Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Laptop student automatica și calculatoare (CTI)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sssaaa

sssaaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.07.2018
Buna ziua.

As dori o recomandare pentru un laptop necesar unui student la politehnica la facultatea de automatica si calculatoare -CTI-.

Știu ca în primi ani nu este necesara o configurație prea performanta dar ma gândesc pentru anii terminali sa poată face fata.

Dacă un student în ultimul an sau un fost student citește acest topic mi-ar fi de folos o părere sau o recomandare (referitor la configurație).

1. Achiziția se va face în 2 - 3 săptămâni maxim o luna.
2. Laptop-ul va fi folosit la proiecte studențești și programare.
3. Bugetul este de 2000 lei.
4. Nu am mărci preferate dar ar fi bune păreri cu privire la "modelele de evitat".
5. Magazine din Romania cu plata integrala la achiziție.

Va mulțumesc și aștept recomandările și opiniile voastre în legătura cu acest subiect.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
ThinkPad. Lenovo ThinkPad. Nu lenovo ideapad.

Chiar si cele entry-level (de 500-600 euro) tin 5-10 ani, mai degraba 10. Deci poti sa il tarasti prin toate salile si laboratoarele fara probleme.

Nu te intereseaza performanta CPU, un i5 e suficient. Te intereseaza tastatura buna, RAM 8Gb+, ecran anti-glare, SSD, si robustetea fizica.

Seria T ar fi ideal, sunt din alea omologate de NASA pentru calatoria in spatiu, dar nu stiu daca te incadrezi in 2000 RON.

Oricum ar fi, bag mana in foc pentru ThinkPad (nu IdeaPad).

Pentru un laptop care tine 10 ani, eu as fi dispus sa mai adaug 300 euro acolo. Gandeste-te la costul pe an.

ThinkPad: 900 eur / 9 ani = 100 eur
Competitia: 500 eur / 3 ani = 166 eur

Edited by OriginalCopy, 26 July 2018 - 09:16.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In momentul de fata Lenovo si Asus sunt peste restul la fiabilitate.
ThinkPad-ul da e super ok, dar de obicei este peste 4000 lei.

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
+1 pentru Thinkpad. 460, i5-6300, gasesti refurbished cu 3 ani garantie. Sau tot refurbished, ThinkPad X1 Carbon, i5-4300, 8Gb Ram, Win10, la 2.400. E peste orice cotet din plastic ordinar, fara sistem de operare, luat din marii retaileri.

PS: am scris mesajul asta de pe un Thinkpad T460, luat refurbished ;)

Edited by chris_t, 26 July 2018 - 09:21.


#5
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Ai cam mic bugetul; daca poti, mai fa rost de ceva bani in vacanta (poate lucrezi undeva, ajuti niste rude etc). Pe la 33-35 gasesti un i7 cu 4 core-uri (sa nu aibe U la sfarsit); e pacat sa te zgarcesti acum, sa iei o petarda si peste 1-2 ani sa regreti si sa trebuiasca sa scoti iar 20-30 de milioane.

Ca fost student, iti spun ca ai nevoie de un laptop bun in jocuri, filme si browsing pe net; serios :)
Pentru facultate, o sa instalezi si Linux si Windows pentru temele pentru acasa.
Ram, cam 8 giga ar fi obligatoriu; bine, din considerente de buget, poti sa zici ca iei unul cu 4 si cu un slot gol si pui tu peste 1 an inca un dimm, cand mai faci rost de bani.
Ca procesor, AMD-urile sunt mai ieftine, dar, Intelul e mai fiabil pe termen lung.
SSD-ul ar fi bun pentru a compila mai repede; dar, temele nu sunt asa complexe incat sa merite; oricum, la bugetul tau, ssd-ul e doar un vis; deocamdata fara ssd si pui tu mai incolo, daca ai loc in laptop.

Eu am avut ghinion cu Acer(placa video s-a ars la cateva zile de la expirarea garantiei, apoi carpit prin service-uri, se strica la cateva luni) si HP(s-a ars placa de baza la cateva saptamani de la expirarea garantiei); am avut noroc cu Asus(doar balamale distruse si carcasa sparta), Dell(placa video se incalzea dupa vreo 4 ani si a trebuit schimbata; se umple de praf si trebuie curatat periodic), IBM Thinkpad(acum sunt lenovo: asta a fost cel mai rezistent, era unu butucanos, vechi, configuratie slaba, dar, mergea fara probleme, mai cadea din pat, statea in praf, n-avea nimic, ziceai ca e tanc :D ).

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 romanasu, on 26 iulie 2018 - 09:46, said:

IBM Thinkpad(acum sunt lenovo: asta a fost cel mai rezistent, era unu butucanos, vechi, configuratie slaba, dar, mergea fara probleme, mai cadea din pat, statea in praf, n-avea nimic, ziceai ca e tanc Posted Image ).
Eu am facut cadou doua thinkpad-uri identice, fiecare 480 euro (cel mai ieftin thinkpad la acel moment), si ambele au tinut 10 ani. Familie de frati, doi baieti, la tara, iti imaginezi cat de chinuite au fost, si tot functionau dupa 10 ani.

+1 pentru "ziceai ca e tanc".

Edited by OriginalCopy, 26 July 2018 - 09:54.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.pcgarage...20-linux-black/

Si ii mai adaugi 4gb ram cand ai bani.

Sau ai varianta cu i5 insa fara ssd. (cu sau fara placa video dedicata)

Edited by TruculMagic, 26 July 2018 - 11:27.


#8
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Lenovo seria Legion.
ThinkPad-urile sunt scumpe aprope ca Macurile si au in general placi video on board.

#9
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
La cele cu Linux mai pui 500 si pentru SO. Suntem in 2018...

#10
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Politehnica București oferă gratuit licențe Windows și Office pentru studenți pe toată perioada studiilor.

Edited by wweww, 27 July 2018 - 10:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate