutia e mai mare e nevoie de mai mult timp ptr procesare, sau de un procesor mai puternic. Din acest motiv procesorul este de obicei ajutat de palca video - care poate procesa mult mai rapid, daca suporta codecul respectiv si daca programul care codeaza stie sa apeleze acele functii necesare din chipul placii video.

Deci ... ce rezolutie folosesti si ce codec ? Ca daca zici 4k si HEVC e cam naspa - doar palcile video de ultima generatie au suport si ala e un pic limitat.

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Rezolutia Filmului - (HD) 720p
Codec folosit: Xvid, x264, depinde de format. De exemplu un Film de 1 gb, spune ca va ocupa in jur de 4-5 gb pe un bitrate mai ridicat, daca il duc la bitrate cel mai scazut tot dureaza mult. Am vrut doar sa scot anumite secvente din el adica am taiat din Film dar dureaza prea mult convertirea.
Program: Filmora

#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca nu trebuie sa scoti secventele exact la milisecunda (adica merge si 1-2-3 secunde plus/minus) trebuie sa folosesti un program care stie strem copy - adica fara recompresie.
Cele care-mi vin  in minte sint AviDemux, FFMpeg si ceva de la Magix.... Video Studio sau ceva de genul asta, nu mai retin exact.
In acest fel, dureaza citeva minute salvarea.
Dar, repet, se pierde precizia, taierea se va face la cea mai apropiata keyframe, care poate sa fie la plus/minus 1-10 secunde.....
De asemenea, nu poti sa mai faci absolut nimic altceva (adica fade, filtre, alte prelucrari).

Daca vrei neaparat precizie si/sau alte editari, da, trebuie ales un program si niste componente care sa lucreze impreuna la viteza maxima.
Eu am studiat problema in mod special pentru Vegas Pro, pe acesta il folosesc si vroiam viteza maxima.
Am gasit 2 solutii:
1. ce folosesc eu acum - procesor i7 7700k
DAR, nu procesorul in sine este important, ci placa video inclusa in el - Intel 620 daca am retinut bine.
Folosind Intel QSV, codec Sony AVC MP4, rezolutie 1080p, obtin viteze, uneori, duble.
Proiectul in sine este simplu, tot asa taiat/lipit, ceva amplificare audio, video in background, video/imagine peste acesta, citeva titluri.
2. placa video AMD... modele vechi, chiar foarte vechi, HD 5xxx.... sint mai multe topicuri (unul facut de mine, pe alt cont;)) in sectiunea de Video, cu teste, timpi.... tot ce trebuie.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
La 720p ar trebui sa faca fata si un PC- de-acum 5-6 ani fara probleme.
Eu mai foloseam Freemake Free Video Editor - stie orice format si stie sa lucreze si cu placile video. Doar ca mai nou e mai greu de scos adware-ul din el. Dar se poate scoate.
Pe un Core 2 Duo - de-acum 10 ani imi facea conversie dintr-un format in altul in timp real - 10 minute era filmuletul, 10 minute dura conversia. La 720p. Setam oricum cam acelasi bitrate ca si filmul original ca n-are sens mai mult. Oricum calitatea scade.

Acum mai repede il fac mkv - doar drag&drop in Toolnix si acolo setez ce vreau sa tai - dupa cate secude si cat sa dureze. termina instant - mici diferente la frame - pot fi ceva in plus sau in minus. Fara recodare.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Toolnix este foarte greoi pentru ce doreste initiatorul (ce presupun eu ca doreste).
Adica sa taie/lipeasca mai multe bucati, aleator.
Toolnix le taie la moment fix (minute, file size....) si ca sa le lipesti la loc.... are asa ceva?  se pare ca are Append, nu am folosit niciodata.
Nu are preview, bara derulare... nimic.

Fix acelasi lucru face si AviDemux, dar ai preview, derulare... tot ce trebuie.

Edited by trollerul_de_serviciu, 26 July 2018 - 13:37.


#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Pentru conversie ai nevoie de un procesor cu cât mai mute nuclee fizice, cât mai mult ram, eventual si placa video cu multe fire de executie ( procesare CUDA).
Cu 300 de lei cumperi licența pentru Corel VideoStudio Pro care stie să codeze in orice format plus multe altele.  Poți cupăra la pret bun ( SH)  stații grafice Dell sau  Hp cu 6-16 procesoare si 16-32-64 Gb RAM

Edited by orlandobarbulescu, 26 July 2018 - 17:49.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai precis, care placa nvidia merge cu care program de editare video ?
Nu cred ca are nevoie de statii grafice pentru taiat/lipit video.
4000 de lei inseamna pret bun pentru taiat/lipit video ??

Pe de alta parte, am uitat sa intreb din prima: DE CE faci asemenea conversii video ?!
Si, mai precis, ce fel de conversii faci, doar format, sau si schimbare rezolutie si/sau altceva... ?!

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Toolnix le taie la moment fix (minute, file size....) si ca sa le lipesti la loc.... are asa ceva?  se pare ca are Append, nu am folosit niciodata.
Are si dureaza doar cateva secunde. E greoi ptr ca trebuie sa tii exact minutul si secunda - la taiere. Se poate jongla si cu zecimi de secunda.
Avantaj - nu recodeaza nimic -deci calitatea e aceeasi cu originalul. Iar pe final e posibil sa iesi mai bine si la timp.Doar gasirea secundei exacte ia ceva timp dar si intr-un editor dureaza un pic pana gasesti exact secventa dorita.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Care optiune imi permite sa tai de la 01h:17m:15 pina la 01h:19m:24s ??
Sigur taie intre 2 keyframe si nu "sare" la cel mai apropiat keyframe ?
Attached File  Image1.jpg   91.93K   5 downloads
Si de ce nu e mai rapid   simplu cu asta ?
A durat 90 de secunde sa deschida video (de 86 de minute), citeva secunde sa salveze portiuea respectica.
Poti s afaci dintr-un foc delete la mai multe sectiuni, ramin restul care vor fi exportate intr-un singur fisier.
Attached File  Image3.jpg   204.6K   5 downloads

Edited by trollerul_de_serviciu, 27 July 2018 - 15:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate