Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

factura client

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009
Buna ziua.

La o factura nestampilata si/sau nesemnata de client pot folosi ca dovada comanda trimisa de acesta? Agentul preia comanda la fata locului si trece in programul din tableta si pe baza aceasta este facuta factura. Specific ca la contabilitate se observa comenzile si se importa.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004
Dovada ptr ce ? Ca ai emis-o sau ca ai livrat marfa si clientul a primit-o ?

Ptr emitere e normal ca e nevoie de o comanda.
Ca sa dovedesti ca marfa a si ajuns la client ai nevoie de o semnatura de la el - daca e livrata prin curier - un AWB e ok.

Altfel te poti trezi cu un client care zice ca nu i-ai livrat marfa si nu-ti achita factura.

#3
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009
Ok. O sa discut cu baietii sa ajunga la client sa rezolve. Nu doresc sa se ajunga in situatia sa nu primim banii.

Edited by valentin02, 26 July 2018 - 11:19.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
marfa la termen,hmmm ce vinzi,vreau si eu

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004
Se mai folosesc si avize de expeditie pe langa factura in mod normal daca livrarea marfii o face un sofer de la tine.

#6
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009

View Postceanu1980, on 26 iulie 2018 - 11:22, said:

marfa la termen,hmmm ce vinzi,vreau si eu

Ma ocup de contabilitatea la doua gestiuni de tigari.

View Posteiffel, on 26 iulie 2018 - 11:26, said:

Se mai folosesc si avize de expeditie pe langa factura in mod normal daca livrarea marfii o face un sofer de la tine.

Stiu, am observant la un furnizor. La avizul de expeditie ne ataseaza in spate factura.

#7
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posteiffel, on 26 iulie 2018 - 11:07, said:

Ca sa dovedesti ca marfa a si ajuns la client ai nevoie de o semnatura de la el - daca e livrata prin curier - un AWB e ok.

Altfel te poti trezi cu un client care zice ca nu i-ai livrat marfa si nu-ti achita factura.
AWB-urile sunt 0.
Majoritatea sunt semnate in fals de cel ce livreaza.

La cate mi-au venit mie cu curierul si n-am semnat pentru ele... daca eram roman adevarat si faceam plangere la toate ca nu le-am primit faceam bani frumosi.

Daca vrei ai optiunea sa trimiti o data cu pachetul si PV de predare-primire ce trebuie facut retur, la astea curierii nu prea se baga la falsificat.

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postvalentin02, on 26 iulie 2018 - 10:58, said:

La o factura nestampilata si/sau nesemnata de client pot folosi ca dovada comanda trimisa de acesta? Agentul preia comanda la fata locului si trece in programul din tableta si pe baza aceasta este facuta factura. Specific ca la contabilitate se observa comenzile si se importa.

Factura nu e necesar să fie semnată sau ștampilată de nimeni. E o înștiințare de plată, atâta tot, n-are caracter juridic, nu naște alte obligații decât cele deja existente în baza contractului. Și dacă semnează cineva pe ea, semnează pentru primirea ei, nu pentru acceptul datelor înscrise în aceasta.

Din câte înțeleg, problema la voi e că nu prea puteți demonstra existența unei înțelegeri. Voi nu faceți un contract-cadru cu clientul în prealabil? Clientul oricum semnează pe avizul de însoțire a mărfii, el poate refuza sau primi predarea mărfii. Adică, nu prea văd unde ar putea să vă păcălească, să spună că n-a primit comanda.

#9
valentin02

valentin02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 12.09.2009

View PostSmurfK, on 27 iulie 2018 - 23:51, said:


Factura nu e necesar să fie semnată sau ștampilată de nimeni. E o înștiințare de plată, atâta tot, n-are caracter juridic, nu naște alte obligații decât cele deja existente în baza contractului. Și dacă semnează cineva pe ea, semnează pentru primirea ei, nu pentru acceptul datelor înscrise în aceasta.

Din câte înțeleg, problema la voi e că nu prea puteți demonstra existența unei înțelegeri. Voi nu faceți un contract-cadru cu clientul în prealabil? Clientul oricum semnează pe avizul de însoțire a mărfii, el poate refuza sau primi predarea mărfii. Adică, nu prea văd unde ar putea să vă păcălească, să spună că n-a primit comanda.

Nu am vazut contracte semnate cu clientii. E posibil sa fii existat mai demult, firma fiind din 1994. Sunt angajat de o luna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate