Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Crearea unei demisii ÎN NUMELE MEU!

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018
Bună ziua

Lucram la un bar unde avea și jocuri de noroc. Ieri, 25.07.2018 m-a sunat șeful, seara, și-mi zice că avem de vorbit. I-am zis ok, trec mâine pe la bar. A dua zi, 26.07.2018 m-am dus la bar și văd pe masă desfacerea contractului de muncă și demisia mea!!! Menționez că nu am făcut nici o demisie și eu nu știam de aceste lucruri!

Mi-a plătit zilele muncite până ieri și m-a dat afară așa dintr-o dată. Pe contractul de muncă, ambele exemplare scrie clar: preaviz de demisie sau de concediere: 20 zile!
M-am dus și i-am arătat iar după i-am cerut demisia mea să o văd. Nu mi-a dat-o și m-a dat afară din bar și a zis că nu mai am ce căuta aici.

Hocus pocus, a dispărut preavizul. Aici sunt pozele -editat-
În acest moment m-am gândit să-l reclam pentru că nu a respectat clauzele din contract de muncă. Unde ar trebuie să fac asta? Alte sfaturi? Nu vreau să rămână așa!

Edited by althea, 26 July 2018 - 13:01.


#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Daca lucrai cu contract de munca legal, la ITM.

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
ITM

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
ITM si mai departe dupa caz chiar la Politie daca pe demisie ti-a falsificat semnatura.

Se poate ajunge si la proces.

#5
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
spuneti-i omului ca patronache are infinit mai multe resurse ca salariatul, pentru a duce lupte in justitie

ani de zile tin alea ...

#6
0b3d

0b3d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 14.01.2008
Art. 31, alin 3 se refera la desfacerea contractului in perioada de proba. De cand erai angajat?

#7
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 AlexEn, on 26 iulie 2018 - 10:57, said:

Daca lucrai cu contract de munca legal, la ITM.
Da, aveam totul încheiat (fișă medicală, carte din aia de SSM)

 eiffel, on 26 iulie 2018 - 10:59, said:

ITM si mai departe dupa caz chiar la Politie daca pe demisie ti-a falsificat semnatura.

Se poate ajunge si la proces.
Așa am citit și eu pe net.

ON: Am găsit acest articol: https://www.avocatne...lariatului.html

 0b3d, on 26 iulie 2018 - 11:01, said:

Art. 31, alin 3 se refera la desfacerea contractului in perioada de proba. De cand erai angajat?
O lună

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai ce face. Erai in perioada de proba.
Patronul a procedat corect.

Edited by pasilla, 26 July 2018 - 11:05.


#9
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 rumegus, on 26 iulie 2018 - 11:04, said:

Nu cred sa te dea aiurea afara asa pe nepusa masa. De ce nu ne spui si care ar fi motivul? Ce ai ispravit? Erai in perioada de proba? De cand lucrai acolo? Posibil sa fi facut tu ceva bazaconii si omul ti-a facut un favor, lasand sa-ti dai tu,de bunavoie, demisia.
A găsit o fată în locul meu. Ieri m-a sunat, azi m-am dus și am văzut actele pe masă. Nu mi-a zis până atunci absolut nimic. Motivul lui a fost ''demisie'' care este falsă. Eu nu am făcut așa ceva. Încetarea contractului de muncă nu pare să fie identic cu ceea ce scrie aici: http://legislatiamun...e-incetare.html adică cu acest model.

#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

 mediasick, on 26 iulie 2018 - 11:01, said:

spuneti-i omului ca patronache are infinit mai multe resurse ca salariatul, pentru a duce lupte in justitie

ani de zile tin alea ...
pe asta se bazeaza si patronache.. si de-aia , dreptatea se imparte pe bani. Nu descurajati omul!.


  Legat de demisie, de semnatura, daca semnatura este falsificata, omul nost` poate sa o rezolve elegant. Politia stie ce e de facut.

#11
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 invest20042001, on 26 iulie 2018 - 11:06, said:

pe asta se bazeaza si patronache.. si de-aia , dreptatea se imparte pe bani. Nu descurajati omul!.


  Legat de demisie, de semnatura, daca semnatura este falsificata, omul nost` poate sa o rezolve elegant. Politia stie ce e de facut.
Eu nu am semnat demisia. Nu mi-am dat demisia. I-am zis clar că nu-i semnez nimic și i-am zis să-mi dea foaia cu demisia puțin și mi-a zis ''marș din bar''. Să nu mai zic că se fumează în interior și numai cei ce vin acolo știu.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ananiamadalin, on 26 iulie 2018 - 11:09, said:

Eu nu am semnat demisia. Nu mi-am dat demisia. I-am zis clar că nu-i semnez nimic și i-am zis să-mi dea foaia cu demisia puțin și mi-a zis ''marș din bar''. Să nu mai zic că se fumează în interior și numai cei ce vin acolo știu.
Nu are nevoie de demisie si nici de vreo semnatura a ta.
In contract ( L/a) scrie ca 90 de zile esti in perioada de proba.
In perioada de proba te poate concedia fara motiv si fara preaviz.

Codul muncii art 31
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Edited by pasilla, 26 July 2018 - 11:13.


#13
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 pasilla, on 26 iulie 2018 - 11:11, said:

Nu are nevoie de demisie si nici de vreo semnatura a ta.
In contract ( L/a) scrie ca 90 de zile esti in perioada de proba.
In perioada de proba te poate concedia fara motiv si fara preaviz.
Și dacă nu are nevoie de demisie de ce a mai făcut-o?

Edited by althea, 26 July 2018 - 12:31.
citat+răspuns la mesaj sters


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ananiamadalin, on 26 iulie 2018 - 11:13, said:

Și dacă nu are nevoie de demisie de ce a mai făcut-o?

Poate nu ai inteles tu despre ce e vorba. Nu avea nevoie de nici o demisie, asa ca nu vad de ce ar face asa ceva.

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Vad ca ocolesti raspunsurile. Demisia putea fi scrisa de oricine, tu trebuia doar sa semnezi. Era semnata de altcineva, in locul tau? Daca nu, care e problema? Preferai sa fi dat afara pt incompetenta, sau alte chestii care sa-ti ingreuneze o angajare ulterioara?

#16
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 pasilla, on 26 iulie 2018 - 11:15, said:

Poate nu ai inteles tu despre ce e vorba. Nu avea nevoie de nici o demisie, asa ca nu vad de ce ar face asa ceva.
Păi el mi-a prezentat încetarea contractului de muncă și demisia, ambele o dată, de asta zic.

 rumegus, on 26 iulie 2018 - 11:15, said:

Vad ca ocolesti raspunsurile. Demisia putea fi scrisa de oricine, tu trebuia doar sa semnezi. Era semnata de altcineva, in locul tau? Daca nu, care e problema? Preferai sa fi dat afara pt incompetenta, sau alte chestii care sa-ti ingreuneze o angajare ulterioara?
Nu știu dacă a semnat-o sau nu pentru că nu a vrut să mi-o arate ulterior. Nu preferam să fiu dat afară deloc pentru că nu am greșit cu nimic și el nu a avut argumente împotriva mea. Dar am înțeles totul.

Edited by althea, 26 July 2018 - 12:33.
citat + răspuns la mesaj sters


#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu ai ce sa faci. erai in perioada de proba, oricand tu sau patronul puteati inceta contractul de munca, fara preaviz sau motivarea deciziei.
zi mersi c-ai scapat de acolo. daca pentru asa ceva ti-a facut o demisie "in fals", imagineaza-ti in ce alte incurcaturi puteai fi bagat de patron. te putea scoate dator vandut, ca lipsesc bani din casa sau marfa din bar, samd.
probabil esti foarte tanar si esti la primul tau loc de munca, de aceea esti atat de revoltat si pus pe fapte mari.
ia-o ca pe o experienta de viata, considera ca un sut in fund este un pas inainte.
te complici inutil cu reclamatii la ITM, punem pariu ca patronul cunoaste si el pe cineva acolo si iese basma curata ?

#18
ananiamadalin

ananiamadalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 04.06.2018

 corinadaniela, on 26 iulie 2018 - 11:25, said:

Așa se întâmplă mereu. Mulțumesc mult de sfaturi.

Edited by althea, 26 July 2018 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate